by ND Football Guy » Sun Jan 06, 2008 9:39 am
2007-2008 NORTH DAKOTA BOYS HOCKEY SCHEDULE
(All times listed are central time)
Monday – November 19th
1. Antler River, MB 10, at Bottineau 2
2. Devils Lake 3, at Jamestown 1
Tuesday – November 20th
3. at Grand Forks Central 6, Fargo Shanley 0
Friday – November 23rd
4. Williston 3, at Mandan 2
5. at Bismarck High 7, West Fargo 1
6. at Fargo Shanley 5, Hazen-Beulah 2
7. at Bismarck Century 6, Fargo North 5
8. Dickinson 3, at Jamestown 2
Saturday – November 24th
9. at Bismarck Century 3, West Fargo 2
10. Hazen-Beulah 5, at Wahpeton 2
11. Dickinson 8, at Fargo Shanley 4
12. at Jamestown 1, Williston 0
13. at Bismarck High 7, Fargo North 1
14. Grand Forks Central 6, at Minot 1
Tuesday – November 27th
15. at Bismarck High 5, Bismarck Century 1
16. Grand Forks Red River 15, at Wahpeton 2 (4 Pts.)
Thursday – November 29th
17. Mandan 4, at Bismarck Century 3
18. at Devils Lake 6, Fargo Shanley 3
19. Grafton-Park River 8, at Fargo North 0
Friday – November 30th
20. at Bismarck High 7, Dickinson 0
21. at Minot 3, Jamestown 2
22. Williston 6, at Bottineau 5 (OT)
23. at White Bear Lake, MN 6, Fargo South 2
Saturday – December 1st
24. Grafton-Park River 3, Bismarck High 2 - (Home of Economy Classic)
25. at Devils Lake 7, West Fargo 1
26. East Grand Forks, MN 3, Minot 1 - (Home of Economy Classic)
27. Jamestown 9, at Bottineau 1
28. Grand Forks Red River 7, Warroad, MN 3 - (Home of Economy Classic)
29. Grand Forks Central 7, Crookston, MN 2 - (Home of Economy Classic)
Tuesday – December 4th
30. at Devils Lake 3, Minot 2
31. Bismarck High 5, at Hazen-Beulah 1
Thursday – December 6th
32. at Fargo North 3, Grand Forks Central 2 (OT)
33. Grand Forks Red River 11, at Fargo Shanley 0 (4 Pts.)
Friday – December 7th
34. Mandan 2, at Dickinson 1 (OT)
35. at Fargo South 14, Wahpeton 0 (4 Pts.)
36. at Grafton-Park River 5, Devils Lake 1
37. Minot 3, at Williston 3 (OT Tie)
Saturday – December 8th
38. at Bismarck High JV 8, Bottineau 2
39. Fargo Shanley 4, at Wahpeton 2
40. Dickinson 2, at Williston 2 (OT Tie)
41. Fargo South 7, at Fargo North 0
42. at Jamestown 11, Hazen-Beulah 2
43. at Grand Forks Red River 7, West Fargo 0
Tuesday – December 11th
44. at Wahpeton 6, Morris Area, MN 5
45. at Grand Forks Red River 6, East Grand Forks, MN 2
46. at Grafton-Park River 4, Fargo South 3
47. Hazen-Beulah 2, at Bismarck Century JV 2 (OT Tie)
48. Mandan 5, at Jamestown 2
Thursday – December 13th
49. Jamestown 5, at Bismarck Century 1
50. at Dickinson 2, Minot 0
51. Fargo North 3, at Crookston, MN 1
52. at Grand Forks Central 4, West Fargo 2
Friday – December 14th
53. at Grafton-Park River 6, Fargo Shanley 3 (4 pts.)
54. at Red Lake Falls, MN 4, Wahpeton 0
55. at Bismarck High 8, Williston 2
56. at Hazen-Beulah 6, Bottineau 1
Saturday – December 15th
57. at Dickinson 6, Bottineau 2
58. at Bismarck Century 8, Williston 4
59. Bismarck High 6, at Minot 1
60. Fargo North 4, at Devils Lake 3
61. Grand Forks Central 4, at Fargo South 3 (OT)
Monday – December 17th
62. at Bottineau 6, Rivers Collegiate, MB 1
63. at Grand Forks Central 7, East Grand Forks, MN 2
Tuesday – December 18th
64. at Dickinson 5, Hazen-Beulah 2
65. at Grand Forks Red River 2, Devils Lake 1
66. Fargo North 4, at West Fargo 1
67. at Fargo Shanley 4, Mandan 3
Thursday – December 20th
68. Dickinson 4, at Bismarck Century 4 (OT Tie)
69. Bismarck High 5, at Mandan 4
70. at Jamestown 6, Fargo Shanley 3
71. at Moorhead, MN 7, Fargo South 0
72. Williston 3, at Minot 3 (OT Tie)
Friday – December 21st
73. Roseau, MN 7, at Grand Forks Central 2 - (Jason Stadstad Classic)
74. at Bismarck High 6, Fargo South 4
75. at Devils Lake 11, Wahpeton 2 (4 Pts.)
76. at Rochester Mayo, MN 5, Grafton-Park River 3
77. Bloomington Jefferson, MN 3, at Grand Forks Red River 3 (OT Tie) - (Jason Stadstad Classic) (B.J. won the shootout)
Saturday – December 22nd
78. Grafton-Park River 3, at Rochester Century 2 (OT)
79. Grand Forks Red River 5, Grand Forks Central 1 - (Jason Stadstad Classic - 3rd Place)
Wednesday – December 26th
80. Mora, MN 4, Wahpeton 0 - (Wadena-Deer Creek Tournament)
Thursday – December 27th
81. Fargo South 4, vs. Hastings, MN 1 - (at Rochester, MN Tournament)
82. Detroit Lakes, MN 6, vs. West Fargo 4 - (at Fergus Falls, MN Tournament)
83. Mandan 6, vs. Central Butte, SK 0 - (at Williston Tournament)
84. Wahpeton 6, vs. Walker, MN 2 - (at Wadena-Deer Creek, MN Tournament)
85. Warroad, MN 8, vs. Fargo North 0 - (at Warroad, MN Tournament)
86. Bismarck Century 5, vs. Litchfield-DC, MN 3 - (at St. Cloud Apollo, MN Tournament)
87. at Devils Lake 4, Winkler, MB 1
88. Morden, MB 2, vs. Bottineau 1 - (at Williston Tournament)
89. Osseo, MN 5, Grafton-Park River 3 - (at Warroad, MN Tournament)
90. Fargo Shanley 4, vs. River Lakes, MN 2 - (at Rocori, MN Tournament)
91. Williston 4, vs. Portage Collegiate, MB 0 - (at Williston Tournament)
92. St. Paul Saints, MN 5, Dickinson 4 - (at Silver Bay, MN Tournament)
Friday – December 28th
93. Mandan 3, vs. Portage Collegiate, MB 0 - (at Williston Tournament)
94. St. Cloud Apollo, MN 7, Bismarck Century 5 - (at St. Cloud Apollo, MN Tournament)
95. Bottineau 5, vs. Central Butte, SK 3 - (at Williston Tournament)
96. Fargo South 1, vs. Buffalo, MN 1 (OT Tie) - (at Rochester, MN Tournament) (Buffalo won shootout)
97. Grafton-Park River 9, Fargo North 0 - (at Warroad, MN Tournament)
98. Fargo Shanley 5, vs. Mankato East, MN 4 - (at Rocori, MN Tournament)
99. West Fargo 1, vs. Fergus Falls, MN 1 (OT Tie) - (at Fergus Falls, MN Tournament) (WF won shootout)
100. Wadena-Deer Creek, MN 6, Wahpeton 3 - (at Wadena-Deer Creek, MN Tournament)
101. at Devils Lake 6, Jamestown 0
102. Williston 3, vs. Morden, MB 1 - (at Williston Tournament)
103. Dickinson 4, Ely, MN 2 - (at Silver Bay, MN Tournament)
Saturday – December 29th
104. Osseo, MN 8, vs. Fargo North 2 - (at Warroad, MN Tournament)
105. Bottineau 3, vs. Portage Collegiate, MB 2 - (at Williston Tournament)
106. Mankato West, MN 3, vs. West Fargo 1 - (at Fergus Falls, MN Tournament)
107. Warroad, MN 4, Grafton-Park River 1 - (at Warroad, MN Tournament)
108. Dickinson 5, vs. Henry Sibley, MN 2 - (at Silver Bay, MN Tournament)
109. Mandan 3, vs. Morden, MB 1 - (at Williston Tournament)
110. Williston 7, vs. Central Butte, SK 1 - (at Williston Tournament)
111. St. Cloud Cathedral 13, Bismarck Century 0 - (at St. Cloud Apollo, MN Tournament)
112. Fargo South 5, vs. Rochester Century 3 - (at Rochester, MN Tournament)
113. Willmar, MN 2, vs. Fargo Shanley 0 - (at Rocori, MN Tournament)
Thursday – January 3rd
114. Kittson Central, MN 7, at Wahpeton 2
115. Bottineau 4, at Antler River, MB 1
116. Fargo Shanley 7, at Fargo North 2 (4 Pts.)
117. Grafton-Park River 6, at Devils Lake 1
118. at Grand Forks Red River 5, Grand Forks Central 1
Friday – January 4th
119. at Minot 4, Bismarck Century 3
120. Bismarck High 6, at Williston 3
121. at Mandan 4, Hazen-Beulah 3 (OT)
122. at Dickinson 3, Jamestown 1
Saturday – January 5th
123. at Bottineau 3, Hazen-Beulah 1
124. at Wahpeton 3, Red Lake Falls, MN 2
125. at Williston 3, Jamestown 1
126. Devils Lake 3, at Fargo North 2 (OT)
127. Fargo South 5, at West Fargo 3
128. at Grand Forks Red River 5, Grafton-Park River 4
Tuesday – January 8th
129. at Bismarck High 10, Hazen-Beulah 2
130. Bismarck Century 5, at Jamestown 2
131. at Grand Forks Red River 6, Fargo South 4
132. at Grafton-Park River 5, Grand Forks Central 2
Thursday – January 10th
133. Bismarck High 6, at Bismarck Century 1
134. Grand Forks Red River 11, at Fargo North 1
135. at Fargo Shanley 6, Wahpeton 3
Friday – January 11th
136. at Minot 3, Dickinson 2
137. at Fargo South 8, Devils Lake 0
138. at Williston 4, Hazen-Beulah 0
139. Mandan 5, at Bottineau 3
Saturday – January 12th
140. at Bottineau 7, Dickinson 2
141. Mandan 5, at Williston 1
142. Wahpeton 7, Bagley, MN 3
143. at Grafton-Park River 11, Fargo North 1
144. Grand Forks Central 4, at East Grand Forks, MN 3
145. Grand Forks Red River 6, at West Fargo 3
146. Minot 4, at Jamestown 1
Monday – January 14th
147. at Minot 5, Bottineau 1
Tuesday – January 15th
148. West Fargo 2, at Fargo Shanley 2 (OT Tie) (4 Pts.)
149. at Bismarck High 3, Jamestown 2
150. Grand Forks Central 3, at Devils Lake 2 (OT)
151. at Mandan 3, Minot 0
152. Roseau, MN 2, at Grand Forks Red River 1 (OT)
Thursday – January 17th
153. at Fargo South 2, Crookston, MN 0
154. at Fargo North 6, Wahpeton 4 (4 Pts.)
155. Bismarck Century 4, at Hazen-Beulah 0
Friday – January 18th
156. Bottineau 5, at Mandan 4
157. at Devils Lake 2, East Grand Forks, MN 1
158. at Grafton-Park River 3, West Fargo 0
159. Bismarck High 2, at Dickinson 1
Saturday – January 19th
160. at Jamestown 5, Bottineau 1
161. Grafton-Park River 9, at Wahpeton 1 (4 Pts.)
162. Williston 4, at Dickinson 1
163. Grand Forks Red River 5, at Fargo South 2
Tuesday – January 22nd
164. at Bismarck Century 4, Minot 0
165. at Grand Forks Red River 13, Fargo North 1
166. at Fargo South 6, Fargo Shanley 1 (4 Pts.)
167. Grand Forks Central 4, at West Fargo 2
Thursday – January 24th
168. Devils Lake 10, at Fargo Shanley 0
169. at Mandan 2, Dickinson 1
170. Grafton-Park River 2, at Fargo South 0
171. Grand Forks Red River 7, at Grand Forks Central 1
172. at West Fargo 3, Jamestown 2 (OT)
Friday – January 25th
173. at Bismarck High 4, Minot 0
174. at Dickinson 8, Wahpeton 2
175. Bismarck Century 3, at Bottineau 2 (4 Pts.)
176. Williston 7, at Hazen-Beulah 2
Saturday – January 26th
177. at Kittson Central, MN 4, Fargo Shanley 3
178. at Mandan 10, Wahpeton 0
179. Jamestown 5, at Hazen-Beulah 4
180. Bismarck High 6, at Bottineau 0 (4 Pts.)
181. Fargo North 3, at Grand Forks Central 3 (OT Tie)
182. Grand Forks Red River 9, at Devils Lake 1
Monday – January 28th
183. Grafton-Park River 5, at West Fargo 0
Tuesday – January 29th
184. Minot 5, at Hazen-Beulah 2
185. Bismarck Century 4, at Dickinson 1
186. at Bismarck High 7, Mandan 2
187. Grand Forks Red River 6, at East Grand Forks, MN 5 (OT)
188. Morris Area, MN at Fargo Shanley (Cancelled due to weather)
Thursday – January 31st
189. West Fargo 5, at Fargo North 1
190. Fargo South 4, at Devils Lake 1 (PPD. from 1/29)
191. at Grand Forks Central 14, Wahpeton 1 (4 Pts.) (PPD. from 1/29)
Friday – February 1st
192. Detroit Lakes, MN 4, at Bismarck Century 3
193. Jamestown 4, at Mandan 2
194. at Grand Forks Red River 9, Minot 1
195. at Bismarck High 6, Crookston, MN 3
Saturday – February 2nd
196. at Grafton-Park River 4, Minot 3
197. Crookston, MN 7, at Bismarck Century 4
198. at Bagley, MN 6, Wahpeton 5
199. Pequot Lakes, MN 6, at Fargo Shanley 6, (OT Tie)
200. at Williston 7, Bottineau 2
201. at Grand Forks Central 5, Devils Lake 3
202. at Fargo South 6, West Fargo 1
203. Mandan 4, at Hazen-Beulah 2
204. at Bismarck High 4, Detroit Lakes 1
Monday – February 4th
205. Bismarck Century 3, at Mandan 3 (OT Tie)
206. at Fargo North 8, Jamestown 1 (PPD. from 1/29)
Tuesday – February 5th
207. at Hazen-Beulah 3, Dickinson 0
208. West Fargo 8, at Wahpeton 0 (4 Pts.)
209. at Warroad, MN 8, Grand Forks Central 3
210. Minot 4, at Bottineau 1
Thursday – February 7th
211. at Williston 4, Bismarck Century 0
212. Bismarck High 5, at Jamestown 2
213. at Fargo South 4, Fargo North 0
214. Grafton-Park River 9, at Grand Forks Central 2
215. Mandan 2, at Minot 1 (OT)
Friday – February 8th
216. at West Fargo 5, Fargo Shanley 1
Saturday – February 9th
217. at Grafton-Park River 3, Grand Forks Red River 2
218. at Minot 4, Hazen-Beulah 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Monday – February 11th
219. Devils Lake 5, at West Fargo 1 (PPD. from 2/9)
220. at Grand Forks Central 2, Fargo South 1 (OT) (PPD. from 2/9)
221. at Bottineau 9, Hazen-Beulah 3 (West Region Play-In Game)
Tuesday - February 12th
222. at Fargo Shanley 7, Wahpeton 1 (East Region Play-In Game)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Thursday – February 14th
East Region Tournament in Grand Forks
First Round
223. #1 Grand Forks Red River - 7, #8 Fargo Shanley - 1
224. #5 Devils Lake - 2, #4 Fargo South - 1
225. #2 Grafton-Park River - 5, #7 West Fargo - 0
226. #3 GF Central - 2, #6 Fargo North - 0
West Region Tournament in Minot
First Round
227. #1 Bismarck High - 8, #8 Bottineau - 1
228. #4 Minot - 3, #5 Bismarck Century - 2 (OT)
229. #7 Dickinson - 3, #2 Mandan - 2
230. #3 Williston - 4, #6 Jamestown - 3
Friday – February 15th
East Region Tournament in Grand Forks
Consolation Semi-Finals
231. #4 Fargo South - 6, #8 Fargo Shanley - 0
233. #6 Fargo North - 5, #7 West Fargo - 3
Semi-Finals
233. #1 GF Red River - 8, vs. #5 Devils Lake - 1
234. #2 Grafton-Park River - 3, vs. #3 Grand Forks Central - 1
West Region Tournament in Minot
Consolation Round Semi-Finals
235. #5 Bismarck Century - 6, #8 Bottineau - 2
236. #2 Mandan - 3, #6 Jamestown - 2 (OT)
Semi-Finals
237. #1 Bismarck High - 3, #4 Minot - 0
238. #3 Williston - 5, #7 Dickinson - 2
Saturday – February 16th
East Region Tournament in Grand Forks
239. #6 Fargo North 5, #5 Devils Lake 4 (State Qualifier)
240. #4 Fargo South 4, #3 Grand Forks Central 2 (State Qualifier)
241. #1 Grand Forks Red River 3, #2 Grafton-Park River 0 (Championship)
West Region Tournament in Minot
242. #2 Mandan 2, vs. #4 Minot 1 (State Qualifier)
243. #5 Bismarck Century 5, #7 Dickinson 4 (2OT) (State Qualifier)
244. #1 Bismarck High 7, #3 Williston 4 (Championship)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Thursday – February 21st - State Tournament in Grand Forks
245. #1W Bismarck High v.s. #4E Fargo North - 11:30 AM - (Ralph Engelstad Arena)
246. #2E Grafton-Park River v.s. #3W Mandan - 2:00 PM - (Ralph Engelstad Arena)
247. #1E Grand Forks Red River v.s. #4W Bismarck Century - 6:30 PM - (Ralph Engelstad Arena)
248. #2W Williston v.s. #3E Fargo South - 9:00 PM - (Ralph Engelstad Arena)
Friday – February 22nd - State Tournament in Grand Forks
249. Consolation Round Semi-Finals - 12:30 pm (Purpur Arena)
250. Consolation Round Semi-Finals - 3:00 pm (Purpur Arena)
251. Semi-Finals - 6:30 pm (Ralph Engelstad Arena)
252. Semi-Finals - 9:00 pm (Ralph Engelstad Arena)
Saturday – February 23rd - State Tournament in Grand Forks
253. 5th Place Game - 10:00 am (Purpur Arena)
254. 3rd Place Game - 12:30 pm (Purpur Arena)
255. Championship Game - 8:00 pm (Ralph Engelstad Arena)
Last edited by
ND Football Guy on Sun Feb 17, 2008 1:24 pm, edited 64 times in total.