by Run4Fun2009 » Thu Apr 27, 2017 10:48 pm
CHARLIE DENTON RELAYS
@ Community Bowl, Bismarck
Friday, April 28th
GIRLS
Team Scores : 1. Fargo Davies 156, 2. Bismarck 129.33, 3. Century 56, 4. Dickinson 52, 5. Legacy 47, 6. Minot 44, 7. Hillsboro-Central Valley 42, 8. Harvey-Wells County 29, 9. Bismarck St. Mary's 25, 10. Hazen 23, 11. Dickinson Trinity 21, 12. Mandan & Hettinger-Scranton 19, 14. Des Lacs-Burlington 16, 15. Grant County-Flasher 15, 16. WF Sheyenne 13.33, 17. Williston 12, 18. Beulah 7, 19. Watford City 5.33, 20. Central McLean 5, 21. Southern McLean & Griggs County Central 1.
100 Meter Dash : 1. Cara Haussler, BHS 12.29 SQ; 2. Rose Gaye, Davies 12.40 SQ; 3. Hannah Dschaak, Century 12.67 SQ; 4. Grace Zimmerman, Hazen 12.76 SQ; 5. Alli McCoy, Minot 12.81 SQ; 6. Kate Dillman, BHS 12.85 SQ; 7. Naomi Gross, Legacy 12.91 SQ; 8. Mady Mosolf, BHS 12.91 SQ (9. Roseline Gaye, Davies 12.92 SQ; 10. Kari Wolfe, HWC 12.94 SQ).
200 Meter Dash : 1. Rose Gaye, Davies 25.22 SQ; 2. Cara Haussler, BHS 25.50 SQ; 3. Grace Zimmerman, Hazen 26.29 SQ; 4. Gracie Wright, HCV 26.49 SQ; 5. Emily Jahner, Davies 26.59 SQ; 6. Hannah Dschaak, Century 26.66 SQ; 7. Kari Wolfe, HWC 26.83 SQ; 8. Alli McCoy, Minot 26.88 SQ (9. Kate Dillman, BHS 26.89 SQ; 10. Sally Korgho, Davies 26.94 SQ)
400 Meter Dash : 1. Gracie Wright, HCV 57.62 SQ; 2. Rose Gaye, Davies 58.39 SQ; 3. Cara Haussler, BHS 58.59 SQ; 4. Emily Jahner, Davies 60.41 SQ; 5. Kayla Bloomquist, Williston 60.51 SQ; 6. Lucy Glessner, Sheyenne 60.66 SQ; 7. Emily Goldade, Century 60.89 SQ; 8. Emily Keller, Dickinson 61.29 SQ (9. Caitlyn Vogel, DLB 61.32 SQ; 10. Megan Erickson, Dickinson 61.47 SQ)
800 Meter Run : 1. Taylor Hestekin, H-S 2:19.02 SQ; 2. Lindsey Werner, Legacy 2:19.27 SQ; 3. Kaydee Wescom, Legacy 2:22.77 SQ; 4. Ryleigh Wacha, Davies 2:23.26 SQ; 5. Kelby Anderson, Century 2:23.32 SQ; 6. Peyton Jensen, Legacy 2:23.89 SQ; 7. Jensyn Zink, HCV 2:24.33 SQ; 8. Megan Lundstrom, Davies 2:25.42
1600 Meter Run : 1. Kelby Anderson, Century 5:08.27 SQ; 2. Ryleigh Wacha, Davies 5:09.90 SQ; 3. Reagan Baesler, HCV 5:14.63 SQ; 4. Kelby Rinas, Mandan 5:14.71 SQ; 5. Jensyn Zink, HCV 5:18.22 SQ; 6. Megan Lundstrom, Davies 5:19.35 SQ; 7. Jadyn Guidinger, Legacy 5:19.55 SQ; 8. McKenna Lovehaug, Davies 5:22.86 SQ (9. Taylor Dietz, Davies 5:25.05 SQ; 10. Payton Lane, Davies 5:25.05 SQ; 11. Caleigh Anderson, Sheyenne 5:27.12 SQ; 12. Elizabeth Yoder, Dickinson 5:27.90 SQ; 13. Abigail Hoffarth, Minot 5:28.90 SQ; 14. Bridget Henne, Davies 5:29.84 SQ)
3200 Meter Run : 1. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS 11:04.87 SQ; 2. Emily Goldade, Century 11:30.87 SQ; 3. Kelby Rinas, Mandan 11:37.07 SQ; 4. Kayla Ogle, Watford 11:47.99 SQ; 5. Elizabeth Yoder, Dickinson 11:56.04 SQ; 6. Bridget Henne, Davies 12:10.13; 7. Morgan Wald, BHS 12:10.43; 8. Faith Wahl, BHS 12:11.84
100 Meter Hurdles : 1. Kaia Beil, Davies 15.88 SQ; 2. Sally Korgho, Davies 16.00 SQ; 3. Taylor Roehl, GC-F 16.35 SQ; 4. Britta Curl, BSM 16.80; 5. Emily Alt, Beulah 16.96; 6. Samantha Anklam, Legacy 17.52; 7. Tia Horning, Beulah 17.52; 8. Alya Kretchman, Davies 17.52
300 Meter Hurdles : 1. Sally Korgho, Davies 45.60 SQ; 2. Kaia Beil, Davies 46.30 SQ; 3. Britta Curl, BSM 46.45 SQ; 4. Taylor Roehl, GC-F 46.59 SQ; 5. April Hagemeister, HWC 48.09 SQ; 6. Macey Perius, Sheyenne 48.83 SQ; 7. Raquel Doll, Hazen 49.21; 8. Peyton Selle, Dickinson 49.39
4x100 Meter Relay : 1. Bismarck 49.59 SQ; 2. Minot 50.24 SQ; 3. Fargo Davies 50.36 SQ; 4. Hazen 50.63 SQ; 5. Century 50.76 SQ; 6. Legacy 50.84 SQ; 7. Mandan 51.73 SQ; 8. Harvey-Wells County 51.83 SQ (9. Beulah 52.50 SQ; 10. Central Cass 52.51 SQ)
4x200 Meter Relay : 1. Fargo Davies 1:44.30 SQ; 2. Dickinson 1:47.97 SQ; 3. Harvey-Wells County 1:51.05 SQ; 4. Minot 1:51.38 SQ; 5. Dickinson Trinity 1:51.60; 6. Hettinger-Scranton 1:51.60; 7. Mandan 1:52.77; 8. Beulah 1:53.20
4x400 Meter Relay : 1. Legacy 4:05.63 SQ; 2. Bismarck 4:08.94 SQ; 3. Hillsboro-Central Valley 4:13.91 SQ; 4. Hazen 4:14.61 SQ; 5. Dickinson 4:16.64; 6. Hettinger-Scranton 4:16.92; 7. Century 4:18.71; 8. Fargo Davies 4:20.23
4x800 Meter Relay : 1. Bismarck 9:49.59 SQ; 2. Minot 9:54.59 SQ; 3. Harvey-Wells County 10:24.61; 4. Central McLean 10:25.14; 5. Century 10:26.61; 6. Shiloh Christian 10:29.58; 7. Dickinson Trinity 10:38.69; 8. Fargo Davies 10:49.19
Long Jump : 1. Masy Kuntz, DT 17-8 SQ; 2. Blythe Ehrmantraudt, BHS 17-6.5 SQ; 3. Kylee Bergantine, Davies 17-5.5 SQ; 4. Katja Berge, HCV 17-4.5 SQ; 5. Taylor Roehl, GC-F 17-1.5 SQ; 6. Emily Keller, Dickinson 17-1.5 SQ; 7. Katelyn Carlson, Davies 17-0.5 SQ; 8. Merritt Beil, Davies 17-0 SQ (9. Hannah Dschaak, Century 16-10 SQ)
Triple Jump : 1. Blythe Ehrmantraudt, BHS 37-2 SQ; 2. Kylee Bergantine, Davies 36-5 SQ; 3. Ashley Hulm, Legacy 36-3 SQ; 4. Elise Rue, Davies 35-8.5 SQ; 5. Merritt Beil, Davies 35-0.5 SQ; 6. Taylor Weidner, Legacy 35-0 SQ; 7. Ryan Campbell, Dickinson 34-10.5 SQ; 8. Olivia Dickerson, BHS 34-4 SQ (9. Masy Kuntz, DT 34-2.5 SQ; 10. Kylie Grommesh, CC 34-1.5 SQ; 11. Taylor Roehl, GC-F 34-0.5 SQ)
High Jump : 1. Allie Nelson, Minot 5-3 SQ; 2. Lexi Jordheim, Dickinson 5-3 SQ; 3. Elise Rue, Davies 5-1 SQ; 4. Blythe Ehrmantraudt, BHS 4-11; 5. Katja Berge, HCV 4-11; 6. Allie Wendel, Sheyenne 4-11; 7. Cadyn Schock, Sheyenne 4-9; 8. Kiera Wshola-Bauer, Legacy 4-9
Pole Vault : 1. Lexi Jordheim, Dickinson 10-9 SQ; 2. Blythe Ehrmantraudt, BHS 10-3 SQ; 3. Alya Kretchman, Davies 9-9 SQ; 4. Mckenzie Johnson, BHS 9-9 SQ; 5. Faith Beck, DT 9-3 SQ; 6. Meghan Ackerman, Dickinson 9-3 SQ; 7. Brooke Prochaska, Sheyenne 9-3 SQ; 8. Mikka Haugeberg, Watford; Amni Austin, Sheyenne & Maddy Iverson, BHS 8-9
Shot Put : 1. Cari Fritel, DLB 37-9 SQ; 2. Alanta Tormaschy, Dickinson 35-7 SQ; 3. Megan Heick, BSM 34-11.5; 4. Makaeli Johnson, BHS 34-10; 5. Taylor Miller, BHS 34-5.5; 6. Briana Darger, Century 34-5; 7. AJ Eberhardt, Davies 34-2.5; 8. Erin Haugen, GCC 33-11
Discus : 1. Katie German, BHS 117-11 SQ; 2. Kate Little, Century 105-11; 3. Taya Helstad, Williston 104-11; 4. Brenna Tschetter, Minot 103-0; 5. Anna Roaldson, BHS 102-8; 6. Madison Lehner, Minot 102-3; 7. Briana Darger, Century 100-10; 8. Alexis Waldren, SM 100-2
Javelin: 1. Kari Wolfe, HWC 144-4 SQ; 2. Britta Curl, BSM 119-3 SQ; 3. Kayla Schaefer, DLB 116-11 SQ; 4. Michaela Hjelseth, Davies 116-8 SQ; 5. Taylor Leingan, Mandan 113-2 SQ; 6. Molly Holt, H-S 112-9; 7. Jalyn Helstad, Williston 109-5; 8. Josie Glaser, DT 109-3
BOYS
Team Scores : 1. Legacy 137.83, 2. Century 102.83, 3. Minot 102.5, 4. Bismarck 65.5, 5. WF Sheyenne 49.33, 6. Fargo Davies 45, 7. Des Lacs-Burlington & Williston 36, 9. Mandan 29, 10. Watford City 27, 11. Hillsboro-Central Valley 25, 12. New Town 24, 13. Dickinson Trinity 18, 14. Dickinson 16, 15. Kenmare-Bowbells 8, 16. Griggs County Central & Harvey-Wells County 6, 18. Beulah 4, 19. Kidder County-Napoleon 3.
100 Meter Dash : 1. Brandon Lewis, Legacy 10.97 SQ; 2. Christopher Koester, Mandan 11.13 SQ; 3. Cole Anderson, Century 11.18 SQ; 4. Alex York, Davies 11.20 SQ; 5. Caleb Kuznia, Sheyenne 11.25 SQ; 6. Kaden Kuntz, DT 11.26 SQ; 7. Joel Delacruz, Beulah 11.33 SQ; 8. Tyler Boone, Legacy 11.37 SQ
200 Meter Dash : 1. Alex Brosseau, Legacy 22.39 SQ; 2. Manuel Bradford, Minot 22.40 SQ; 3. Adrian Davis-Aguilar, Minot 22.81 SQ; 4. Cole Anderson, Century 22.84 SQ; 5. Shandon Toenies, HCV 22.99 SQ; 6. Mark Medalen, DLB 23.04 SQ; 7. Jeremiah Morrissette, Century 23.11 SQ; 8. Roarick Schollmeyer, Century 23.13 SQ
400 Meter Dash : 1. Noah Sickler, DT 50.08 SQ; 2. Mark Medalen, DLB 50.46 SQ; 3. Jesse Shorma, Sheyenne 51.27 SQ; 4. Hunter Wilmes, Century 51.41 SQ; 5. Thomas Tieszen, Legacy 51.43 SQ; 6. Justin Six, KC-N 52.06 SQ; 7. Jace Johnson, Minot 52.15 SQ; 8. Keegan Kaczmar, Watford 52.21 SQ
800 Meter Run : 1. Beau Brannan, Legacy 1:55.53 SQ; 2. Jacob Rodin, K-B 1:56.24 SQ; 3. Gabe Hegstad, Minot 1:58.19 SQ; 4. Logan Goheen, Minot 1:58.39 SQ; 5. Evan Sayler, Century 1:59.44 SQ; 6. Mitch Honeyman, Century 1:59.94 SQ; 7. Joseph Wolfe, Century 2:00.29 SQ; 8. Landon Kleingartner, Mandan 2:00.96 SQ (9. Keaton Mack, Williston 2:01.35 SQ; 10. Jalen Chase, NT 2:02.23 SQ)
1600 Meter Run : 1. Hunter Lucas, Davies 4:12.88 SQ; 2. Leif Everson, Williston 4:13.62 SQ; 3. Ryan Wheeling, NT 4:20.09 SQ; 4. Micade Shumway, Williston 4:35.49; 5. Leif Larsen, Williston 4:36.30; 6. Nolan Maher, BHS 4:39.98; 7. Morgan Fairbairn, BHS 4:43.06; 8. Michael Omvig, BHS 4:43.19
3200 Meter Run : 1. Hunter Lucas, Davies 9:25.72 SQ; 2. Ryan Wheeling, NT 9:26.29 SQ; 3. Jalen Chase, NT 9:32.25 SQ; 4. Leif Everson, Williston 9:33.00 SQ; 5. Isaiah Germolus, Legacy 10:00.93 SQ; 6. Carl Reis, Legacy 10:00.96 SQ; 7. Brady Yoder, Dickinson 10:01.20 SQ; 8. Aiden Jung, Dickinson 10:14.62
110 Meter Hurdles : 1. Dominic Martinez, Williston 15.09 SQ; 2. Preston Johnson, Minot 15.33 SQ; 3. Josh Knutson, DLB 15.40 SQ; 4. Roarick Schollmeyer, Century 15.46 SQ; 5. Jeremiah Morrissette, Century 15.63 SQ; 6. Connor Dennis, Watford 15.72 SQ; 7. Jason Fetch, Legacy 15.96 SQ; 8. Aric Knopik, DT 16.05 SQ (10. Trevor Schmidt, G-M 16.16 SQ; 11. Rait Elliot, Watford 16.24 SQ)
300 Meter Hurdles : 1. Manuel Bradford, Minot 39.79 SQ; 2. Jeremiah Morrissette, Century 40.43 SQ; 3. Josh Knutson, DLB 40.45 SQ; 4. Connor Dennis, Watford 40.49 SQ; 5. Kyle Holoien, Sheyenne 41.26 SQ; 6. Dominic Martinez, Williston 41.28 SQ; 7. Roarick Schollmeyer, Century 41.31 SQ; 8. Mike Herauf, Dickinson 41.45 SQ (9. Jason Fetch, Legacy 41.54 SQ)
4x100 Meter Relay : 1. Century 43.05 SQ; 2. Minot 43.34 SQ; 3. WF Sheyenne 43.97 SQ; 4. Mandan 44.56 SQ; 5. Bismarck 44.74 SQ; 6. Des Lacs-Burlington 44.97 SQ; 7. Fargo Davies 45.11 SQ; 8. Beulah 46.19
4x200 Meter Relay : 1. Minot 1:30.22 SQ; 2. Legacy 1:30.45 SQ; 3. WF Sheyenne 1:31.28 SQ; 4. Mandan 1:32.59 SQ; 5. Dickinson Trinity 1:34.45 SQ; 6. Hillsboro-Central Valley 1:34.49 SQ; 7. Fargo Davies 1:34.51; 8. Beulah 1:35.04 SQ
4x400 Meter Relay : 1. Minot 3:28.86 SQ; 2. Legacy 3:30.55 SQ; 3. Bismarck 3:34.33; 4. Hillsboro-Central Valley 3:35.55 SQ; 5. Watford City 3:36.57; 6. Mandan 3:37.07; 7. Century 3:37.11; 8. Williston 3:37.78
4x800 Meter Relay : 1. Minot 8:14.78 SQ; 2. Bismarck 8:20.00 SQ; 3. Legacy 8:31.53; 4. Fargo Davies 8:40.04; 5. New Town 8:48.63; 6. Mandan 8:52.37; 7. Dickinson 8:54.10; 8. Watford City 8:54.88
Long Jump : 1. Brandon Lewis, Legacy 22-4 SQ; 2. Hunter Humann, Legacy 21-6 SQ; 3. Tyson Akers, DLB 21-4.5 SQ; 4. Josh Sipes, Century 21-1 SQ; 5. Derek Leingang, BHS 21-0.5 SQ; 6. Brett Lunde, Minot 21-0.5 SQ; 7. Adrian Davis-Aguilar, Minot 21-0 SQ; 8. Caleb Monger, Century 20-10 SQ (9. Dane Allen, BHS 20-9.25 SQ)
Triple Jump : 1. Austin Wolf, Legacy 42-9.5 SQ; 2. Lucas Mayer, Century 42-2 SQ; 3. Dane Allen, BHS 41-8.5 SQ; 4. Oscar Benson, HCV 41-7.5 SQ; 5. Tommy Burke, DLB 41-6 SQ; 6. Jesse Shorma, Sheyenne 40-11.5; 7. Derek Leingang, BHS 40-10; 8. Bradyn Just, BHS 40-8.5
High Jump : 1. Cole McGorman, Watford 6-0; 2. Gavin Longthorne, HCV 6-0; 3. Payton Granger, HWC 6-0; 4. Dane Allen, BHS 6-0; 5. Austin Wolf, Legacy & Derek Leingang, BHS 5-10; 7. Nic Smith, Sheyenne 5-10; 8. Josh Sipes, Century & Jack Ziegler, Minot 5-10
Pole Vault : 1. Mike Herauf, Dickinson 15-0 SQ; 2. Devin Schatz, Sheyenne 14-6 SQ; 3. Zachary Paustian, Davies 13-0 SQ; 4. Brandon Schaffer, Century; Noah Todd, BHS & Isaac Watson, Mandan 12-6 SQ; 7. Grant Schmeichel, Legacy 12-6 SQ; 8. Conor Wright, Legay; Hunter Hegel, Sheyenne & JOsh Pikarski, Century 12-0
Shot Put : 1. Levi Rockey, Century 52-6 SQ; 2. Jared Rath, BHS 52-2.5 SQ; 3. Wesley Odegaard, GCC 52-1 SQ; 4. Preston Mayer, BHS 51-5 SQ; 5. Jake Hurt, Legacy 50-9.5 SQ; 6. Tanner Holzer, Legacy 50-0 SQ; 7. Logan Krueger, Minot 49-10.5 SQ; 8. Bennett Beehler, BHS 49-9.5 SQ (9. Corey Helm, Legacy 49-7.5 SQ; 10. Kyle Niemeyer, Legacy 49-4 SQ; 11. Andre Baguma, Davies 48-10.5 SQ)
Discus : 1. Levi Rockey, Century 153-1 SQ; 2. Tanner Holzer, Legacy 149-2 SQ; 3. Corey Helm, Legacy 145-0; 4. Nathan Kraft, Century 143-3; 5. Logan Krueger, Minot 138-6; 6. Jackson Faller, Watford 137-6; 7. Taylor Morrison, Legacy 136-2; 8. Matt Kraft, Legacy 134-4
Javelin: 1. Derek Wax, Legacy 179-2 SQ; 2. Odin Nelson, Minot 178-8 SQ; 3. Carter Bonnema, Sheyenne 169-8 SQ; 4. Tyrell Setness, Davies 168-1 SQ; 5. Walker Thon, Sheyenne 161-1 SQ; 6. Mark Stumpf, BHS 150-9; 7. Nic Carter, BHS 150-6; 8. Zack Kuhn, BHS 150-0