by Run4Fun2009 » Sun Jan 13, 2013 4:49 am
Week 5 Schedule (Jan. 14th - 26th)
*NEW RANKINGS WILL BE ADDED WHEN AVAILABLE
Monday, January 14th
Stutsman County Tourney
5th Place: South Border 47 vs. P-B-K 39
Championship: Midkota 60 vs. #3 Napoleon 55
F-C-T 38 @ Milnor 50
Richland 50 @ Hankinson 65
RV Larimore 42 @ Lakota-Adams-Edmore 60
East Grand Forks, MN 42 @ #2 Grafton 54
Drayton-Valley-Edinburg 34 @ Langdon 49
Cavalier 25 @ North Star 79
Carrington 53 @ RV Velva 45
Harvey-Wells County 46 @ TGU 53
New Rockford-Sheyenne 62 @ Starkweather-Munich 54
Dunseith 38 @ Rolla 60
Glenburn 49 @ Rolette-Wolford 82
Glen Ullin-Hebron 23 @ RV Grant County 58
New Salem-Almont 52 @ Killdeer 50 F/OT
Surrey 34 @ Underwood 55
Our Redeemer's 63 @ Garrison 36
Bottineau 40 @ Mohall-Lansford-Sherwood 55
Des Lacs-Burlington 36 @ Rugby 53
Berthold 51 @ North Shore-Plaza 48
RV Beach 75 @ Hettinger-Scranton 38
Dickinson Trinity 51 @ Heart River 25
Beulah 42 @ New England 53
Bowman County 70 @ Bison, SD 40
Parshall 67 @ Burke County 24
Mandaree @ White Shield
Tuesday, January 15th
Barnes County Tourney
Valley City 62 vs. Barnes County North 22
LaMoure-LM 38 vs. Sargent Central 46
#6 Maple Valley 61 vs. Griggs County Central 28
Enderlin 69 vs. Finley-Sharon-Hope-Page 39
Oakes 50 @ Edgeley-Kulm 37
#10 Kindred 57 @ Lisbon 41
#10 Northern Cass 74 @ Hatton-Northwood 42
#9 Hillsboro-Central Valley 62 @ May-Port-CG 35
Midway-Minto 60 @ Park River-FL 39
South Border 37 @ Strasburg/Zeeland 62
Central Prairie 35 @ Kidder County 44
St. John 45 @ Boissevain, MB 57
Wilton-Wing 54 @ Max 35
Washburn 59 @ Center-Stanton 34
Tioga 14 @ Watford City 76
Divide County 50 @ Stanley 42
Trenton 68 @ Bainville, MT 37
Thursday, January 17th
Hankinson 47 @ Oakes 61
Lidgerwood-Wyndmere 37 @ Milnor 62
F-C-T 39 @ Lisbon 48
Dakota Prairie 26 @ #9 Hillsboro-Central Valley 80
Hatton-Northwood 26 @ #4 Thompson 64
RV Larimore 41 @ #2 Grafton 53
Park River-FL 40 @ Drayton-Valley-Edinburg 42
North Border 55 @ Cavalier 49
Midway-Minto 24 @ Warren-Alvarado-Oslo, MN 59
Edgeley-Kulm 35 @ Ellendale 44
Central Prairie 38 @ #3 Napoleon 68
Kidder County 57 @ Strasburg/Zeeland 52
Lakota-Adams-Edmore 59 @ New Rockford-Sheyenne 23
North Star 71 @ #7 Benson County 65 F/OT
Rolla 66 @ Langdon 29
Starkweather-Munich 61 @ St. John 67
Rolette-Wolford 66 @ Drake-Anamoose 40
RV Grant County 50 @ #8 Shiloh Christian 57
Wilton-Wing 56 @ New Salem-Almont 64
Standing Rock 39 @ #5 New Town 93
Solen 40 @ Flasher 70
Washburn 43 @ Turtle Lake-Mercer-McClusky 40
RV Velva 70 @ Dunseith 31
Bottineau 42 @ TGU 46
#1 Bishop Ryan 100 @ Surrey 22
Glenburn 52 @ Des Lacs-Burlington 53
Mohall-Lansford-Sherwood 50 @ Our Redeemer's 57
Berthold 36 @ Kenmare 43
RV Beach 54 @ Bowman County 43
Mott-Regent 44 @ Heart River 40
Killdeer 41 @ Beulah 31
Hazen 42 @ Dickinson Trinity 55
Richardton-Taylor 40 @ Glen Ullin-Hebron 29
North Shore-Plaza 44 @ Watford City 75
Stanley 63 @ Trinity Christian 53
Divide County 35 @ Burke County 25
RV Ray 67 @ Powers Lake 30
#2 Grenora/Westby, MT 47 @ Trenton 32
Friday, January 18th
Barnes County Tourney
LaMoure-LM 42 vs. Barnes County North 28
Finley-Sharon-Hope-Page 47 vs. Griggs County Central 24
Valley City 70 vs. Sargent Central 33
#6 Maple Valley 42 vs. Enderlin 35
Milnor 38 @ Clinton-Graceville-Beardsley, MN 54
Carrington 32 @ Central Cass 59
#4 Thompson 47 @ #9 Hillsboro-Central Valley 53
#3 Napoleon 64 @ South Border 46
RV Linton-HMB 27 @ Kidder County 24
Underwood 43 @ Garrison 33
Center-Stanton 32 @ Max 41
Westhope-Newburg 50 @ Sawyer 47
Trenton 66 @ Parshall 74
RV Ray 43 @ Trinity Christian 29
Saturday, January 19th
Barnes County Tourney
7th Place: Barnes County North 34 vs. Griggs County Central 31
5th Place: Finley-Sharon-Hope-Page 38 vs. LaMoure-LM 37
3rd Place: Enderlin 44 vs. Sargent Central 47
Championship: #6 Maple Valley 46 vs. Valley City 43 F/OT
Devils Lake Shootout - CANCELLED
Midkota vs. North Sargent
Rolla vs. Four Winds-Minnewaukan
New Rockford-Sheyenne vs. St. John
Oakes 29 @ Groton Area, SD 46
Oak Grove 75 @ F-C-T 51
#10 Northern Cass 67 @ Norman County West, MN 53
RV Larimore @ May-Port-CG - POSTPONED
#2 Grafton 87 @ Dakota Prairie 21
Midway-Minto @ Cavalier - POSTPONED (2/16)
Stephen/Argyle, MN @ North Border - CANCELLED
Starkweather-Munich @ Park River-FL - POSTPONED
Central Prairie @ P-B-K - POSTPONED (2/21)
#3 Napoleon 57 @ RV Grant County 50
Strasburg/Zeeland 47 @ Eureka-Bowdle, SD 39
Turtle Lake-Mercer-McClusky 50 @ Harvey-Wells County 66
#1 Bishop Ryan 59 @ #8 Shiloh Christian 39
New England 48 @ New Salem-Almont 50
Garrison 54 @ Flasher 49
White Shield 55 @ Solen 62 F/OT
Hazen 43 @ Washburn 40 F/OT
Surrey 27 @ RV Velva 87
Glenburn @ Burke County
Bowman County 58 @ Richardton-Taylor 54
Watford City 64 @ Stanley 36
-----------------------------------------------------------------------------------------
NEW RANKINGS WILL BE ADDED WHEN AVAILABLE
Monday, January 21st
RV Midkota 57 vs. North Sargent 41 @ Valley City
P-B-K 43 @ South Border 52
Edgeley-Kulm 27 @ Strasburg/Zeeland 53
Carrington 53 @ Lakota-Adams-Edmore 56
Four Winds-Minnewaukan 65 @ Dunseith 79
Drake-Anamoose 42 @ Max 51
New England 43 @ Glen Ullin-Hebron 25
#3 New Town 75 @ Divide County 34
Tuesday, January 22nd
Leola-Frederick, SD 39 @ Oakes 67
North Sargent 50 @ #4 Maple Valley 67
Hankinson 71 @ Lidgerwood-Wyndmere 31
F-C-T 50 @ Richland 20
#7 Thompson 72 @ #8 Northern Cass 64
#6 Hillsboro-Central Valley 58 @ Larimore 38
Hatton-Northwood 46 @ Dakota Prairie 26
Drayton-Valley-Edinburg 34 @ #2 Grafton 64
Midway-Minto 49 @ North Border 39
Edgeley-Kulm 27 @ Barnes County North 30
#5 Napoleon 60 @ Kidder County 45
Linton-HMB 26 vs. RV Central Cass 58 @ Jamestown
Strasburg/Zeeland 51 vs. Central Prairie 33 @ Jamestown
St. John 33 @ Four Winds-Minnewaukan 63
Rolla 60 @ North Star 56
Langdon 32 @ RV Benson County 67
Rolette-Wolford 57 @ Starkweather-Munich 38
Grant County 63 @ Richardton-Taylor 44
Turtle Lake-Mercer-McClusky 48 @ Underwood 38
Wilton-Wing 52 @ Center-Stanton 44
Beulah 36 @ Washburn 49
TGU 24 @ RV Velva 53
Bottineau 59 @ Drake-Anamoose 35
Rugby 58 @ Sawyer 43
Our Redeemer's 35 @ #1 Bishop Ryan 64
Berthold 40 @ Glenburn 41
Des Lacs-Burlington 41 @ Kenmare 48
Surrey 43 @ Mohall-Lansford-Sherwood 65
Wibaux, MT 40 @ RV Beach 61
Watford City 89 @ Mandaree 15
RV Parshall 62 @ North Shore-Plaza 44
Powers Lake 41 @ Tioga 40
Trinity Christian 52 @ Trenton 56
Thursday, January 24th
Griggs County Central 40 @ Barnes County North 27
South Border 43 @ Linton-HMB 51
Carrington 50 @ Harvey-Wells County 44
RV Midkota 38 @ Lakota-Adams-Edmore 62
Flasher 48 @ #9 Shiloh Christian 73
Wakpala, SD 60 @ Solen 44
Westhope-Newburg 30 @ Dunseith 43
Bowman County 42 @ New England 47
Mott-Regent 44 @ Hettinger-Scranton 45
Beulah 42 @ Hazen 57
Dickinson Trinity 52 @ Glen Ullin-Hebron 22
Richardton-Taylor 40 @ Killdeer 50
Watford City @ Divide County
Burke County 36 @ RV Ray 56
Trenton 63 @ Powers Lake 30
Mohall-Lansford-Sherwood 64 @ Tioga 21
Friday, January 25th
F-C-T 56 @ Oakes 62
North Sargent 60 @ Lidgerwood-Wyndmere 40
Milnor 42 @ Lisbon 43
Sargent Central 54 @ Hankinson 62
RV Central Cass 60 @ #10 Kindred 54
Oak Grove 51 @ #4 Maple Valley 70
Finley-Sharon-Hope-Page 34 @ Enderlin 52
#8 Northern Cass 63 @ Richland 26
#7 Thompson 54 @ Larimore 34
Hatton-Northwood 36 @ May-Port-CG 49
Griggs County Central 54 @ Dakota Prairie 30
Cavalier 33 @ Drayton-Valley-Edinburg 66
Park River-FL 44 @ Midway-Minto 55
Ellendale 68 @ LaMoure-LM 66 F/3OT
#5 Napoleon 58 @ Strasburg/Zeeland 48
Central Prairie 28 @ Linton-HMB 56
South Border 38 @ Kidder County 28
North Star 80 @ Langdon 38
RV Benson County 96 @ St. John 42
Rolette-Wolford 48 @ Rolla 57
New Salem-Almont 68 @ Standing Rock 46
RV Velva 76 @ Westhope-Newburg 39
Dunseith 45 @ Bottineau 30
TGU 46 @ Rugby 50
Sawyer 41 @ Drake-Anamoose 34
#1 Bishop Ryan 80 @ Berthold 38
Glenburn 56 @ Surrey 38
Kenmare 47 @ Our Redeemer's 60
Des Lacs-Burlington 36 @ Mohall-Lansford-Sherwood 44
Stanley 31 @ #3 New Town 82
Divide County 41 @ Tioga 20
Trinity Christian 66 @ Savage, MT 34
Saturday, January 26th
Jamestown Shootout
RV Midkota 54 vs. #10 Kindred 49
Barnes County North 55 vs. Dakota Prairie 30
Washburn 48 vs. Heart River 39
LaMoure-LM 38 @ Oakes 55
RV Central Cass 44 @ Crookston, MN 68
Hillcrest Academy, MN 34 @ Oak Grove 68
Edgeley-Kulm 18 @ Enderlin 61
Rosholt, SD 67 @ Richland 39
Ellendale 61 @ Central Prairie 46
Kidder County 50 @ New Rockford-Sheyenne 49
Carrington 60 vs. RV Beach 51 @ Bismarck
Harvey-Wells County 50 @ Four Winds-Minnewaukan 36
Solen 15 @ Shiloh Christian JV 52
Killdeer 53 @ Grant County 66
Flasher 33 @ Glen Ullin-Hebron 36
Bottineau 27 @ #1 Bishop Ryan 98
Berthold 37 @ TGU 59
Rugby 34 vs. Mohall-Lansford-Sherwood 32 @ Minot
#3 New Town 79 @ Kenmare 23
Bowman County 58 @ Trinity Christian 49
RV Ray 57 @ Richardton-Taylor 50
Mandaree 18 @ Trenton 79