by Run4Fun2009 » Sat Sep 27, 2014 5:07 am
ROY GRIAK INVITATIONAL
@ University of Minnesota, Les Bolstad GC
Saturday, September 27th
GOLD DIVISION
BOYS
Team Scores: 1. Wayzata, MN 80, 2. Sioux Falls Lincoln, SD 147, 3. Saugus, CA 157, 4. Mountain View, CO 170, 5. Bismarck 198, 6. Wisconsin Lutheran 292, 7. Edina, MN 308, 8. Madison West, WI 321, 9. Hopkins, MN 322, 10. Johnston, IA 333, 11. Pleasant Valley 350, 12. West Des Moines Valley, IA 363, 13. Minneapolis Washburn, MN 366, 14. Stillwater, MN 367, 15. Rock Bridge 457, 16. Ames, IA 475, 17. Dowling Catholic, IA 483, 18. Shakopee, MN 495, 19. Marquette University, WI 515, 20. Lakeland Union 548, 21. Rosemount, MN 571, 22. Gilbert, IA 577, 23. Century 693, 24. Minnehaha Academy, MN 732, 25. Minnetonka, MN 747, 26. Frontier Academy 756, 27. Fargo Davies 778, 28. Marshall, MN 810, 29. Waukesha North 823, 30. Des Moines Roosevelt, IA 837, 31. St. Paul Highland Park, MN 865, 32. Elk River, MN 869, 33. Bay Port 877, 34. Sun Prairie 903, 35. Perham, MN 961, 36. Blaine, MN 997, 37. Henry Sibley, MN 1011, 38. Bemidji, MN 1045, 39. Owatonna, MN 1058, 40. Decorah, IA 1165, 41. Garber-HVWH 1189, 42. Wausau West 1198, 43. Totino-Grace, MN 1237, 44. Mason City, IA 1239, 45. Farmington 1244, 46. Eau Claire North, WI 1245, 47. Holmen, WI 1287, 48. Eau Claire Memorial, WI 1339, 49. Onalaska, WI 1394, 50. Amery, WI 1480.
Individual Top 10: 1. Olin Hacker, Madison West 15:35; 2. Thomas Pollard, Gilbert 15:36; 3. Will Lauer, SF Lincoln 15:49; 4. Sam Clausnitzer, Bismarck 16:00; 5. Benji Eidenschink, Nekoosa-Port Edwards 16:01; 6. Shane Streich, Wayzata 16:08; 7. Connor Olson, Wayzata 16:14; 8. Daniel Soto, W Des Moines Valley 16:23; 9. Micah Mather, SP Highland Park 16:24; 10. Ephraim Bird, Minnehaha 16:28
ND Finishers
Bismarck: 4. Sam Clausnitzer 16:00; 41. Tom Clausnitzer 17:11; 59. Nils Aardahl 17:23; 60. Matt Bakken 17:24; 65. Stuart Wolf 17:26; 87. Sam Markle 17:41; 133. Tayler Wescom 18:04; 172. Jackson Carlson 18:21; 213. Dan Finley 18:38; 217. Colton Arman 18:39
Century: 70. Ryan Fetch 17:29; 151. Mason Stenehjem 18:12; 163. Michael Feeney 18:17; 195. Andrew Kohler 18:28; 202. Joseph Wolfe 18:35; 208. Evan Markel 18:37; 266. Brennan Tyler 19:01; 290. Tory Bergan 19:13; 307. Jamison Dietrich 19:18; 446. Kalen Two Crow 20:55
Fargo Davies: 34. Hunter Lucas 17:06; 112. Jacob Henne 17:53; 191. Colton Smith 18:27; 240. Alex Skaare 18:49; 324. Matthew Bauske 19:27; 333. Brenan Duffield 19:32; 358. Joval Yousa 19:46; 364. Isaac Brye 19:47; 400. Jacob Zetocha 20:12; 451. Chase Grindberg 21:02
GIRLS
Team Scores: 1. Saugus, CA 75, 2. Wayzata, MN 157, 3. Naperville North 172, 4. Glebe Collegiate Inst. 204, 5. Edina, MN 223, 6. Forest Lake, MN 282, 7. Eagan, MN 302, 8. Century 326, 9. Pleasant Valley 350, 10. Ames, IA 379, 11. Marshall, MN 385, 12. Bemidji, MN 394, 13. Rock Bridge 441, 14. Dowling Catholic, IA 454, 15. Mountain View, CO 471, 16. Sun Prairie 476, 17. Bay Port 478, 18. Des Moines Roosevelt, IA 520, 19. Minneapolis Washburn, MN 528, 20. Shakopee, MN 542, 21. Fargo Davies 578, 22. Rosemount, MN 599, 23. Eastview, MN 600, 24. Henry Sibley, MN 626, 25. White Bear Lake, MN 645, 26. Decorah, IA 657, 27. Sioux Falls Lincon, SD 677, 28. Eau Claire Memorial, WI 691, 29. West Des Moines Valley, IA 712, 30. Totino-Grace, MN 776, 31. Glbert, IA 789, 32. Holmen, WI 921, 33. Farmington, MN 977, 34. Amery, WI 986, 35. St. Paul Highland Park, MN 1009, 36. Hudson, WI 1023, 37. Burnsville, MN 1047, 38. Frontier Academy 1064, 39. Grand Rapids, MN 1108, 40. Onalaska 1109, 41. Dryden, Ontario 1143, 42. Waverly-Shell Rock, IA 1302, 43. Garber-HVWH 1304.
Individual Top 10: 1. Samantha Ortega, Saugus 18:13; 2. Jenna Truedson, Bemidji 18:39; 3. Emily Covert, M Washburn 18:44; 4. McKenzie Yanek, Pleasant Valley 18:49; 5. Anna French, Wayzata 18:54; 6. Mei Mei Weston, Glebe 18:55; 7. Mariah Castillo, Saugus 19:05; 8. Aubrey Roberts, EC Memorial 19:06; 9. Tess Misgen, Shakopee 19:13; 10. Jordan Jacob, Century 19:17
ND Finishers
Century: 10. Jordan Jacob 19:17; 17. Kelby Anderson 19:30; 46. Jaiden Schuette 20:28; 120. Laura Laber 21:31; 157. Mandy Stenehjem 21:53; 175. Brittney Humphrey 22:09; 212. Mallori Waters 22:34; 216. Brittany Materi 22:36; 244. Tess Sether 22:58; Olivia Murdoff DNF
Fargo Davies: 59. Bridget Henne 20:42; 71. Ali Matter 20:52; 146. Katie Bye 21:46; 169. McKenzie Burian 22:05; 180. McKenna Vetter 22:12; 198. Greta McLagan 22:24; 203. Erica Johnson 22:28; 236. Cory Duffield 22:51; 277. Heidi Bertsch 23:37; 288. Katie Matter 23:50
MAROON DIVISION
BOYS
Team Scores: 1. Lakeville North, MN 165, 2. Brandon Valley, MN 174, 3. Notre Dame Academy, WI 209, 4. Mounds View, MN 239, 5. Rogers, MN 248, 6. St. Paul Central, MN 292, 7. Sioux City North, IA 310, 8. Winona, MN 317, 9. Roseville, MN 352, 10. New Richmond, WI 452, 11. Monticello, MN 457, 12. Aquinas, WI 494, 13. Coon Rapids, MN 504, 14. Sioux Falls Washington, SD 541, 15. Anoka, MN 555, 16. Cedar Grove-Belgium, IA 563, 17. Brainerd, MN 594, 18. Albany, MN 595, 19. Wausau East, WI 620, 20. Cretin-Derham Hall, MN 626, 21. Hudson, WI 657, 22. Benilde-St. Margaret's, MN 665, 23. Champlin Park, MN 681, 24. Sheffield-Westfork, IA 693, 25. Mankato East, MN 703, 26. River Falls, WI 710, 27. St. Anthony Village, MN 714, 28. Menomonie, WI 743, 29. St. Louis Park, MN 769, 30. Math & Science Academy, MN 830, 31. Worthington, MN 853, 32. Webster, WI 864, 33. Maple-Northwestern, IA 873, 34. Minneapolis Southwest, MN 903, 35. St. Mary's Springs Academy 924, 36. Richfield, MN 951, 37. Austin, MN 957, 38. Spectrum, MN 961, 39. Colby/Abbotsford 965, 40. Rice Lake, WI 972, 41. St. Paul Como Park, MN 973, 42. Minneapolis South, MN 1018, 43. St. Croix Central 1025, 44. Cochrane-Fountain City 1070, 45. St. Paul Acad. Summit, MN 1207, 46. Waverly-Shell Rock, IA 1212, 47. Spring Lake Park, MN 1235, 48. Grand Rapids, MN 1321, 49. Colfax, WI 1339, 50. Dover-Eyota, MN 1387, 51. Hillsboro-Central Valley 1389 52. Milbank, SD 1414, 53. Aberdeen Roncalli, SD 1448, 54. Baldwin-Woodville 1589, 55. Kingsland 1638, 56. Breck, MN 1662.
Individual Top 10: 1. Mike Destache, SPA-Summit 17:00; 2. Collin Kiley, Roseville 17:02; 3. Nick Lawson, SA Village 17:07; 4. Alex Plasencia, Mounds View 17:12; 5. Sam Nofziger, Tartan 17:13; 6. Hunter Bailey, Winona 17:18; 7. Braydon Johnson, Winona 17:20; 8. Jacob Hegland, Brandon Valley 17:21; 9. Tyler Bethke, Rogers 17:24; 10. Jordan Bringgold, SC Central 17:24
ND Finishers
Hillsboro-Central Valley: 286. Kody Pastian 20:18; 291. Chase Fossum 20:21; 309. Colton Anderson 20:34; 331. Ben Mueller 20:43; 351. Luke Leshuk 20:53; 416. Cade Baesler 21:30; 480. Ben Dryburgh 23:20; 484. Gavin Longthorne 23:30; 491. Shandon Toenis 24:07
Barnes County North: 336. Anthony Plumb 20:45
GIRLS
Team Scores: 1. Notre Dame Academy, WI 101, 2. Brandon Valley, SD 135, 3. Sioux Falls Washington, SD 204, 4. Shorewood 273, 5. Perham, MN 303, 6. Hillsboro-Central Valley 343, 7. Coon Rapids, MN 364, 8. Wausau East, WI 370, 9. River Falls, WI 380, 10. St. Paul Acad-Summit, MN 387, 11. Austin, MN 396, 12. St. Louis Park, MN 413, 13. Mounds View, MN 423, 14. Champlin Park, MN 437, 15. Anoka, MN 459, 16. Cedar Grove-Belgium, IA 471, 17. Menomonie, WI 483, 18. West Bend West 520, 19. Dover-Eyota, MN 543, 20. New Richmond, WI 555, 21. Brainerd, MN 564, 22. Benilde-St. Margaret's, MN 629, 23. Aquinas, WI 649, 24. Mankato East, MN 655, 25. Blaine, MN 664, 26. Elk River, MN 667, 27. Albany, MN 671, 28. Rogers, MN 739, 29. Wausau West, WI 743, 30. Lakeland Union 770, 31. Math & Science Academy, MN 812, 32. St. Mary's Springs Academy 871, 33. St. Anthony Village, MN 909, 34. Maple-Northwestern, IA 922, 35. Tartan, MN 928, 36. Minneapolis South, MN 965, 37. St. Paul Central, MN 991, 38. St. Paul Como Park, MN 1002, 39. Spring Lake Park, MN 1020, 40. Baldwin-Woodville 1061, 41. Sioux City North, IA 1092, 42. Sheffield-Westfork, IA 1108, 43. Minneapolis Southwest, MN 1126, 44. Aberdeen Roncalli, SD 1207, 45. Cretin-Derham Hall, MN 1250, 46. Milbank, SD 1257, 47. Cochrane-Fountain City 1317, 48. Rice Lake, WI 1329, 49. Richfield, MN 1475, 50. Kingsland 1493, 51. Hurley 1498.
Individual Top 10: 1. Annie Frisbie, River Falls 18:50; 2. Morgan Florsheim, Shorewood 19:02; 3. Sarah Olson, Blaine 19:52; 4. Kennidi Knoblock, Wausau East 19:54; 5. Jennifer Lichter, Aquinas 19:59; 6. Courtney Klatt, Brandon Valley 20:07; 7. Abigail Lewis, Austin 20:10; 8. Caitlin Domeyer, Winona 20:12; 9. Erin Guse, Spring Lake Park 20:25; 10. Lauren Schilling, Lakeland Union 20:26
ND Finishers
Hillsboro-Central Valley: 18. Annika Rotvold 20:41; 27. Gracie Wright 20:50; 33. Reagan Baesler 20:58; 42. Shayla Fossum 21:14; 257. Bailey Baesler 23:58; 267. Brooklyn Zink 24:06; 283. Kristin Wright 24:22; 292. Anna Lemm 24:32; 308. Addi Eckart 24:43; 411. Mackenzie Iverson 27:07
Barnes County North: 152. Tess Scott 22:47; 260. Samantha Wieland 24:02