Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Class B Girls
Forum rules
Please do not post just to complain about players, coaches, teams, officials, fans, or anyone else. Lets all try to demonstrate the spirit of good sportsmanship. Posts may be edited or deleted that do not comply.

Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Run4Fun2009 » Sun Jan 08, 2012 4:39 am

Monday, January 9th
Milnor 60 @ Sargent Central 67
#9 Kindred 58 @ F-C-T 35
#6 AA Hawley (MN) 60 @ Oak Grove 27
Lakota-Adams-Edmore 54 @ Larimore 44
#4 Grafton 64 @ East Grand Forks (MN) 55
North Star 65 @ Cavalier 54
Warren-Alvarado-Oslo (MN) 57 @ Midway-Minto 35
P-B-K 52 @ Kidder County 65
#10 Velva 44 @ #1 Carrington 51
Munich-Starkweather 34 @ RV New Rockford-Sheyenne 49
TGU 44 @ Harvey-Wells County 41
Bottineau 66 @ Langdon 44
Rolette-Wolford 45 @ Glenburn 40
Rolla 50 @ Dunseith 52
Killdeer 49 @ New Salem 61
Lemmon (SD) 62 @ Flasher 40
Our Redeemer's 72 @ Max 42
Underwood 42 @ Surrey 28
Rugby 53 @ Des Lacs-Burlington 39
Sawyer 40 @ Mohall-Lansford-Sherwood JV 58
Kenmare 44 @ Westhope-Newburg 48
North Shore-Plaza 73 @ Berthold 36
Hettinger-Scranton 33 @ #8 Beach 79
Heart River 35 @ Dickinson Trinity 38
Richardton-Taylor 43 @ Bowman County 59
New England 46 @ Beulah 61
Divide County 63 @ Trenton 39
Parshall @ Mandaree
Powers Lake 41 @ White Shield 23


Tuesday, January 10th
Barnes County Tourney
Valley City 61 vs. L-M-M 26
Barnes County North 51 vs. Griggs County Central 39
RV Northern Cass 60 vs. FSHP 29
Maple Valey 52 vs. Enderlin 33


#9 Kindred 65 @ Milnor 34
#2 Central Cass 48 @ North Sargent 34
Breckenridge (MN) 77 @ Hankinson 47
Edgeley-Kulm 22 @ Oakes 52
RV Hatton-Northwood 67 @ North Border 37
MPCG 48 @ Hillsboro 31
Fordville-Lankin-Park River 52 @ Midway-Minto 78
Central Prairie 37 @ LaMoure 47
RV Linton-HMB 35 @ Selby/Herried (SD) 36
South Border 43 @ Hoven (SD) 36
Boissevain (MB) 34 @ St. John 52
Shiloh Christian 49 @ Washburn 50
Max 43 @ Wilton-Wing 52
Williston Trinity Christian 50 @ #7 New Town 81
Watford City 72 @ Tioga 24
Burke County 26 @ Parshall 67
Bainville (MT) 57 @ Trenton 65


Thursday, January 12th
Stutsman County Tourney
Napoleon 76 vs. Edgeley-Kulm 17
Ellendale 44 vs. P-B-K 32
Midkota 68 vs. Central Prairie 27
South Border 41 vs. LaMoure 37



Oakes 50 @ Leola/Frederick (SD) 34
F-C-T 45 @ Rosholt (SD) 56
RV Central Valley 62 @ Dakota Prairie 41
RV Hatton-Northwood 43 @ #6 Thompson 71
Stephen/Argyle (MN) 58 @ #4 Grafton 79
Cavalier 54 @ North Border 40
Valley-Edinburg 55 @ Fordville-Lankin-Park River 44
RV Linton-HMB 65 @ Strasburg/Zeeland 27
RV New Rockford-Sheyenne 44 @ Lakota-Adams-Edmore 62
Four Winds-Warwick-Minnewauken 33 @ Harvey-Wells County 50
Benson County 61 @ North Star 72
Langdon 42 @ Rolla 62
Drake-Anamoose 32 @ Rolette-Wolford 53
St. John 34 @ Munich-Starkweather 29
Shiloh Christian 73 @ #5 Grant County 68
Center-Stanton 35 @ Standing Rock 69
Flasher 49 @ Solen 48
Wilton-Wing 50 @ New Salem 68
Turtle Lake-M-M 30 @ Washburn 60
Max 40 @ #7 New Town 72
TGU 38 @ Bottineau 34
Dunseith 37 @ #10 Velva 67
#3 Bishop Ryan 68 @ Glenburn 34
Kenmare 48 @ Surrey 41
Our Redeemer's 65 @ Mohall-Lansford-Sherwood 69 2OT
Berthold 26 @ Des Lacs-Burlington 56
Bowman County 31 @ #8 Beach 64
Heart River 70 @ Mott-Regent 58
Hazen 55 @ Dickinson Trinity 57
Beulah 43 @ Killdeer 24
Glen Ullin-Hebron 59 @ Richardton-Taylor 72
Burke County 20 @ Divide County 72
Powers Lake 32 @ Ray 67
Tioga 28 @ Williston Trinity Christian 53


Friday, January 13th
Barnes County Tourney
Griggs County Central 45 vs. L-M-M 32
Enderlin 50 vs. FSHP 35
Valley City 55 vs. Barnes County North 31
RV Northern Cass 47 vs. Maple Valley 48


Stutsman County Tourney
P-B-K 51 vs. Edgeley-Kulm 38
LaMoure 49 vs. Central Prairie 27
Napoleon 74 vs. Ellendale 65
Midkota 62 vs. South Border 38


Wyndmere-Lidgerwood 44 @ Milnor 46
North Sargent 62 @ Sargent Central 51
Oakes 45 @ Hankinson 41
Lisbon 55 @ Oak Grove 67
#2 Central Cass 53 @ #1 Carrington 46
Hillsboro 40 @ #9 Kindred 82
#6 Thompson 56 @ Central Valley 61
Garrison 38 @ Underwood 43
Sawyer @ Westhope-Newburg
Watford City 67 @ North Shore-Plaza 63
Parshall 78 @ Trenton 50
Williston Trinity Christian 72 @ Powers Lake 25


Saturday, January 14th
Barnes County Tourney
7th Place: L-M-M 58 vs. FSHP 52
5th Place: Enderlin 46 vs. Griggs County Central 28
3rd Place: RV Northern Cass 61 vs. Barnes County North 41
Championship: Valley City 46 vs. Maple Valley 52


Stutsman County Tourney
7th Place: Central Prairie 47 vs. Edgeley-Kulm 43
5th Place: LaMoure 34 vs. P-B-K 53
3rd Place: Ellendale 60 vs. South Border 41
Championship: Napoleon 58 vs. Midkota 64


Bismarck Shootout
RV Linton-HMB 47 vs. New Salem 40
Strasburg/Zeeland 40 vs. Glen Ullin-Hebron 46
Dickinson Trinity 19 vs. Kidder County 34
Shiloh Christian 56 vs. Heart River 40
#5 Grant County 54 vs. Bowman County 33
Killdeer 40 vs. Flasher 28
Standing Rock 45 vs. New England 49
Wilton-Wing 47 vs. Mott-Regent 59


F-C-T 29 @ #2 Central Cass 64
Dakota Prairie 38 @ #4 Grafton 75
MPCG 42 @ Larimore 39
Four Winds-Warwick-Minnewauken 62 @ Cavalier 59
Fordville-Lankin-Park River 35 @ Munich-Starkweather 60
North Border 48 @ Rolla 63
Harvey-Wells County 45 @ Turtle Lake-M-M 50
Washburn 59 @ Hazen 50
Bottineau 36 @ #7 New Town 62
#10 Velva 71 @ Surrey 20
Berthold 35 @ Westhope-Newburg 42
North Shore-Plaza 54 @ TGU 32
Burke County 33 @ Glenburn 69
Des Lacs-Burlington 45 @ Stanley 53
#8 Beach 56 @ Divide County 48 OT
White Shield 28 @ Mandaree 49


RANKINGS WILL BE UPDATED WHEN THE POLL COMES OUT ON 1/16/12


Monday, January 16th
RV Lakota-Adams-Edmore 38 @ #2 Carrington 63
#3 Bishop Ryan 86 @ Stanley 37
Richardton-Taylor 40 @ #9 Grant County 86
Max 43 @ Drake-Anamoose 47
Wilton-Wing 25 @ Hazen 67
Glen Ullin-Hebron 31 @ New England 42
Dickinson Trinity 53 @ Hettinger-Scranton 31


Tuesday, January 17th
#1 Central Cass 70 @ Enderlin 26
#3 Bishop Ryan 69 @ Our Redeemer's 34
#4 Grafton 70 @ Valley-Edinburg 29
Wibaux (MT) 38 @ #7 Beach 72
Northern Cass 56 @ #8 Thompson 64
#9 Grant County 82 @ Center-Stanton 20
Larimore 45 @ #10 Central Valley 52
RV Velva 55 @ TGU 29
RV Linton-HMB 59 @ South Border 22
North Sargent 67 @ Oak Grove 60
Lisbon 65 @ F-C-T 42
Hankinson 30 @ Richland 48
Oakes 46 @ Langford (SD) 63
FSHP 59 @ Hillsboro 39
Dakota Prairie 24 @ Hatton-Northwood 51
North Border 48 @ Midway-Minto 56
Barnes County North 53 @ Edgeley-Kulm 24
Strasburg/Zeeland 39 @ Kidder County 44
Four Winds-Warwick-Minnewauken 77 @ St. John 45
North Star 56 @ Rolla 58
Benson County 62 @ Langdon 34
Munich-Starkweather 47 @ Rolette-Wolford 52
Solen 9 @ Shiloh Christian 75
Flasher 49 @ Garrison 43
Washburn 60 @ Beulah 50
Underwood 44 @ Turtle Lake-M-M 57
Dunseith 58 @ Westhope-Newburg 43
Sawyer 39 @ Rugby JV 57
Des Lacs-Burlington 45 @ Kenmare 42
Mohall-Lansford-Sherwood 51 @ Surrey 30
Glenburn 60 @ Berthold 39
North Shore-Plaza 51 @ Parshall 54
Divide County 41 @ Ray 66
Trenton 35 @ Williston Trinity Christian 63
Drake-Anamoose 19 @ Bottineau 70
Mandaree 38 @ Watford City 78
Tioga 54 @ Powers Lake 42
White Shield 16 @ New Town JV 63


Thursday, January 19th
RV Lakota-Adams-Edmore 40 @ RV Midkota 52
Lisbon 56 @ Milnor 58 OT
Wyndmere-Lidgerwood 51 @ North Sargent 64
Hankinson 45 @ Sargent Central 53
Oakes 45 @ F-C-T 37
Barnes County North 39 @ Griggs County Central 40
Fordville-Lankin-Park River 54 @ EGF Sacred Heart (MN) 51
L-M-M 40 @ P-B-K 67
Standing Rock 56 @ New Salem 87
New England 42 @ Bowman County 51
Hettinger-Scranton 67 @ Mott-Regent 45
Glen Ullin-Hebron 49 @ Dickinson Trinity 54 OT
Hazen 57 @ Beulah 66
Killdeer 59 @ Richardton-Taylor 51
Divide County 44 @ Watford City 52
Ray 61 @ Burke County 37
Williston Trinity Christian 65 @ Beach JV 51
Solen 52 @ White Shield 41
Trenton 34 @ Grenora/Westby (MT) 43


Friday, January 20th
#3 Bishop Ryan 75 @ Mohall-Lansford-Sherwood 40
#5 New Town 94 @ Stanley 58
#6 Kindred 56 @ Maple Valley 35
#8 Thompson 66 @ Larimore 43
#10 Central Valley 62 @ Hillsboro 26
Westhope-Newburg 27 @ RV Velva 61
Oak Grove 53 @ Richland 48
FSHP 42 @ Northern Cass 62
Dakota Prairie 47 @ Griggs County Central 53
MPCG 35 @ Hatton-Northwood 52
Cavalier 58 @ Valley-Edinburg 56
Midway-Minto 67 @ Fordville-Lankin-Park River 42
LaMoure 18 @ Ellendale 37
Central Prairie 28 @ P-B-K 66
Kidder County 49 @ South Border 52
Strasburg/Zeeland 48 @ Napoleon 81
Langdon 50 @ North Star 58
Rolla 60 @ Rolette-Wolford 52
Drake-Anamoose 51 @ Sawyer 42
Rugby 40 @ TGU 51
Kenmare 56 @ Berthold 52
Surrey 26 @ Our Redeemer's 55
Des Lacs-Burlington 60 @ Glenburn 56
Mandaree 54 @ North Shore-Plaza 68
Tioga 15 @ Divide County 76
Bottineau @ Dunseith


Saturday, January 21st
Devils Lake Shootout
North Sargent 63 vs. New Rockford-Sheyenne 73
RV Midkota 75 vs. St. John 30
Four Winds-Warwick-Minnwauken 56 vs. Rolla 46


Crookston (MN) 42 @ #1 Central Cass 48
#2 Carrington 66 vs. #7 Beach 59
#3 Bishop Ryan 57 @ Bottineau 40
Kenmare 50 @ #5 New Town 74
#9 Grant County 64 @ Killdeer 46
Hatton-Northwood 30 @ Northern Cass 48
Enderlin 64 @ Edgeley-Kulm 31
Central Prairie 33 @ Ellendale 53
South Border 64 @ L-M-M 36
Strasburg/Zeeland 50 @ Gettysburg (SD) 41
Mohall-Lansford-Sherwood 31 @ Rugby 36
Westhope-Newburg 34 @ Our Redeemer's 63
TGU 49 @ Berthold 38
Century Sophomores 56 @ Bowman County 41
Dickinson Trinity 60 @ Mott-Regent 49
Mandaree 70 @ Powers Lake 34
Oakes 40 @ LaMoure 43
Glen Ullin-Hebron 47 @ Flasher 67
New Salem 76 @ New England 34
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10354
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby coach » Fri Jan 13, 2012 9:23 am

Quick Correction -- Thompson plays @ Central Valley and not at Dakota Prairie
Friday Jan 13th
coach
NDPreps Reserve
 
Posts: 42
Joined: Sun Nov 20, 2011 1:03 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Wildcat » Tue Jan 24, 2012 4:13 am

Drake beat Sawyer on the 20th, actually.
Wildcat
NDPreps All-Conference
 
Posts: 411
Joined: Mon Oct 09, 2006 9:34 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Wildcat » Tue Jan 24, 2012 4:53 am

A few for ya...
Solen beat White Shield
Grenora beat Trenton 43-34 in the girls, Grenora boys beat Trenton, but I don't have a score
Bottineau girls beat Dunseith
Four Winds beat Rolla 56-46
I'm pretty sure North Shore and Trinity Christian aren't on each other's schedule.
Wildcat
NDPreps All-Conference
 
Posts: 411
Joined: Mon Oct 09, 2006 9:34 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Run4Fun2009 » Tue Jan 24, 2012 6:10 am

Wildcat wrote:A few for ya...
Solen beat White Shield
Grenora beat Trenton 43-34 in the girls, Grenora boys beat Trenton, but I don't have a score
Bottineau girls beat Dunseith
Four Winds beat Rolla 56-46
I'm pretty sure North Shore and Trinity Christian aren't on each other's schedule.


Thanks...and I know that NS-P & WTC had the game on their prelimary schedules...not sure if anything changed.
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10354
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Wildcat » Tue Jan 24, 2012 1:12 pm

Yeah, as far as I can tell, it's not on either's schedule in the Miss Hoopster. I doublechecked North Shore's school website too, and TC's not on their schedule there either...
Wildcat
NDPreps All-Conference
 
Posts: 411
Joined: Mon Oct 09, 2006 9:34 pm

Re: Schedule #3 (Jan. 9 - Jan. 21)

Postby Run4Fun2009 » Tue Jan 24, 2012 1:41 pm

Wildcat wrote:Yeah, as far as I can tell, it's not on either's schedule in the Miss Hoopster. I doublechecked North Shore's school website too, and TC's not on their schedule there either...


Weird...well I'll delete it then
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10354
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Girls

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests