by Run4Fun2009 » Wed Apr 11, 2012 12:58 am
BISON MINER CLASSIC
@ Hazen
April 10th, 2012
(SQ) = State Qualifier
BOYS
Team Totals: 1. Killdeer 79, 2. Hazen 59, 3. Stanley-Powers Lake 48, 4. Watford City 44.5, 5. Heart River 43.5, 6 (tie) Bowman County & Dickinson Trinity 43, 8. Beach 40, 9. Richardton-Taylor 36, 10. Kidder County-Napoleon 33, 11. Parshall 30, 12. Des Lacs-Burlington 29, 13 (tie) Mott-Regent, Hettinger-Scranton & Carrington 25, 16 (tie) Standing Rock, Southern McLean & Williams County 19, 19. Linton-HMB 16.5, 20. Shiloh Christian 13, 21. Central McLean 12, 22. Beulah 11, 23. Velva-Drake-Anamoose 9.5, 24. Grant County-Flasher 8, 25. Harvey-Wells County 7, 26. New Salem-Almont 3, 27. Center-Stanton 2, 28. Glen Ullin-Hebron 1.
100 Meter Dash: 1. Tyler Bates, Watford 11.44 (SQ); 2. Lewis Keller, Kil. 11.74; 3. Seth Ewoniuk, HR 11.82; 4. Landon Smith, S-PL 11.86; 5. Tanner Purintun, L-HMB 11.88; 6. Trenton Alley, Kil. 11.98; 7. Tyrel Albers, Hazen 12.02; 8. Seth Abaurrea, Car. 12.03
200 Meter Dash: 1. Tyler Bates, Watford 23.14 (SQ); 2. Michael Palczewski, Bowman 23.94; 3. Tyrel Albers, Hazen 24.04; 4. Dylan Ruff, CM 24.53; 5. Jordan Leier, KC-N 24.54; 6. Ben Stroh, KC-N 24.84; 7. Tanner Vesledahl, M-R 24.85; 8. Landon Smith, S-PL 24.94
400 Meter Dash: 1. Tyler Bates, Watford 50.75 (SQ); 2. Michael Palczewski, Bowman 52.24 (SQ); 3. Zach Six, KC-N 52.64; 4. Cole Hendrickson, Car. 53.80; 5. Drew Kamrath, SM 54.51; 6. Guy Ross, Watford 54.51; 7. Martin Stumpf, H-WC 54.84; 8. Dylan Ruff, CM 55.89
800 Meter Run: 1. Paul Gardner, DT 2:04.90; 2. Zach Six, KC-N 2:07.21; 3. Andrew Kaiser, SM 2:08.28; 4. Elijah Strong Heart, SR 2:08.75; 5. Guy Ross, Watford 2:11.04; 6. Hunter Lincoln, Kil. 2:12.24; 7. Alex Binstock, DT 2:12.30; 8. Calum Blankenship, Kil. 2:12.95
1600 Meter Run: 1. Kenny Wells, Par. 4:40.97; 2. Elijah Strong Heart, SR 4:49.83; 3. Hunter Weinreis, Beach 4:49.85; 4. Elliott Stone, Shiloh 4:51.45; 5. Bradley Messer, R-T 4:55.47; 6. Mitchell Meyer, DT 4:56.19; 7. Dylan Gress, DT 5:00.16; 8. Ryan Schneider, L-HMB 5:03.55
3200 Meter Run: 1. Kenny Wells, Par. 10:07.10 (SQ); 2. Hunter Weinreis, Beach 10:37.30; 3. Elliott Stone, Shiloh 10:47.11; 4. Zack Schmidt, GC-F 10:52.37; 5. Dailray Connor, Par. 11:22.35; 6. Josh Hanson, CM 11:30.10; 7. Ryan Faber, S-PL 11:36.26; 8. Jacob Kuntz, R-T 11:36.34
110 Meter Hurdles: 1. Evan Knutson, DL-B 16.44; 2. Zach Baker, Williams 17.30; 3. Tanner Vesledahl, M-R 18.11; 4. Logan Haberstroh, M-R 18.51; 5. Tanner Fischer, Bowman 18.68; 6. Josh Horner, VDA 19.08; 7. Casey Murphy, Car. 19.58; 8. Erick Knutson, DL-B 20.45
300 Meter Hurdles: 1. Evan Knutson, DL-B 41.83 (SQ); 2. Zach Baker, Williams 41.91 (SQ); 3. Danny Skoglund, Beach 42.74; 4. Tanner Vesledahl, M-R 43.94; 5. Logan Haberstroh, M-R 45.50; 6. Keenan Hodenfield, Williams 46.18; 7. Tanner Fischer, Bowman 46.43; 8. Jacob Greff, M-R 46.65
Long Jump: 1. Lewis Keller, Kil. 21' 4" (SQ); 2. Scott Burnham, Car. 21' 2" (SQ); 3. Seth Ewoniuk, HR 20' 5.25"; 4. Casey Walker, Beulah 19' 6"; 5. Cory Rebel, R-T 19' 3"; 6. James Jones, Car. 19' 0.50"; 7. Jake Kraft, C-S 18' 9.75"; 8. Collin Maas, Hazen 18' 9.50"
Triple Jump: 1. Jared Zent, R-T 41' 3.50"; 2. Danny Skoglund, Beach 40' 1"; 3. Casey Walker, Beulah 38' 11.50"; 4. Cade Shypkoski, HR 38' 10"; 5. Jarek Haverluk, HR 38' 8.50"; 6. Cory Rebel, R-T 38' 4.50"; 7. Tucker Beck, Kil. 37' 4"; 8. Dalton Reitz, H-S 37' 2"
High Jump: 1. Stephen Kristy, H-S 6' 0"; 2. Chris Steffan, Bowman 5' 10"; 3. Scott Burnham, Car. 5' 10"; 4 (tie) Tanner Purintun, L-HMB & Isaiah Marschner, HR 5' 8"; 6. Jace Kruger, DT 5' 8"; 7. Josh Wood, Shiloh 5' 8"; 8. Brandon Fischer, Bowman 5' 8"
Pole Vault: 1. Brandon Hill, H-S 11' 0"; 2. Brandon Fischer, Bowman 11' 0"; 3. Forrest Van Orman, R-T 10' 6"; 4. Keenan Browne, DL-B 10' 6"; 5. Mitchell Kovash, DT 10' 0"; 6. Monty Johnson, SM 10' 0"; 7. Nick Blevins, SM 10' 0"; 8 (tie) Mason Brudevold, VDA & Trevor Alveshere, Watford 8' 0"
Shot Put: 1. Landon Smith, S-PL 49' 9" (SQ); 2. Nick Klatt, Kil. 46' 3"; 3. Landon Lechler, Beach 44' 0"; 4. Michael Maas, Hazen 43' 10.50"; 5. Kyle Boster, Kil. 43' 7.50"; 6. Austin Cieslak, Hazen 42' 11.50"; 7. Levi Hoiby, S-PL 42' 6"; 8. Dillon Aldinger, CM 41' 6"
Discus Throw: 1. Tyler Parker, Hazen 133' 4"; 2. Levi Hoiby, S-PL 129' 4"; 3. Nick Klatt, Kil. 127' 2"; 4. Michael Maas, Hazen 122' 7"; 5. Austin Cieslak, Hazen 122' 0"; 6. Chandler Rivinius, GC-F 116' 0"; 7. Taylor Deseth, CM 115' 0"; 8. Colten Lee, VDA 111' 8"
Javelin Thrown: 1. Tyler Parker, Hazen 163' 8" (SQ); 2. Ben Gordon, DT 153' 3"; 3. Austin Schmidt, S-PL 145' 5"; 4. Myles Hanson, VDA 144' 6"; 5. Marc Wagner, Kil. 134' 11"; 6. Skylar Rebel, NS-A 133' 1"; 7. Reid Brown, Watford 131' 6"; 8. Nathan Ling, GU-H 128' 5"
4x100 Meter Relay: 1. Killdeer 45.67 (SQ); 2. HR 46.68; 3. S-PL 46.69; 4. Hazen 46.79; 5. L-HMB 47.91; 6. DL-B 48.67; 7. H-S 48.73; 8. Beach 49.68
4x200 Meter Relay: 1. Killdeer 1:36.65; 2. HR 1:37.24; 3. KC-N 1:37.56; 4. Hazen 1:38.34; 5. SM 1:39.31; 6. L-HMB 1:39.47; 7. M-R 1:40.06; 8. Bowman 1:40.42
4x400 Meter Relay: 1. Killdeer 3:41.13; 2. S-PL 3:43.68; 3. KC-N 3:45.70; 4. Beach 3:45.97; 5. Watford 3:47.27; 6. Bowman 3:47.58; 7. SR 3:48.36; 8. DT 3:48.42
4x800 Meter Relay: 1. DT 8:43.40; 2. R-T 9:08.78; 3. Parshall 9:12.13; 4. H-WC 9:13.65; 5. SR 9:15.76; 6. Hazen 9:17.52; 7. HR 9:26.39; 8. Watford 9:26.74
GIRLS
Team Totals: 1. Mott-Regent 77, 2. Carrington 73, 3. Surrey 62, 4 (tie) Watford City & Dickinson Trinity 52, 6 (tie) Hazen & Strasburg 42, 8. Kidder County-Napoleon 36, 9. Hettinger-Scranton 34, 10. Bowman County 32, 11. Velva-Drake-Anamoose 31, 12. Killdeer 30, 13. Beulah 28, 14. Harvey-Wells County 22, 15 (tie) Southern McLean & Richardton-Taylor 20, 17. Shiloh Christian 18, 18. Standing Rock 16, 19 (tie) Glenburn-Westhope-Newburg & New Salem-Almont 11, 21. Wing 10, 22. Central McLean 7, 23. Linton-HMB 5, 24. Beach 4, 25. Williams County 3, 26. Des Lacs-Burlington 2, 27. Center-Stanton 1.
100 Meter Dash: 1. Erika Olson, Bowman 13.25; 2. Kelsie Silvernagel, Strasburg 13.43; 3. Marah Friez, M-R 13.45; 4. Kaitlin Reitz, H-S 13.48; 5. Brittany Berndt, VDA 13.55; 6. Jacey Engelhorn, Car. 13.59; 7. Megan McKay, DL-B 13.60; 8. Hannah Lipetzky, Car. 13.71
200 Meter Dash: 1. Marah Friez, M-R 27.44; 2. Kelsie Silvernagel, Strasburg 27.64; 3. Ashley Brodehl, Surrey 27.94; 4. Sadie Rohrich, KC-N 28.24; 5. Hannah Lipetzky, Car. 28.34; 6. Cassie Holt, H-S 28.74; 7. Brittany Beckler, Hazen 28.94; 8. Madison Holm, CM 29.04
400 Meter Dash: 1. Marah Friez, M-R 61.42 (SQ); 2. Andrea Jirges, DT 62.24; 3. Ashley Brodehl, Surrey 62.70; 4. Abi Waloch, SM 63.32; 5. Hannah Lipetzky, Car. 63.79; 6. LaDora Schmidt, KC-N 64.17; 7. Acacia Fossum, R-T 64.87; 8. Justyce Duffield, Bowman 65.26
800 Meter Run: 1. Abi Waloch, SM 2:31.72; 2. Emily Tyrrell, R-T 2:33.62; 3. Asha Smith, Watford 2:34.78; 4. Jamie Blotter, KC-N 2:36.62; 5. McKayla Roll, M-R 2:39.57; 6. Katie Pavlicek, DT 2:42.51; 7. Bridgette Iron Shield, SR 2:43.53; 8. Alyssa Bruer, H-WC 2:44.31
1600 Meter Run: 1. Asha Smith, Watford 5:34.35 (SQ); 2. Emily Tyrrell, R-T 5:50.83; 3. Katie Pavlicek, DT 5:56.11; 4. Jaylee Four Swords, SR 5:57.04; 5. Mikayla Forness, Shiloh 6:00.06; 6. Allison Klein, Surrey 6:00.22; 7. Regan Watson, Shiloh 6:02.03; 8. Rebecca Schmidt, KC-N 6:04.49
3200 Meter Run: 1. Ann Endres, Car. 12:26.73; 2. Kate Fox, Wing 13:04.71; 3. Patience Albertson, Surrey 13:25.27; 4. Jaylee Four Swords, SR 13:30.19; 5. Regan Watson, Shiloh 13:30.69; 6. Shannon Stockert, DT 13:48.61; 7. Kara Wold, Watford 13:50.58; 8. Bessie Schmitz, Watford 14:12.97
100 Meter Hurdles: 1. Abby Honeyman, M-R 16.68 (SQ); 2. Kylie Engebretson, VDA 16.82; 3. Cassidy Unterseher, H-WC 17.25; 4. Megan Brodehl, Surrey 17.27; 5. Courtney Bubach, Strasburg 17.72; 6. Brianna Allex, Watford 17.84; 7. Madison Wendel, Car. 18.17; 8. Nicole Schramm, Beulah 18.17
300 Meter Hurdles: 1. Josey Page, Car. 48.09 (SQ); 2. Sadie Rohrich, KC-N 48.69 (SQ); 3. Abby Honeyman, M-R 48.70 (SQ); 4. Courtney Bubach, Strasburg 49.36; 5. Dakota Wood, Hazen 49.57; 6. Kara Fike, H-WC 49.89; 7. Megan Brodehl, Surrey 50.50; 8. Breanne Sherlock, VDA 50.65
Long Jump: 1. Brittany Berndt, VDA 17' 4.50" (SQ); 2. Kelsie Silvernagel, Strasburg 16' 1.50"; 3. Kaitlin Reitz, H-S 14' 8"; 4. Cassie Holt, H-S 14' 7.50"; 5. Kali Wienmann, H-WC 14' 7"; 6. Alexa Henke, NS-A 14' 7"; 7. Mikaela Forster, NS-A 14' 6.50"; 8. KaDee Berger, C-S 14' 5.50"
Triple Jump: 1. Cassie Holt, H-S 34' 1" (SQ); 2. Abby Honeyman, M-R 33' 4.25"; 3. Nicole Schramm, Beulah 33' 1"; 4. Kaitlin Reitz, H-S 32' 7.50"; 5. Allison Gion, M-R 32' 3.50"; 6. Kara Langerud, Watford 31' 11"; 7. Kendra Swanson, Bowman 31' 6"; 8. Courtney Bubach, Strasburg 31' 5"
High Jump: 1 (tie) Hayley Moe, Watford & Kayle Schiele, Surrey 4' 11"; 3 (tie) Kayln Schneider, L-HMB & Macy Smyle, Bowman 4' 9"; 5 (tie) Kalli Koepplin, Car. & Morgan LeMieux, Kil. 4' 7"; 7 (tie) Allison Steffan, DT & Sarah Quenette, Hazen 4' 5"
Pole Vault: 1. Nicole Schramm, Beulah 8' 0"; 2. Courtney Bubach, Strasburg 7' 6"; 3 (tie) Fallon Fladeland, Watford; Kallisha Keller, Kil.; Alyssa Olin, M-R; DeeAnna Ziegler, Hazen & Stephanie Siegler, Hazen 7' 0"; 8. Miranda Miller, Bowman 6' 6"
Shot Put: 1. Taylor Boster, Kil. 37' 2" (SQ); 2. Jessica Meland, H-WC 34' 8.50"; 3. Ashley Mogard, Surrey 34' 2"; 4. Cori Moberg, SM 33' 7"; 5. Kaycee Link, Beulah 33' 3"; 6. Natalie Stivers, G-W-N 33' 0"; 7. Lindsey Mogard, Surrey 32' 11"; 8. Cahntel Fulton, Beach 32' 6"
Discus Throw: 1. Taylor Boster, Kil. 119' 0" (SQ); 2. Natalie Stivers, G-W-N 107' 2"; 3. Bailey Retzlaff, Car. 106' 2"; 4. Emily Wolf, NS-A 106' 0"; 5. Carly Copenhaver, Car. 101' 3"; 6. Ashley Mogard, Surrey 101' 0"; 7. Kayla Hochhalter, Car. 100' 0"; 8. Sierra Rosenau, Car. 99' 6"
Javelin Thrown: 1. Sierra Rosenau, Car. 140' 1" (SQ); 2. Alyson Schieno, DT 108' 7"; 3. Kaycee Link, Beulah 106' 9"; 4. Courtney Ost, Hazen 104' 0"; 5. Alyssa Olin, M-R 100' 9"; 6. Landi Leingang, SR 98' 10"; 7. Kelsey Mohl, Hazen 96' 4"; 8. Hannah Balderas, Beulah 96' 2"
4x100 Meter Relay: 1. M-R 51.97 (SQ); 2. Hazen 52.83 (SQ); 3. Bowman 53.05; 4. Surrey 53.33; 5. Watford 54.52; 6. KC-N 55.05; 7. Carrington 55.09; 8. NS-A 55.69
4x200 Meter Relay: 1. KC-N 1:54.96; 2. Surrey 1:55.39; 3. CM 1:57.06; 4. Carrington 1:57.71; 5. VDA 1:58.38; 6. DT 1:58.98; 7. Watford 1:59.08; 8. Hazen 1:59.18
4x400 Meter Relay: 1. DT 4:23.29; 2. Hazen 4:27.09; 3. Bowman 4:27.29; 4. Watford 4:30.44; 5. VDA 4:36.43; 6. Beach 4:38.55; 7. R-T 4:40.41; 8. KC-N 4:41.85
4x800 Meter Relay: 1. DT 10:34.76; 2. Shiloh 10:50.39; 3. Carrington 10:54.31; 4. Watford 11:01.45; 5. Killdeer 11:04.64; 6. Williams Cty 11:10.61; 7. Wing 11:11.28; 8. SR 11:15.13