2022-2023 Girls Regional Tournaments
Posted: Tue Feb 14, 2023 3:04 am
Region 1
@ Higher Seed Feb. 16th; @ Sanford Health Athletic Complex Feb. 20, 21, & 24
Thursday February 16th
G1 - #8 Wyndmere-Lidgerwood-Hankinson def #9 Lisbon 40-34
G2 - #7 Oak Grove def #10 Enderlin 55-51
G3 - #6 Tri-State def #11 Richland 66-44
Monday February 20th
G4 - #1 (3) Central Cass def #8 Wyndmere-Lidgerwood-Hankinson 49-26
G5 - #4 Sargent County def #5 Maple River 58-34
G6 - #2 (RV) Northern Cass def #7 Oak Grove 59-48
Tuesday February 21st
G7 - #1 (3) Central Cass def #4 Sargent County (15-6) 61-40
G8 - #3 Kindred def #6 Tri-State 56-34
Wednesday February 22nd
G9 - (17-4) #2 (RV) Northern Cass def #3 Kindred (14-7) 67-52
Friday February 24th
G10 - 3rd Place - #3 (RV) Kindred def #4 Sargent County 72-47
G11 - Region 1 Title Game - #1 (3) Central Cass def #2 (RV) Northern Cass 69-49
Region 2
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Betty Engelstad Arena Feb. 20, 21, & 23rd
Friday February 17th
G1 - #8 Hillsboro-Central Valley def #9 Drayton Valley-Edinbug 39-35
G2 - #7 Park River-Fordville-Lankin def #10 Larimore 40-17
G3 - #6 North Border def #11 Midway-Minto 44-24
Monday February 20th
G4 - #1 (1) Thompson def #8 Hillsboro-Central Valley 71-21
G5 - #5 Hatton-Northwood def #4 Cavalier 69-56
G6 - #2 Grafton def #7 Park River-Fordville-Lankin 46-27
G7 - #3 (6) May Port-CG def #6 North Border 63-25
Tuesday February 21st
G8 - #1 (1) Thompson def #5 Hatton-Northwood 60-43
G9 - #2 Grafton def #3 (6) May-Port-CG 65-57
Thursday February 24th
G10 - 3rd Place - #3 (6) May-Port-CG def #5 Hatton-Northwood 58-45
G11 - Region 2 Title Game - (1) Thompson def #2 Grafton 49-39
Region 3
@Jamestown Civic Center; February 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D6#1 (RV) Kidder County def D5#4 (10) Oakes 48-31
G2 - D6#3 Linton-HMB def D5#2 LaMoure-L-M 50-37
Tuesday February 21st
G3 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#4 Medina-Pingree-Buchanan 56-43
G4 - D5#3 Carrington def D6#2 Napoleon-Gackle-Streeter 62-45
Thursday February 23rd
G5 - D6#3 Linton-HMB def D6#1 (RV) Kidder County 47-36
G6 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D5#3 Carrington 55-49
Friday February 24th
G7 - 3rd Place - D5#3 Carrington def D6#1 (RV) Kidder County 50-40
G8 - Region 3 Title Game - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#3 Linton-HMB 41-38
Region 4
@ Higher Seed Feb. 16th; @ Devils Lake High School Feb. 20, 21, & 23rd
Thursday February 16th
G1 - #9 North Star def #8 Nelson County 40-38
G2 - #7 Harvey-Wells County def #10 Dunseith 55-34
G3 - #6 Benson County def #11 Warwick 63-30
Monday February 20th
G4 - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #9 North Star 58-18
G5 - #4 Four Winds-Minnewaukan def #5 St. John 57-45
G6 - #2 North Prairie def #7 Harvey-Wells County 63-38
G7 - #3 New Rockford-Sheyenne def #6 Benson County 56-34
Tuesday February 21st
G8 - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #4 Four Winds-Minnewaukan
G9 - #2 North Prairie def #3 New Rockford-Sheyenne (16-6) 44-39
Thursday February 23rd
G10 - 3rd Place - #3 New Rockford-Sheyenne def #4 Four Winds-Minnewaukan 44-35
G11 - Region 4 Title Game - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #2 North Prairie 52-42
Region 5
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Mandan High School Feb. 20, 21, & 23
Friday February 17th
G1 - #9 Flasher def #8 Wilton-Wing 47-45
Monday February 20th
G2 - #1 (5) Shiloh Christian def #9 Flasher 71-18
G3 - #4 Washburn def #5 Standing Rock 64-48
G4 - #2 (8) Garrison def #7 New Salem-Almont 51-26
G5 - #3 (7) Central McLean def #6 Center-Stanton 76-15
Tuesday February 21st
G6 - #1 (5) Shiloh Christian def #4 Washburn 64-26
G7 - #2 (8) Garrison def #3 (7) Central McLean 52-47
Thursday February 24th
G8 - 3rd Place - #3 (7) Central McLean def 4 Washburn 67-20
G9 - Region 5 Title Game - #2 (8) Garrison def #1 (5) Shiloh Christian 70-58
Region 6
@ Minot State Dome; Feb. 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D12#1 Our Redeemer's def D11#4 Towner-Granville-Upham 58-36
G2 - D11#2 Bottineau def D12#3 Des Lacs-Burlington 49-34
G3 - D11#1 (4) Rugby def D12#4 Surrey 56-35
G4 - D12#2 South Prairie-Max def D11#3 Nedrose 54-48
Tuesday February 21st
G5 - D12#1 Our Redeemer's def D11#2 Bottineau (63-43
G6 - D11#1 (4) Rugby def D12#2 South Prairie-Max 59-32
Thursday February 23rd
G7 - 3rd Place - D11#2 Bottineau def D12#2 South Prairie-Max 60-34
G8 - Region 6 Title Game - D11#1 (4) Rugby def D12#1 Our Redeemer's 48-41
Region 7
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Dickinson Trinity High School Feb. 20, 21, & 23rd
Friday February 17th
G1 - #8 Killdeer def #9 Hettinger-Scranton 42-40
G2 - #5 Dickinson Trinity def #12 Beach 57-43
G3 - #10 Richardton-Taylor def #7 New England 56-52
G4 - #6 Hazen def #11 Heart River 59-50
Monday February 20th
G5 - #1 (9) Bowman County def #8 Killdeer 70-53
G6 - #4 Glen Ullin-Hebron def #5 Dickinson Trinity 55-50
G7 - #2 Beulah def #10 Richardton-Taylor 50-37
G8 - #3 Grant County-Mott-Regent def #6 Hazen 51-36
Tuesday February 21st
G9 - #1 (9) Bowman County def #4 Glen Ullin-Hebron (15-6) 68-58
G10 - #3 Grant County-Mott-Regent def #2 Beulah 58-44
Thursday February 23rd
G11 - 3rd Place - #2 Beulah def #4 Glen Ullin-Hebron 57-53
G12 - Region 7 Title Game - #1 (9) Bowman County def #3 Grant County-Mott-Regent 70-55
Region 8
@ Williston State College; Feb. 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D16#1 (2) Kenmare-Bowbells def D15#4 Trenton 58-20
G2 - D15#2 New Town def D16#3 Stanley 53-45
G3 - D16#4 Powers Lake-Burke Central def D15#1 Parshall 56-42
G4 - D16#2 Tioga def D15#3 Mandaree 55-43
Tuesday February 21st
G5 - D16#1 (2) Kenmare-Bowbells def D15#2 New Town 57-22
G6 - D16#2 Tioga def D16#4 Powers Lake-Burke Central 62-54
Thursday February 23rd
G7 - 3rd Place - D15#2 New Town def D16#4 Powers Lake-Burke Central 47-41 OT
G8 - Region 8 Title Game - (2) Kenmare-Bowbells def D16#2 Tioga 63-41
@ Higher Seed Feb. 16th; @ Sanford Health Athletic Complex Feb. 20, 21, & 24
Thursday February 16th
G1 - #8 Wyndmere-Lidgerwood-Hankinson def #9 Lisbon 40-34
G2 - #7 Oak Grove def #10 Enderlin 55-51
G3 - #6 Tri-State def #11 Richland 66-44
Monday February 20th
G4 - #1 (3) Central Cass def #8 Wyndmere-Lidgerwood-Hankinson 49-26
G5 - #4 Sargent County def #5 Maple River 58-34
G6 - #2 (RV) Northern Cass def #7 Oak Grove 59-48
Tuesday February 21st
G7 - #1 (3) Central Cass def #4 Sargent County (15-6) 61-40
G8 - #3 Kindred def #6 Tri-State 56-34
Wednesday February 22nd
G9 - (17-4) #2 (RV) Northern Cass def #3 Kindred (14-7) 67-52
Friday February 24th
G10 - 3rd Place - #3 (RV) Kindred def #4 Sargent County 72-47
G11 - Region 1 Title Game - #1 (3) Central Cass def #2 (RV) Northern Cass 69-49
Region 2
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Betty Engelstad Arena Feb. 20, 21, & 23rd
Friday February 17th
G1 - #8 Hillsboro-Central Valley def #9 Drayton Valley-Edinbug 39-35
G2 - #7 Park River-Fordville-Lankin def #10 Larimore 40-17
G3 - #6 North Border def #11 Midway-Minto 44-24
Monday February 20th
G4 - #1 (1) Thompson def #8 Hillsboro-Central Valley 71-21
G5 - #5 Hatton-Northwood def #4 Cavalier 69-56
G6 - #2 Grafton def #7 Park River-Fordville-Lankin 46-27
G7 - #3 (6) May Port-CG def #6 North Border 63-25
Tuesday February 21st
G8 - #1 (1) Thompson def #5 Hatton-Northwood 60-43
G9 - #2 Grafton def #3 (6) May-Port-CG 65-57
Thursday February 24th
G10 - 3rd Place - #3 (6) May-Port-CG def #5 Hatton-Northwood 58-45
G11 - Region 2 Title Game - (1) Thompson def #2 Grafton 49-39
Region 3
@Jamestown Civic Center; February 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D6#1 (RV) Kidder County def D5#4 (10) Oakes 48-31
G2 - D6#3 Linton-HMB def D5#2 LaMoure-L-M 50-37
Tuesday February 21st
G3 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#4 Medina-Pingree-Buchanan 56-43
G4 - D5#3 Carrington def D6#2 Napoleon-Gackle-Streeter 62-45
Thursday February 23rd
G5 - D6#3 Linton-HMB def D6#1 (RV) Kidder County 47-36
G6 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D5#3 Carrington 55-49
Friday February 24th
G7 - 3rd Place - D5#3 Carrington def D6#1 (RV) Kidder County 50-40
G8 - Region 3 Title Game - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#3 Linton-HMB 41-38
Region 4
@ Higher Seed Feb. 16th; @ Devils Lake High School Feb. 20, 21, & 23rd
Thursday February 16th
G1 - #9 North Star def #8 Nelson County 40-38
G2 - #7 Harvey-Wells County def #10 Dunseith 55-34
G3 - #6 Benson County def #11 Warwick 63-30
Monday February 20th
G4 - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #9 North Star 58-18
G5 - #4 Four Winds-Minnewaukan def #5 St. John 57-45
G6 - #2 North Prairie def #7 Harvey-Wells County 63-38
G7 - #3 New Rockford-Sheyenne def #6 Benson County 56-34
Tuesday February 21st
G8 - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #4 Four Winds-Minnewaukan
G9 - #2 North Prairie def #3 New Rockford-Sheyenne (16-6) 44-39
Thursday February 23rd
G10 - 3rd Place - #3 New Rockford-Sheyenne def #4 Four Winds-Minnewaukan 44-35
G11 - Region 4 Title Game - #1 (RV) Langdon-Edmore-Munich def #2 North Prairie 52-42
Region 5
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Mandan High School Feb. 20, 21, & 23
Friday February 17th
G1 - #9 Flasher def #8 Wilton-Wing 47-45
Monday February 20th
G2 - #1 (5) Shiloh Christian def #9 Flasher 71-18
G3 - #4 Washburn def #5 Standing Rock 64-48
G4 - #2 (8) Garrison def #7 New Salem-Almont 51-26
G5 - #3 (7) Central McLean def #6 Center-Stanton 76-15
Tuesday February 21st
G6 - #1 (5) Shiloh Christian def #4 Washburn 64-26
G7 - #2 (8) Garrison def #3 (7) Central McLean 52-47
Thursday February 24th
G8 - 3rd Place - #3 (7) Central McLean def 4 Washburn 67-20
G9 - Region 5 Title Game - #2 (8) Garrison def #1 (5) Shiloh Christian 70-58
Region 6
@ Minot State Dome; Feb. 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D12#1 Our Redeemer's def D11#4 Towner-Granville-Upham 58-36
G2 - D11#2 Bottineau def D12#3 Des Lacs-Burlington 49-34
G3 - D11#1 (4) Rugby def D12#4 Surrey 56-35
G4 - D12#2 South Prairie-Max def D11#3 Nedrose 54-48
Tuesday February 21st
G5 - D12#1 Our Redeemer's def D11#2 Bottineau (63-43
G6 - D11#1 (4) Rugby def D12#2 South Prairie-Max 59-32
Thursday February 23rd
G7 - 3rd Place - D11#2 Bottineau def D12#2 South Prairie-Max 60-34
G8 - Region 6 Title Game - D11#1 (4) Rugby def D12#1 Our Redeemer's 48-41
Region 7
@ Higher Seed Feb. 17th; @ Dickinson Trinity High School Feb. 20, 21, & 23rd
Friday February 17th
G1 - #8 Killdeer def #9 Hettinger-Scranton 42-40
G2 - #5 Dickinson Trinity def #12 Beach 57-43
G3 - #10 Richardton-Taylor def #7 New England 56-52
G4 - #6 Hazen def #11 Heart River 59-50
Monday February 20th
G5 - #1 (9) Bowman County def #8 Killdeer 70-53
G6 - #4 Glen Ullin-Hebron def #5 Dickinson Trinity 55-50
G7 - #2 Beulah def #10 Richardton-Taylor 50-37
G8 - #3 Grant County-Mott-Regent def #6 Hazen 51-36
Tuesday February 21st
G9 - #1 (9) Bowman County def #4 Glen Ullin-Hebron (15-6) 68-58
G10 - #3 Grant County-Mott-Regent def #2 Beulah 58-44
Thursday February 23rd
G11 - 3rd Place - #2 Beulah def #4 Glen Ullin-Hebron 57-53
G12 - Region 7 Title Game - #1 (9) Bowman County def #3 Grant County-Mott-Regent 70-55
Region 8
@ Williston State College; Feb. 20, 21, & 23rd
Monday February 20th
G1 - D16#1 (2) Kenmare-Bowbells def D15#4 Trenton 58-20
G2 - D15#2 New Town def D16#3 Stanley 53-45
G3 - D16#4 Powers Lake-Burke Central def D15#1 Parshall 56-42
G4 - D16#2 Tioga def D15#3 Mandaree 55-43
Tuesday February 21st
G5 - D16#1 (2) Kenmare-Bowbells def D15#2 New Town 57-22
G6 - D16#2 Tioga def D16#4 Powers Lake-Burke Central 62-54
Thursday February 23rd
G7 - 3rd Place - D15#2 New Town def D16#4 Powers Lake-Burke Central 47-41 OT
G8 - Region 8 Title Game - (2) Kenmare-Bowbells def D16#2 Tioga 63-41