by Run4Fun2009 » Fri Apr 29, 2016 7:24 pm
BPS INVITATIONAL (Girls)
@ Bismarck Community Bowl
Saturday, April 30th
GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 138.5, 2. Century 118, 3. Bismarck 96, 4. Minot 80, 5. Dickinson 63, 6. Watford City 52.5, 7. Hazen 52, 8. Mandan 34, 9. Legacy 29, 10. Southern McLean 22, 11. New Salem-Almont & Williston 15, 13. Central McLean 8, 14. Bismarck St. Mary's 7.
100 Meter Dash 1. Kylie Alexander, Minot 12.42 SQ; 2. Roseline Gaye, Davies 12.46 SQ; 3. Morgan Kleinjan, Century 12.59 SQ; 4. Mady Mosolf, Bismarck 12.82 SQ; 5. Ricki Lindley, Watford 12.93 SQ; 6. Alison Froelich, Mandan 12.98 SQ; 7. Grace Zimmerman, Hazen 13.04 SQ; 8. Dekunseh Doe, Century 13.07
200 Meter Dash 1. Cara Haussler, Bismarck 25.67 SQ; 2. Kylie Alexander, Minot 26.06 SQ; 3. Roseline Gaye, Davies 26.29 SQ; 4. Morgan Kleinjan, Century 26.32 SQ; 5. Megan Erickson, Dickinson 26.73 SQ; 6. Grace Zimmerman, Hazen 26.78 SQ; 7. Kaylene Klein, Hazen 26.89 SQ; 8. Stephanie Ziegler, Hazen 27.11
400 Meter Dash 1. Kennedy Anderson, Century 60.65 SQ; 2. Emily Jahner, Davies 61.15 SQ; 3. Lindsey Mcginnis, Century 61.40 SQ; 4. Kaydee Wescom, Legacy 61.56 SQ; 5. Jaycee Walter, Bismarck 62.56; 6. Meg Super, Minot 62.79; 7. Peyton Jensen, Legacy 62.88; 8. Hannah Deshaak, Century 63.22
800 Meter Run 1. Lindsey Werner, Legacy 2:21.85 SQ; 2. Kelby Anderson, Century 2:21.90 SQ; 3. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 2:22.17 SQ; 4. Kayla Bloomquist, Williston 2:22.78 SQ; 5. Allie Wahlund, Minot 2:23.78 SQ; 6. Kelby Rinas, Mandan 2:24.44 SQ; 7. Abigail Hoffarth, Minot 2:24.64 SQ; 8. Gracie Grinsteiner, Century 2:26.31
1600 Meter Run 1. Kelby Anderson, Century 4:59.18 SQ; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 5:07.50 SQ; 3. Asha Smith, Watford 5:11.08 SQ; 4. Kate Fox, SM 5:16.78 SQ; 5. Ryleigh Wacha, Davies 5:19.63 SQ; 6. McKenna Vetter, Davies 5:26.32 SQ; 7. Grace Gannon, Bismarck 5:26.51 SQ; 8. Allie Nelson, Minot 5:27.23 SQ (9. Callie Clausnitzer, Bismarck 5:27.48 SQ; 10. McKenzie Burian, Davies 5:28.87 SQ; 11. Taylor Dietz, Davies 5:29.37 SQ)
3200 Meter Run 1. Kayla Ogle, Watford 11:33.46 SQ; 2. Kate Fox, SM 11:34.21 SQ; 3. Elizabeth Yoder, Dickinson 11:36.29 SQ; 4. Bridget Henne, Davies 11:48.88 SQ; 5. Payton Lane, Davies 11:57.90 SQ; 6. Jacey Wilson, Mandan 12:02.26 SQ; 7. Mandy Stenehjem, Century 12:22.30; 8. Lexi Helm, Century 12:27.23
100 Meter Hurdles 1. Kaia Beil, Davies 15.37 SQ; 2. Kylie Alexander, Minot 15.84 SQ; 3. Anna Frey, Mandan 16.57 SQ; 4. Kaylene Klein, Hazen 16.62 SQ; 5. Sally Korgho, Davies 16.81; 6. Josie Anderson, Century 16.87; 7. Nicole Streyle, Bismarck 16.88; 8. Chloe Lambrecht, Century 16.93
300 Meter Hurdles 1. Kaylene Klein, Hazen 46.48 SQ; 2. Halie Harland, Davies 46.78 SQ; 3. Kylie Alexander, Minot 47.39 SQ; 4. Kaia Beil, Davies 47.83 SQ; 5. Annika Arnold, Minot 49.26; 6. Sally Korgho, Davies 49.38; 7. Josie Anderson, Century 49.59; 8. Carly Fornshell, Century 50.31
4x100 Meter Relay 1. Century 50.35 SQ; 2. Fargo Davies 51.62 SQ; 3. Bismarck 52.25 SQ; 4. Hazen 52.69 SQ; 5. Mandan 52.88; 6. Central McLean 53.76; 7. Minot 53.88; 8. Watford City 54.50
4x200 Meter Relay 1. Century 1:45.66 SQ; 2. Fargo Davies 1:46.77 SQ; 3. Hazen 1:49.16 SQ; 4. Dickinson 1:49.35 SQ; 5. Minot 1:52.83; 6. Mandan 1:53.29; 7. Central McLean 1:53.75; 8. Watford City 1:59.96
4x400 Meter Relay 1. Hazen 4:10.68 SQ; 2. Legacy 4:10.92 SQ; 3. Bismarck 4:13.56 SQ; 4. Minot 4:14.48 SQ; 5. Century 4:14.61 SQ; 6. Central McLean 4:26.21; 7. Fargo Davies 4:27.52; 8. Southern McLean 4:28.27
4x800 Meter Relay 1. Watford City 10:19.36 SQ; 2. Century 10:35.92; 3. Mandan 10:55.42; 4. Williston 11:12.47
Long Jump 1. Kylee Bergantine, Davies 18-3 SQ; 2. Lexi Spotts, Century 17-5.5 SQ; 3. Katelyn Carlson, Davies 17-5 SQ; 4. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 16-11 SQ; 5. Ashley Hulm, Legacy 16-8.5 SQ; 6. Cara Haussler, Bismarck 16-8 SQ; 7. Lauren Ware, Century 16-7.75; 8. Josie Anderson, Century 16-6
Triple Jump 1. Ricki Lindley, Watford 38-1.5 SQ; 2. Kylee Bergantine, Davies 36-7 SQ; 3. Krista Slaubaugh, Hazen 34-9.5 SQ; 4. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 34-9 SQ; 5. Josie Anderson, Century 34-5.5 SQ; 6. Shelby Arman, Bismarck 34-3 SQ; 7. Tariah Berry, Davies 34-1 SQ; 8. Elise Rue, Davies 34-1 SQ (9. Kaitlyn Emmil, Legacy 34-0 SQ)
High Jump 1. Lexi Jordheim, Dickinson 5-1 SQ; 2. Mckenzie Thorson, SM 5-1 SQ; 3. Elise Rue, Davies 4-11; 4. Abigail Hulm, NSA 4-11; 5. Megan Henderson, Bismarck 4-9; 6. Tariah Berry, Davies 4-9; 7. Mariah Mortensen, Dickinson 4-7; 8. Tia McGorman, Watford & Ana Claire Rue, Davies 4-7
Pole Vault 1. Mikka Haugeberg, Watford 9-3 SQ; 2. Lexi Jordheim, Dickinson 9-3 SQ; 3. Alya Kretchman, Davies 9-0; 4. Mckenzie Johnson, Bismarck 8-9; 5. Meghan Ackerman, Dickinson 8-9; 6. Ana Claire Rue, Davies 8-3; 7. Ally Berger, Hazen 7-9
Shot Put 1. Elizabeth Lucy, Minot 38-8 SQ; 2. Aubrie Malnourie, Century 38-5 SQ; 3. Leah Grove, Dickinson 37-0 SQ; 4. Megan Heick, BSM 36-0 SQ; 5. Camari McCarroll, Bismarck 35-7 SQ; 6. Samantha Moe, Minot 34-11; 7. Makaeli Johnson, Bismarck 34-3; 8. Onna Scheuer, Century 34-3
Discus 1. Samantha Moe, Minot 121-3 SQ; 2. Kelsey Calhoun, Dickinson 121-1 SQ; 3. Brittany Hawkinson, Bismarck 113-7; 4. Taya Helstad, Williston 113-0; 5. Kate Little, Century 109-3; 6. Kylie VanderVorste, Bismarck 107-0; 7. Megan Heick, BSM 105-8; 8. Katie German, Bismarck 105-8
Javelin 1. Abigail Hulm, NSA 114-5; 2. Kelsey Calhoun, Dickinson 110-10 SQ; 3. Alicia Weiand, Mandan 107-3; 4. Lexus Mosbrucker, Bismarck 105-7; 5. Tariah Berry, Davies 104-10; 6. Lauren Wagner, Davies 104-4; 7. Raegan Linster, Dickinson 102-1; 8. Camari McCarroll, Bismarck 100-1
KIWANIS INVITATIONAL (Boys)
@ Bismarck Community Bowl
Friday, April 29th
BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 179, 2. Century 175, 3. Fargp Davies 92, 4. Legacy 74, 5. Dickinson 50, 6. Mandan 40, 7. Watford City 30, 8. Bismarck St. Mary's 28, 9. Southern McLean 19, 10. New Town 17, 11. Grant County-Flasher 11, 12. Bowman 10, 13. Hazen 7, 14. Central McLean 5.
100 Meter Dash 1. Hunter Johnson, Bismarck 10.91 SQ; 2. Alex Brosseau, Legacy 10.98 SQ; 3. Brandon Lewis, Legacy 11.15 SQ; 4. Chandler Rudolph, Davies 11.17 SQ; 5. Alex York, Davies 11.27 SQ; 6. Justin Forbush, Davies 11.40 SQ; 7. Christopher Koester, Mandan 11.48; 8. Caleb Weisgarber, SM 11.53
200 Meter Dash 1. Hunter Johnson, Bismarck 22.36 SQ; 2. Gabe Meschke, Mandan 22.50 SQ; 3. Cole Anderson, Century 22.76 SQ; 4. Chandler Rudolph, Davies 22.86 SQ; 5. Christopher Koester, Mandan 23.52; 6. Ben Grinsteiner, BSM 23.53; 7. Alex York, Davies 23.55; 8. Tevan Thompson, Dickinson 23.77
400 Meter Dash 1. Beau Brannan, Legacy 52.14 SQ; 2. Andrew Morgan, Mandan 53.25; 3. Thomas Tieszen, Legacy 53.26; 4. Cole Osendorf, Bowman 54.13; 5. Brandon Kraenzel, Century 54.16; 6. Thomas Brink, Century 54.22; 7. Drew Cady, Century 54.27; 8. Sam Wilke, BSM 54.32
800 Meter Run 1. Hunter Lucas, Davies 1:58.37 SQ; 2. Ryan Wheeling, NT 1:58.40 SQ; 3. Sam Wilke, BSM 1:59.95 SQ; 4. Collin Schock, Dickinson 2:05.70; 5. Jack Sullivan, Bismarck 2:07.14; 6. Andrew Schafer, GCF 2:07.56; 7. Joe Chase, NT 2:08.11; 8. Jamison Dietrich, Century 2:08.37
1600 Meter Run 1. Sam Wilke, BSM 4:33.45 SQ; 2. Joey Felton, Century 4:35.43; 3. Mason Stenehjem, Century 4:36.05; 4. Jacob Henne, Davies 4:37.10; 5. Matt Bakken, Bismarck 4:37.62; 6. Dan Finley, Bismarck 4:38.57; 7. Russell Swagger, Bismarck 4:39.48; 8. Joe Chase, NT 4:39.91 SQ
3200 Meter Run 1. Hunter Lucas, Davies 9:15.02 SQ; 2. Sam Clausnitzer, Bismarck 9:17.56 SQ; 3. Ryan Wheeling, NT 9:32.77 SQ; 4. Brennan Tyler, Century 10:14.18; 5. Morgan Fairbairn, Bismarck 10:17.96; 6. Stuart Wolf, Bismarck 10:24.59; 7. Dylan Rohrich, Bismarck 10:38.35; 8. Andrew Lundstrom, Davies 10:50.46
110 Meter Hurdles 1. Zach Sweep, Century 15.00 SQ; 2. Connor Dennis, Watford 15.66 SQ; 3. Arnes Dragbeh, Davies 15.79 SQ; 4. David Schwartz, BSM 16.35; 5. Roarick Schollmeyer, Century 16.62; 6. Keegan Schwab, Bismarck 16.63; 7. Rait Elliot, Watford 16.91; 8. Casey Beck, Mandan 17.41
300 Meter Hurdles 1. Roarick Schollmeyer, Century 42.26; 2. Jordan Sanford, Bismarck 42.57; 3. Connor Dennis, Watford 43.27; 4. Keegan Schwab, Bismarck 43.44; 5. Mike Herauf, Dickinson 43.66; 6. Casey Beck, Mandan 43.72; 7. Casey Bonagofsky, Mandan 44.18; 8. Christian Walth, Bismarck 44.45
4x100 Meter Relay 1. Century 43.97 SQ; 2. Fargo Davies 44.45 SQ; 3. Bismarck 44.98 SQ; 4. Dickinson 45.61; 5. Southern McLean 46.17; 6. Hazen 47.96; 7. Watford City 49.61
4x200 Meter Relay 1. Bismarck 1:32.02 SQ; 2. Century 1:32.80 SQ; 3. Fargo Davies 1:33.52 SQ; 4. Mandan 1:34.34; 5. Southern McLean 1:35.23 SQ; 6. Dickinson 1:36.92; 7. Hazen 1:40.98; 8. Watford City 1:44.98
4x400 Meter Relay 1. Legacy 3:32.19 SQ; 2. Century 3:33.75 SQ; 3. Bismarck 3:39.32; 4. Fargo Davies 3:39.90; 5. Dickinson 3:40.04; 6. Mandan 3:44.21; 7. Watford City 3:48.23; 8. Bismarck St. Mary's 3:51.80
4x800 Meter Relay 1. Century 8:26.69; 2. Fargo Davies 8:29.42; 3. Bismarck 8:37.95; 4. Legacy 8:56.36; 5. Watford City 9:34.72; 6. Southern McLean 9:44.80
Long Jump 1. Brandon Lewis, Legacy 21-11 SQ; 2. Max Cook, Century 21-7 SQ; 3. Derek Leingang, Bismarck 20-9 SQ; 4. Talon Staudinger, Century 20-9 SQ; 5. Zachary Schell, SM 20-6.5; 6. Josh Sipes, Century 20-3; 7. Evan Leingang, BSM 19-9; 8. Dane Allen, Bismarck 19-5
Triple Jump 1. Talon Staudinger, Century 42-1.5 SQ; 2. Bradyn Just, Bismarck 41-3; 3. Colton Arman, Bismarck 39-11; 4. Nick Hagen, Bismarck 38-3.5; 5. Mason Gourde, Davies 37-11; 6. Matthew Hansen, Davies 37-9; 7. Luke Little, Century 37-7.5; 8. Isaac Watson, Mandan 37-0
High Jump 1. Austin Wolf, Legacy 6-2 SQ; 2. Zach Sweep, Century 6-2 SQ; 3. Josh Sipes, Century 6-0; 4. Cole McGorman, Watford 5-10; 5. Kade Amundson, Century 5-10; 6. Koby Hansen, SM 5-10; 7. Derek Leingang, Bismarck & Bradyn Just, Bismarck 5-10
Pole Vault 1. Mike Herauf, Dickinson 14-0 SQ; 2. Thomas Kellington, Bismarck 13-0 SQ; 3. Kevin Vanderpan, Century 13-0 SQ; 4. Conor Wright, Legacy 13-0 SQ; 5. Logan Ackerman, Dickinson 12-6 SQ; 6. Isaac Walton, Mandan 12-0; 7. Zachary Paustian, Davies 12-0; 8. Grant Schmeichel, Legacy 11-6
Shot Put 1. Bradyn Thomas, Bismarck 55-2 SQ; 2. Nic Rivinius, GCF 53-10 SQ; 3. Bostin Svihovec, Century 51-9 SQ; 4. Dual Keck, Dickinson 51-3 SQ; 5. Preston Mayer, Bismarck 50-2 SQ; 6. Bennett Beehler, Bismarck 47-3; 7. Drew Heiser, Dickinson 47-3; 8. Nick Damman, CM 46-6
Discus 1. Preston Mayer, Bismarck 149-7 SQ; 2. Levi Rockey, Century 145-3; 3. Tyler Mahoney, Century 145-3; 4. Deyton Slama, Davies 144-6; 5. Nick Damman, CM 144-4 SQ; 6. Dual Keck, Dickinson 140-8; 7. Jonah Zimmerman, Hazen 137-4; 8. Devin Beck, Legacy 136-2
Javelin 1. Bradyn Thomas, Bismarck 171-8 SQ; 2. Talon Staudinger, Century 166-1 SQ; 3. Bostin Svihovec, Century 159-3; 4. Cole Osendorf, Bowman 156-8; 5. Tanner Binstock, Dickinson 154-5; 6. Jared Rath, Bismarck 151-8; 7. Derek Wax, Legacy 151-7; 8. Zack Kuhn, Bismarck 148-11