by Run4Fun2009 » Sun Feb 17, 2013 6:17 am
District 1
All-District Team
Britton Bussman, Milnor
Wyatt Mund, Milnor
Landon Mund, Milnor
Jeff Illies, W-L
Luis Vasquez, W-L
Carter Mauch, Hankinson
Sam Mauch, Hankinson
Devin Arp, Sargent Central
Justin Mlnarik, Sargent Central
Nathan Mangin, Lisbon
Brett Bartholomay, Lisbon
Bryce Meehl, Oakes
Dawson Peterson, North Sargent
D'Angelo Burns, F-C-T
Senior Athlete of the Year: Jeff Illies, Wyndmere-Lidgerwood
Coach of the Year: Rod Kramer, Sargent Central
District 2
All-District Team
Tyler Christianson, Oak Grove
Jordan Funfar, Oak Grove
Alex Widmer, Oak Grove
Ellery Bresnahan, Central Cass
Garrett Ebach, Central Cass
Connor Rieniets, Central Cass
Jordan Haseleu, Maple Valley
James Richman, Maple Valley
Thomas Lindgren, Enderlin
Daniel Lindgren, Enderlin
Cody Springer, Northern Cass
Matt Workin, Richland
Kayne Griffith, Richland
Eric Bachmeier, Kindred
Austen Archer, Finley-Sharon-Hope-Page
Senior Athlete(s) of the Year: Jordan Haseleu, Maple Valley & Ellery Bresnahan, Central Cass
Coach of the Year: Kyle Card, Oak Grove
District 3
All-District Team
Dustin Schildberger, Hillsboro-CV
Tyler Sumber, Hillsboro-CV
Thomas Meyer, Hillsboro-CV
Kris Wathne, Griggs County Central
Hunter Engel, Griggs County Central
Bryce Messner, Dakota Prairie
John Baldwin, May-Port-CG
Drew Harpestad, May-Port-CG
Brayden Hofer, Larimore
PJ Peterson, Larimore
Jace Pederson, Hatton-Northwood
Honorable Mention
Bennie Bradner, May-Port-CG
Dalton Flaagan, Dakota Prairie
Riley Nelson, Griggs County Central
Trevor Verkuehlen, Larimore
Senior Athlete of the Year: Kris Wathne, Griggs County Central
Coach of they Year: Bill Engel, Griggs County Central
District 4
All-District Team
Austin Markel, Drayton-VE
Bradley Keena, Drayton-VE
Chad Jelnik, Park River-FL
Nick Schmitz, Midway-Minto
Christian Lunde, Grafton
Ausin Conteras, Grafton
Garek Droog, Grafton
Ryan Chrest, Cavalier
Brock Robbins, Cavalier
Austin Volk, North Border
Senior Athlete of the Year: Austin Markel, Drayton-VE
Coach of the Year: Bryce Laxdal- Cavalier
District 5
All-District Team
Brad Clemens,Barnes County North
Jacoby Kramlich, Barnes County North
Logan Hanson, Edgeley-Kulm
Connor Entzi, Edgeley-Kulm
Shawn Baker, Pingree-Buchanan-Kensal
J.R. Perleberg, Pingree-Buchanan-Kensal
Adam White, Ellendale
Brady Thielges, LaMoure-LM
Jared Meiklejohn, LaMoure-LM
Anthony Olson, LaMoure-LM
Senior Athlete of the Year: Jared Meiklejohn, LaMoure-LM
Coach of the Year: Darren Thielges, LaMoure-LM
District 6
District 7
All-District Team
Austin Longie, Four Winds-Minnewaukan
Trayvon McKay, Four Winds-Minnewaukan
Collin Delorme, Four Winds-Minnewaukan
Hadley Smith, Four Winds-Minnewaukan
Koby Houchin, Harvey-Wells County
Andrew Alveshere, Harvey-Wells County
Scott Burnham, Carrington
Seth Abaurrea, Carrington
Austin Johnson, Carrington
Taylor Skytland, Carrington
Zac Sundre, Lakota-Adams-Edmore
Eric Haugland, Lakota-Adams-Edmore
Jacob Lommen, New Rockford-Sheyenne
Chance LaBrie, New Rockford-Sheyenne
Austin Monson, Midkota
Senior Athlete of the Year: Austin Longie, Four Winds-Minnewaukan
Coach of the Year: Rick Smith, Four Winds-Minnewaukan
District 8
All-District Team
Jacob Hagler, North Star
Daniel Grande, North Star
Alex Weston, North Star
Christian Kvilvang, North Star
Garrett Hoffman, Munich-Starkweather
Lucas D*ck, Munich-Starkweather
Sean Jay, St. John
Lorne Jay, St. John
Kiefer Langan, St. John
Nick Myhre, Rolette-Wolford
Kalton Agnes, Langdon
Brady Stoll, Benson County
Sean Soukup, Rolla
Senior Athlete of the Year: Jacob Hagler, North Star
Coach of the Year: Jeff Hagler, North Star
District 9
All-District Team
Donovan Lambert, Shiloh Christian
Walter Bearstail, Shiloh Christian
Dustin Iverson, Grant County
Dylan Boyer, Grant County
Zack Schmidt, Flasher
J.W. Froelich, Flasher
Taylor Krenz, Flasher
Jalen Lawrence, Standing Rock
Jalen Steele, Standing Rock
Tyler Wehri, New Salem-Almont
Andrew Hulm, New Salem-Almont
Justin Black Cloud, Solen
Honorable Mention
Aaron Yellow Wolf, Shiloh Christian
Jamison Roehl, Grant County
Brett Ulrich, Grant County
Brandon Braun, Flasher
Wyatt Bailey, Standing Rock
Kenneth Thunder Hawk, Solen
Senior Athlete of the Year: Dustin Iverson, Grant County
Coach of the Year: Brian Nieuwsma, Flasher
District 10
All-Tourney Team
Adam Peltier, Turlte Lake-M-M
Kevin Klemish, Turtle Lake-M-M
Brett Schreiner, Washburn
Zach Schell, Washburn
Mykle Rud, Garrison
Andrew Haugen, Garrison
Lane Erhardt, Center-Stanton
Colton Schroeder, Max
Christian Thompson, Wilton-Wing
Mitchel Leroy, Underwood
All-District Team
Adam Peltier, Turlte Lake-M-M
Kevin Klemish, Turtle Lake-M-M
Nathan Rauhauser, Turtle Lake-M-M
Mykle Rud, Garrison
Levi Hummel, Garrison
Luke Gehring, Garrison
Brett Schreiner, Washburn
Lane Erhardt, Center-Stanton
Danny Henke, Center-Stanton
Christian Thompson, Wilton-Wing
Colton Schroeder, Max
Jeremy Wirtz, Underwood
Senior Athlete of the Year: Adam Peltier, Turtle Lake-M-M
Coach of the Year: Joi Anderson, Turtle Lake-M-M
District 11
All-District Team
Kyle Lovcik, Rugby
Brad Heidelbaugh, Rugby
Ryan Kuntz, Drake-Anamoose
Tanner Volson, Drake-Anamoose
Hunter Braaten, Westhope-Newburg
Tucker Wojahn, Velva
Devon Davis, Dunseith
Devon Bercier, Dunseith
Trace Azure, Dunseith
Eli Luna, TGU
Luke Bacon, TGU
Colton Lund, Sawyer
Isaac Tafelmeyer, Sawyer
Garret Pollman, Bottineau
Senior Athlete of the Year: Kyle Lovcik, Rugby
Coach of the Year: Mike Santjer, Rugby
District 12
All-District Team
Chris Duke, Des Lacs-Burlington
Tanner Holte, Des Lacs-Burlington
Cole Edwards, Des Lacs-Burlington
Austin Lee, Berthold
Mitchel White, Berthold
Logan Gunderson, Berthold
Jaeden Jenson, Berthold
Logan Sorum, Our Redeemer's
Tanner Strand, Our Redeemer's
Brody Bosch, Bishop Ryan
Austin Gleave, Surrey
Hunter Harris, Kenmare
Houston Lavachek, Glenburn
Sam Carlson, M-L-S
Senior Athlete of the Year: Houston Lavachek, Glenburn
Coach of the Year: Doug Wagner, Des Lacs-Burlington
District 13
All-District Team
Seth Ewoniuk, Heart River
Tyson Kudrna, Heart River
Isaiah Marschner, Heart River
Riley Obrigewitch, Heart River
Taylor Zentner, Mott-Regent
Tyler Zentner, Mott-Regent
Jonah Honeyman, Mott-Regent
Tanner Fischer, Bowman County
Colter Braaten, Bowman County
Levi Hollinger, New England
Stephen Kristy, Hettinger-Scranton
Danny Skoglund, Beach
Honorable Mention
Austin Fitterer, New England
Cole Hecker, Heart River
Senior Athlete of the Year: Taylor Zentner, Mott-Regent
Coaches of the Year: Wayne Heckaman, Mott-Regent & Greg Pruitt, Heart River
District 14
All-District Team
Trevor Zacher, Beulah
Jesse Hettich, Beulah
Cody Nelson, Beulah
Jacob Volk, Dickinson Trinity
Isaiah Binstock, Dickinson Trinity
Jesse Kubik, Dickinson Trinity
Alex Binstock, Dickinson Trinity
Stetson Carr, Hazen
Austin Cieslak, Hazen
Calum Blankenship, Killdeer
Lane Voltz, Richardton-Taylor
Chad Gullickson, Richardton-Taylor
Senior Athlete of the Year: Trevor Zacher, Beulah
Coach of the Year: Jeremy Brandt, Beulah
District 15
All-District Team
Reid Brown, Watford City
Michael Schulz, Watford City
Tyler Bates, Watford City
Daryl Grady, New Town
Wayne Fox, New Town
Monte GoodBird, Parshall
Dean Foote, Parshall
Costas Kok, North Shore-Plaza
Jacob Edwards, North Shore-Plaza
Jeffery Bearstail, White Shield
Senior Athlete of the Year: Tyler Bates, Watford City
Coach of the Year: Chuck Hunter, New Town
District 16