Past State Champions

Class B Boys
Forum rules
Please do not post just to complain about players, coaches, teams, officials, fans, or anyone else. Lets all try to demonstrate the spirit of good sportsmanship. Posts may be edited or deleted that do not comply.

Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Tue Mar 01, 2011 2:00 pm

Past State Championships - Class B, Class C and Consolidated League (1922-1950)

CHAMPION = BOLDED

Consolidated League
Teams played for the first four places from 1922 to 1932. After that time they played for the top six places.

1922: Hebron, Balfour, Erik, York
1923: Hazen, Leonard, York, Coleharbor
1924: Oberon, Plaza, Cathay, Regent
1925: Baldwin, Carson, Balfour, Oberon
1926: Leonard, Colgan, Balfour, Halliday
1927: Deering, Baldwin, Flasher, Halliday
1928: Lankin, Baldwin, Hazen, Elgin
1929: Lankin, Svea, Gardner, Deering
1930: Lankin, Killdeer, Arthur, Ft. Yates
1931: Lankin, Dodge, Coleharbor, Selfridge
1932: Munich, Hamlet, Tuttle, Grandin
1933: Lankin, Eckelson, Lehr, Ft. Yates, Grandin, Brinsmade
1934: Grandin, Nome, Hannah, Thain, Medina, Zahl
1935: Grand Prairie, Grandin, Goodrich, Van Hook, Ft. Yates, Hannah
1936: Eldridge, Tokio, Arthur, Kindred, Munich, Zahl
1937: Tokio, Des Lacs, Grand Prairie, Amenia, Courtney, Lehr
1938: Grand Prairie, Des Lacs, Sanish, Lankin, Ft. Yates, Amenia
1939: Munich, Ayr, Streeter, Balfour, Kloten, Dunn Center
1940: Eldridge, Arthur, Munich, Gladstone, Leonard, Lankin
1941: Sharon, Eldridge, West Fargo, Alsen, Gladstone, Marion
1942: Luverne, Davenport, Hensel, Max, Gladstone, Calvin
1943: Arthur, Des Lacs, Sharon, Marion, Dawson, Hague
1944: West Fargo, Makoti, Amenia, Tappen, Calvin, Wimbledon
1945: Fingal, Bowdon, Makoti, Hague, Willow City, Dazey
1946: Sharon, Rogers, Karlsruhe, Robinson, Leonard, Westhope
1947: Arthur, Churches Ferry, Des Lacs, Fingal, Luverne, Bowdon
1948: Noltimier, Churches Ferry, Buxton, Robinson, Newburg, Rogers
1949: Churches Ferry, Sharon, Fullerton, Amenia, Robinson, Makoti
1950: Hope, Amenia, Makoti, Webster, Sykeston, Wimbledon

Class C (1948-1963)
*Note - 7th & 8th Place games were not played in these State Tournaments

1948: Carpio, Alexander, Cathay, Zap, Aneta, Starkweather, Sheldon, Scranton
1949: Alexander, Marion, Columbus, St. John, Zap, Sheldon, Reeder, Petersburg
1950: Columbus, Westhope, Aneta, Grenora, Kensal, Scranton, Kindred, Zap
1951: Wildrose, Litchville, Bowdon, Zap, Kensal, Arthur, Edinburg, Upham
1952: Butte, Bowdon, Arnegard, Lawton, Ft. Totten, Arthur, South Heart, Jud
1953: Willow City, Kindred, Bowdon, Powers Lake, Page, Ft. Totten, Edinburg, Rhame
1954: Westhope, Osnabrock, Hope, Powers Lake, Oriska, Esmond, Zap, Leonard
1955: Osnabrock, Max, Hope, Gackle, Rock Lake, Westhope, Litchville, South Heart
1956: Willow City, Sheyenne, Flaxton, Osnabrock, Aneta, Rogers, Abercrombie, Golden Valley
1957: Alsen, Taylor, Ft. Totten, Nome, Arthur, Oriska, Portal, Tolley
1958: Alsen, Fullerton, Tower City, Tuttle, Reeder, McGregor, Berthold, Ft. Totten
1959: Plaza, Souris, Ft. Totten, Buffalo, Mandaree, Linton St. Anthony's, Osnabrock, Nome
1960: Crary, Plaza, Tower City, Oriska, Rhame, Arthur, Gardner, Newburg
1961: Arnegard, Crary, Kloten, Oriska, Munich, Haynes, Butte, Fullerton
1962: Makoti, Crary, Regan, Bergen, Tower City, Kloten, Mandaree, Clyde
1963: Mapleton, Sharon, Butte, Flaxton, North Central Rogers, Oriska, Fordville, Mandaree

Class B (1933-2013)
*Note - 7th & 8th Place games were played in state tournaments from 1938-1950 and continuously since 1983

1933: Fairmount, Cando, Grafton, Mohall, Maddock-Benson County, New Salem, Carson, Max
1934: Grafton, Svea, Hettinger, Larimore, Minot Model, Sentinel Butte, Portal, Linton
1935: Aneta, Minot Model, Williston, Maddock-Benson County, Walsh County-Park River, Reeder, Linton, Taylor
1936: Lakota, Maddock-Benson County, Northwood, Mott, Minot Model, Lansford, Washburn, Taylor
1937: Grafton, Underwood, Lansford, Enderlin, Fairmount, Taylor, Minot St. Leo's, Carson
1938: Minot St. Leo's, Stanley, Lakota, Bismarck St. Mary's, Enderlin, Beulah, Fairmount, Bowman
1939: Minot St. Leo's, Larimore, Fessenden, Langdon, Powers Lake, New Leipzig, Bismarck St. Mary's, New Salem
1940: Rugby, Mayville, Underwood, Langdon, Kenmare, Sanborn, Bismarck St. Mary's, Bowman
1941: Rugby, Bismarck St. Mary's, Underwood, Cavalier, Oberon, Mohall, Mayville, Mott
1942: Lakota, Elbowoods, Fargo Sacred Heart, Alamo, Minot St. Leo's, Assumption Abbey, New England, Maddock-Benson County
1943: Minot St. Leo's, Bismarck St. Mary's, Hoople, Lansford, Maddock-Benson County, Hettinger, Havana, Ashley
1944: Mayville, Kenmare, New Salem, Pembina, Harvey, Minot Model, Elbowoods, Mott
1945: Ellendale, Elbowoods, Hannah, Mayville, Kenmare, Killdeer, Rugby, Hettinger
1946: Mayville, Ellendale, Elbowoods, Kenmare, Hettinger, Hoople, Beach, Rugby
1947: Minot Model, New Salem, Kenmare, Larimore, Fessenden, Watford City (only six teams this year)
1948: Minot Model, Rugby, Lisbon, Linton, Rolla, Larimore, Mayville, Elbowoods
1949: Lisbon, Fargo Oak Grove, New Salem, Beulah, Fessenden, Minot Model, Hoople, Larimore
1950: Minot Model, Kenmare, Linton, Northwood, Hoople, Lisbon, Rugby, Elgin
1951: Lisbon, Rugby, Elbowoods, Enderlin, Columbus, Beulah, Hettinger, Langdon
1952: Minot Model, Rugby, Lisbon, Kenmare, Beach, Beulah, Bottineau, Hankinson
1953: Minot Model, Garrison, West Fargo, Harvey, Rugby, Lisbon, Killdeer, Beach
1954: Leeds, Fargo Oak Grove, Beach, Ashley, Sherwood, Cando, New Town, Casselton
1955: Casselton, Sherwood, McVille, Ft. Yates, Lansford, Pembina, Ashley, Portland
1956: Ft. Yates, St. Thomas, Devils Lake St Mary's, Ashley, Lansford, Hunter, Enderlin, Washburn
1957: Hettinger, Ft. Yates, Underwood, Minot Model, St. Thomas, Harvey, Kulm, Fargo Oak Grove
1958: Kulm, Underwood, Beach, Bottineau, Hettinger, Ellendale, Carrington, Minot Model
1959: Bottineau, Lansford, Carrington, Beach, Ellendale, Enderlin, Ft. Yates, Anamoose
1960: Rolla, Bottineau, Lansford, Sargent Central, Ft. Yates, Ellendale, Max, Hazelton
1961: Mott, Hazelton, New Town, Kenmare, Portland, New Rockford, Edgeley, Rock Lake
1962: Mott, New England St. Mary's, Drayton, Glenburn, Carrington, New Town, Kindred, Hillsboro
1963: Kenmare, New Town, Ft. Yates, New Rockford, Beach, Lidgerwood, Cooperstown, Maddock-Benson County
1964: Ft. Yates, Kenmare, Maddock-Benson County, Sargent Central, Halliday, Drayton, Finley, Linton
1965: Kenmare, Maddock-Benson County, New England St. Mary's, Valley City St. Catherine's, Osnabrock, Linton, Parshall, Casselton
1966: Kenmare, Milnor, Langdon, Fessenden, Cooperstown, New England St. Mary's, Linton, Parshall
1967: Ellendale, Kenmare, Langdon, Halliday, New England St. Mary's, Northwood, Lehr, Crary
1968: Casselton, Wolford, Hillsboro, New England St. Mary's, Underwood, Langdon, ???????, McHenry
1969: Fargo Oak Grove, Hebron, Wolford, New Town, Northwood, Edmore, Jud, Berthold
1970: New England St. Mary's, Belcourt, Columbus, Oakes, Northwood, Beulah, Jud, Munich
1971: Wyndmere, New England St. Mary's, Mohall, Parshall, Belcourt, New Rockford, Ashley, Hillsboro
1972: Mayville-Portland, Berthold, Oakes, Mohall, Dunseith, New Leipzig, Fessenden, Ashley
1973: Hillsboro, Parshall, Fairmount, Rolette, Richardton, Michigan, Glenburn, Edgeley
1974: Hillsboro, Minto, Max, Zeeland, Richardton, Mohall, McClusky, Kindred
1975: Parshall, Larimore, Mott, Drayton, Lehr, Lakota, Mohall, Fullerton
1976: LaMoure, New Town, Lakota, Garrison, Mott, Minnewauken, Robinson, Rolla
1977: Hillsboro, Epping, Wing, Minnewauken, Munich, Turtle Lake-Mercer, Enderlin, South Heart
1978: Larimore, Belfield, New Town, Wing, Sargent Central, Valley (Hoople), New Rockford, Des Lacs-Burlington
1979: Sargent Central, Halliday, Berthold, Linton, Larimore, Cando, Mott, Karlsruhe
1980: New Town, Berthold, Linton, Hillsboro, Oakes, Edmore, Glenfield-Sutton, Belfield
1981: Hillsboro, Edmore, Glenfield-Sutton-McHenry, Westhope, New Town, Medina, Milnor, Bowman
1982: Divide County, Edmore, McVille, Steele, Fairmount, Des Lacs-Burlington, Ceter, Anamoose
1983: Hettinger, Mayville-Portland, Grenora, Munich, Kindred, Steele, Surrey, Towner
1984: Linton, Newburg, Hillsboro, Glen Ullin, Towner, Lankin-Adams, Beulah, Kindred
1985: Linton, Newburg, Hazen, Karlsruhe, Ellendale, Tolna, Langdon, New England
1986: Newburg, Belfield, Watford City, Hillsboro, Carrington, Langdon, Fargo Oak Grove, Steele-Dawson
1987: Mayville-Portland, Linton, Page, Leeds, Glen Ullin, Dunseith, Divide County, Starkweather
1988: Edinburg, Divide County, Glen Ullin, Hankinson, Carrington, Kenmare-Donnybrook, Hillsboro, Strasburg
1989: Bisbee-Egeland, Newburg, Hillsboro, Beulah, Standing Rock, Cass Valley North, Edgeley, Warwick
1990: Edgeley, Dunseith, Cavalier, Northwood, Ray, Reeder, Minnewauken, Enderlin
1991: Watford City, Munich, Central Cass, Steele-Dawson, Leeds, Westhope-Souris, Litchville, Reeder
1992: Munich, Leeds-Wolford, Hillsboro, Napoleon, Watford City, LaMoure, Des Lacs-Burlington, Elgin
1993: Central Valley, Des Lacs-Burlington, Bottineau, Leeds-Wolford, Sargent Central, Gackle-Streeter, Garrison, Standing Rock
1994: Bishop Ryan, Dakota Prairie (Tolna), Dunseith, Halliday, Hettinger, St. Thomas-Valley, Linton, Oakes
1995: Carrington, Grenora, Halliday, MPCG, Oakes, L-M-M, Rhame, Munich
1996: MPCG, Beulah, Langdon, New England, Shiloh Christian, Enderlin, Glenburn, Warwick
1997: MPCG, Glenburn, Beulah, Central Cass, Leeds-Wolford, New England/Regent, L-M-M, Rugby
1998: Standing Rock, Leeds, MPCG, Des Lacs-Burlington, Beulah, Lisbon, Bottineau, Shiloh Christian
1999: Leeds, Dickinson Trinity, Bishop Ryan, Center, Lisbon, L-M-M, Hillsboro, Mandaree
2000: Fargo Oak Grove, Bishop Ryan, Center, Sheyenne/Minnewauken, Scranton, Park River, L-M-M, Watford City
2001: North Border, Cando, Dickinson Trinity, Surrey, W-T-P-R, Wilton, Fargo Oak Grove, Williston Trinity Christian
2002: MPCG, Berthold, Strasburg, Wells County, Dickinson Trinity, Kindred, Mandaree, Standing Rock
2003: MPCG, Dickinson Trinity, Shiloh Christian, Westhope-Newburg, Linton, New Rockford, Williston Trinity Christian, Kindred
2004: Dickinson Trinity, Milnor, Linton, Cavalier, New Rockford, Trenton, Bishop Ryan, Shiloh Christian
2005: New Rockford-Sheyenne, Bottineau, Dickinson Trinity, MPCG, Linton, Flasher, Divide County , Central Cass
2006: Dickinson Trinity, MPCG, Four Winds, Shiloh Christian, Bishop Ryan, P-B-K, Parshall, Richland
2007: Parshall, Dickinson Trinity, North Border, Bishop Ryan, Four Winds, Hankinson, Shiloh Christian, Barnes County North
2008: Grafton, Turtle Lake-Mercer, LaMoure, Watford City, Four Winds, Mott-Regent, Bishop Ryan, Lisbon
2009: Linton, Dakota Prairie, Turtle Lake-Mercer, North Sargent, Watford City, Bowman County, North Star, Berthold
2010: Carrington, Berthold, Cavalier, Kidder County, Mandaree, Fargo Oak Grove, Beulah, Shiloh Christian
2011: North Star, Grafton, New Town, Dickinson Trinity, Fargo Oak Grove, Bishop Ryan, Linton-HMB, Standing Rock
2012: Beulah, North Star, Shiloh Christian, Berthold, Grafton, Central Cass, Linton-HMB, Divide County
2013: Milnor, Four Winds-Minnewaukan, Trenton, LaMoure-LM, Dickinson Trinity, Rugby, Shiloh Christian, Cavalier
2014: Fargo Oak Grove, Rugby, North Star, Linton-HMB, Cavalier, Beulah, Flasher, New Town
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Tue Mar 01, 2011 11:04 pm

Indy5 wrote:What is the consolidated league, and why is West Fargo playing towns that no longer exist.


North Dakota Consolidated League
Starting in 1922, up to 1950, the North Dakota Consolidated League composed of real small villages, and even township schools, conducted their own boys' tournament. In 1938 up to 1950, the Consolidated League also held tournaments for girls. The state tournaments were held in the Valley City State College gymnasium and other sites. Buffalo and Carrington served as host for the Consolidated League girls' tournament from 1938 to 1950.
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Past State Champions

Postby N2X » Tue Mar 01, 2011 11:30 pm

Run,

Where do you find all this information at? Is it online somewhere? If so where can I find it?

Thanks
N2X
NDPreps Starter
 
Posts: 53
Joined: Mon Dec 13, 2010 12:53 pm

Re: Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Wed Mar 02, 2011 12:00 am

N2X wrote:Run,

Where do you find all this information at? Is it online somewhere? If so where can I find it?

Thanks


I have a book with all of it in it.
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Past State Champions

Postby T$$ » Wed Mar 02, 2011 12:22 am

A lot of info and great teams on this list. I have heard North Star will be added to the list this year. I heard in last years region championship they REALLY blew a big lead late against Carrington. Does anyone have details.
T$$
NDPreps Starter
 
Posts: 193
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:46 pm

Re: Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Wed Mar 02, 2011 12:29 am

Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Past State Champions

Postby N2X » Wed Mar 02, 2011 1:54 am

Run,

Sweet.. Is it a book I can buy somewhere or have you just collected this info over the years?
N2X
NDPreps Starter
 
Posts: 53
Joined: Mon Dec 13, 2010 12:53 pm

Re: Past State Champions

Postby VOTCC » Sun Mar 06, 2011 12:13 am

Just a quick note, regions 2 & 4 have won 11 of the last 17 state titles including tonight's win for North Star dating back to the 1995 season. Carrington in 95', 10', North Star 11', New Rockford/Sheyenne 05', Leeds 99' from region 4. Region 2 titles from MPCG 96', 97', 02', & 03', Grafton 08'. Not trying to start anything but this should put to rest all the talk about privates & parochial schools. It's part of what makes class "B" great!
VOTCC
NDPreps Starter
 
Posts: 58
Joined: Tue Feb 01, 2011 12:12 am

Re: Past State Champions

Postby winner-within » Sun Mar 06, 2011 1:01 am

VOTCC wrote:Just a quick note, regions 2 & 4 have won 11 of the last 17 state titles including tonight's win for North Star dating back to the 1995 season. Carrington in 95', 10', North Star 11', New Rockford/Sheyenne 05', Leeds 99' from region 4. Region 2 titles from MPCG 96', 97', 02', & 03', Grafton 08'. Not trying to start anything but this should put to rest all the talk about privates & parochial schools. It's part of what makes class "B" great!


You forgot 01 NB...Its not who wins the State Tourn, its who makes up the field.....If you take a Field of 8 teams to fill the Brakets with only 40-100 students in 9-12, then you have what truly made class B great...and back then if a Player's parents were to consider moving from one town to the next...Well, lets just say it wasnt going to happen. :)
"It doesn't matter who scores the points, it's who can get the ball to the scorer" - Larry Bird
winner-within
NDPreps Legend
 
Posts: 4077
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:08 am

Re: Past State Champions

Postby VOTCC » Sun Mar 06, 2011 1:35 am

Sorry, North Border 01', my point more than anything is that regions 2 & 4 have been pretty dominant over the past couple of decades. Don't agree at all that class b is meant for enrollments of 100 or less in the upper 4 grades of H.S.? If your under 325 your "B", over 325 your "A", I'm like plenty of "B" fans, like to see the smalls do well but if Dickinson Trinity, Oak Grove, Bishop Ryan, etc. make it to state, congrats to them, it's part of what the "B" is right now & I don't see it changing anytime soon, nor does it need to change IMO. Your going to continue to see more school closures & consolidations going forward, nothing going to stop the natural decline of small town North Dakota. Honestly, how many of the real small schools that are clinging on to there existence do you see throwing out 8th & 9th graders that have no business being on a varsity team yet? Not going to give any direct examples, but if you've been to any amount of games over the last several years there are plenty of them, not knocking the kids that are thrown out there, but it's not really fair to them either. In some cases (not many), there are kids who are ready at that age, but more times than not, usually soph. on up are more ready to play than 8th & 9th graders.
VOTCC
NDPreps Starter
 
Posts: 58
Joined: Tue Feb 01, 2011 12:12 am

Re: Past State Champions

Postby tdog09 » Mon Mar 07, 2011 11:59 am

Still trying to see how people think Trinity is big. They are the 7th largest school out of 13 in their region
User avatar
tdog09
NDPreps Reserve
 
Posts: 41
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm
Location: North Dakota

Re: Past State Champions

Postby theworldismine1999 » Mon Mar 14, 2011 9:16 am

i bet that took a long time.
User avatar
theworldismine1999
NDPreps Starter
 
Posts: 87
Joined: Thu Dec 16, 2010 10:22 am

Re: Past State Champions

Postby winner-within » Mon Mar 14, 2011 10:09 am

Run4Fun2009 wrote:Past State Championships - Class B, Class C and Consolidated League (1922-1950)

CHAMPION = BOLDED

Consolidated League
Teams played for the first four places from 1922 to 1932. After that time they played for the top six places.

1922: Hebron, Balfour, Erik, York
1923: Hazen, Leonard, York, Coleharbor
1924: Oberon, Plaza, Cathay, Regent
1925: Baldwin, Carson, Balfour, Oberon
1926: Leonard, Colgan, Balfour, Halliday
1927: Deering, Baldwin, Flasher, Halliday
1928: Lankin, Baldwin, Hazen, Elgin
1929: Lankin, Svea, Gardner, Deering
1930: Lankin, Killdeer, Arthur, Ft. Yates
1931: Lankin, Dodge, Coleharbor, Selfridge
1932: Munich, Hamlet, Tuttle, Grandin
1933: Lankin, Eckelson, Lehr, Ft. Yates, Grandin, Brinsmade
1934: Grandin, Nome, Hannah, Thain, Medina, Zahl
1935: Grand Prairie, Grandin, Goodrich, Van Hook, Ft. Yates, Hannah
1936: Eldridge, Tokio, Arthur, Kindred, Munich, Zahl
1937: Tokio, Des Lacs, Grand Prairie, Amenia, Courtney, Lehr
1938: Grand Prairie, Des Lacs, Sanish, Lankin, Ft. Yates, Amenia
1939: Munich, Ayr, Streeter, Balfour, Kloten, Dunn Center
1940: Eldridge, Arthur, Munich, Gladstone, Leonard, Lankin
1941: Sharon, Eldridge, West Fargo, Alsen, Gladstone, Marion
1942: Luverne, Davenport, Hensel, Max, Gladstone, Calvin
1943: Arthur, Des Lacs, Sharon, Marion, Dawson, Hague
1944: West Fargo, Makoti, Amenia, Tappen, Calvin, Wimbledon
1945: Fingal, Bowdon, Makoti, Hague, Willow City, Dazey
1946: Sharon, Rogers, Karlsruhe, Robinson, Leonard, Westhope
1947: Arthur, Churches Ferry, Des Lacs, Fingal, Luverne, Bowdon
1948: Noltimier, Churches Ferry, Buxton, Robinson, Newburg, Rogers
1949: Churches Ferry, Sharon, Fullerton, Amenia, Robinson, Makoti
1950: Hope, Amenia, Makoti, Webster, Sykeston, Wimbledon

Class C (1948-1963)
*Note - 7th & 8th Place games were not played in these State Tournaments

1948: Carpio, Alexander, Cathay, Zap, Aneta, Starkweather, Sheldon, Scranton
1949: Alexander, Marion, Columbus, St. John, Zap, Sheldon, Reeder, Petersburg
1950: Columbus, Westhope, Aneta, Grenora, Kensal, Scranton, Kindred, Zap
1951: Wildrose, Litchville, Bowden, Zap, Kensal, Arthur, Edinburg, Upham
1952: Butte, Bowden, Arnegard, Lawton, Ft. Totten, Arthur, South Heart, Jud
1953: Willow City, Kindred, Bowden, Powers Lake, Page, Ft. Totten, Edinburg, Rhame
1954: Westhope, Osnabrock, Hope, Powers Lake, Oriska, Esmond, Zap, Leonard
1955: Osnabrock, Max, Hope, Gackle, Rock Lake, Westhope, Litchville, South Heart
1956: Willow City, Sheyenne, Flaxton, Osnabrock, Aneta, Rogers, Abercrombie, Golden Valley
1957: Alsen, Taylor, Ft. Totten, Nome, Arthur, Oriska, Portal, Tolley
1958: Alsen, Fullerton, Tower City, Tuttle, Reeder, McGregor, Berthold, Ft. Totten
1959: Plaza, Souris, Ft. Totten, Buffalo, Mandaree, Linton St. Anthony's, Osnabrock, Nome
1960: Crary, Plaza, Tower City, Oriska, Rhame, Arthur, Gardner, Newburg
1961: Arnegard, Crary, Kloten, Oriska, Munich, Haynes, Butte, Fullerton
1962: Makoti, Crary, Regan, Bergen, Tower City, Kloten, Mandaree, Clyde
1963: Mapleton, Sharon, Butte, Flaxton, North Central Rogers, Oriska, Fordville, Mandaree

Class B (1933-2010)
*Note - 7th & 8th Place games were played in state tournaments from 1938-1950 and continuously since 1983

1933: Fairmount, Cando, Grafton, Mohall, Maddock-Benson County, New Salem, Carson, Max
1934: Grafton, Svea, Hettinger, Larimore, Minot Model, Sentinel Butte, Portal, Linton
1935: Aneta, Minot Model, Williston, Maddock-Benson County, Walsh County-Park River, Reeder, Linton, Taylor
1936: Lakota, Maddock-Benson County, Northwood, Mott, Minot Model, Lansford, Washburn, Taylor
1937: Grafton, Underwood, Lansford, Enderlin, Fairmount, Taylor, Minot St. Leo's, Carson
1938: Minot St. Leo's, Stanley, Lakota, Bismarck St. Mary's, Enderlin, Beulah, Fairmount, Bowman
1939: Minot St. Leo's, Larimore, Fessenden, Langdon, Powers Lake, New Leipzig, Bismarck St. Mary's, New Salem
1940: Rugby, Mayville, Underwood, Langdon, Kenmare, Sanborn, Bismarck St. Mary's, Bowman
1941: Rugby, Bismarck St. Mary's, Underwood, Cavalier, Oberon, Mohall, Mayville, Mott
1942: Lakota, Elbowoods, Fargo Sacred Heart, Alamo, Minot St. Leo's, Assumption Abbey, New England, Maddock-Benson County
1943: Minot St. Leo's, Bismarck St. Mary's, Hoople, Lansford, Maddock-Benson County, Hettinger, Havana, Ashley
1944: Mayville, Kenmare, New Salem, Pembina, Harvey, Minot Model, Elbowoods, Mott
1945: Ellendale, Elbowoods, Hannah, Mayville, Kenmare, Killdeer, Rugby, Hettinger
1946: Mayville, Ellendale, Elbowoods, Kenmare, Hettinger, Hoople, Beach, Rugby
1947: Minot Model, New Salem, Kenmare, Larimore, Fessenden, Watford City (only six teams this year)
1948: Minot Model, Rugby, Lisbon, Linton, Rolla, Larimore, Mayville, Elbowoods
1949: Lisbon, Fargo Oak Grove, New Salem, Beulah, Fessenden, Minot Model, Hoople, Larimore
1950: Minot Model, Kenmare, Linton, Northwood, Hoople, Lisbon, Rugby, Elgin
1951: Lisbon, Rugby, Elbowoods, Enderlin, Columbus, Beulah, Hettinger, Langdon
1952: Minot Model, Rugby, Lisbon, Kenmare, Beach, Beulah, Minot Model, Hankinson
1953: Minot Model, Garrison, West fargo, Harvey Rugby, Lisbon, Killdeer, Beach
1954: Leeds, Fargo Oak Grove, Beach, Ashley, Sherwood, Cando, New Town, Casselton
1955: Casselton, Sherwood, McVille, Ft. Yates, Lansford, Pembina, Ashley, Portland
1956: Ft. Yates, St. Thomas, Devils Lake St Mary's, Ashley, Lansford, Hunter, Enderlin, Washburn
1957: Hettinger, Ft. Yates, Underwood, Minot Model, St. Thomas, Harvey, Kulm, Fargo Oak Grove
1958: Kulm, Underwood, Beach, Bottineau, Hettinger, Ellendale, Carrington, Minot Model
1959: Bottineau, Lansford, Carrington, Beach, Ellendale, Enderlin, Ft. Yates, Anamoose
1960: Rolla, Bottineau, Lansford, Forman, Ft. Yates, Ellendale, Max, Hazelton
1961: Mott, Hazelton, New Town, Kenmare, Portland, New Rockford, Edgeley, Rock Lake
1962: Mott, New England St. Mary's, Drayton, Glenburn, Carrington, New Town, Kindred, Hillsboro
1963: Kenmare, New Town, Ft. Yates, New Rockford, Beach, Lidgerwood, Cooperstown, Maddock-Benson County
1964: Ft. Yates, Kenmare, Maddock-Benson County, Forman, Halliday, Drayton, Finley, Linton
1965: Kenmare, Maddock-Benson County, New England St. Mary's, Valley City St. Catherine's, Osnabrock, Linton, Parshall, Casselton
1966: Kenmare, Milnor, Langdon, Fessenden, Cooperstown, New England St. Mary's, Linton, Parshall
1967: Ellendale, Kenmare, Langdon, Halliday, New England St. Mary's, Northwood, Lehr, Crary
1968: Casselton, Wolford, Hillsboro, New England St. Mary's, Underwood, Langdon, Wolford, McHenry
1969: Fargo Oak Grove, Hebron, Wolford, New Town, Northwood, Edmore, Jud, Berthold
1970: New England St. Mary's, Belcourt, Columbus, Oakes, Northwood, Beulah, Jud, Munich
1971: Wyndmere, New England St. Mary's, Mohall, Parshall, Belcourt, New Rockford, Ashley, Hillsboro
1972: Mayville-Portland, Berthold, Oakes, Mohall, Dunseith, New Leipzig, Fessenden, Ashley
1973: Hillsboro, Parshall, Fairmount, Rolette, Richardton, Michigan, Glenburn, Edgeley
1974: Hillsboro, Minot, Max, Zeeland, Richardton, Mohall, McClusky, Kindred
1975: Parshall, Larimore, Mott, Drayton, Lehr, Lakota, Mohall, Fullerton
1976: LaMoure, New Town, Lakota, Garrison, Mott, Minnewauken, Robinson, Rolla
1977: Hillsboro, Epping, Wing, Minnewauken, Munich, Turtle Lake-Mercer, Enderlin, South Heart
1978: Larimore, Belfield, New Town, Wing, Sargent Central, Valley (Hoople), New Rockford, Des Lacs-Burlington
1979: Sargent Central, Halliday, Berthold, Linton, Larimore, Cando, Mott, Karlsruhe
1980: New Town, Berthold, Linton, Hillsboro, Oakes, Edmore, Glenfield-Sutton, Belfield
1981: Hillsboro, Edmore, Glenfield-Sutton-McHenry, Westhope, New Town, Medina, Milnor, Bowman
1982: Divide County, Edmore, McVille, Steele, Fairmount, Des Lacs-Burlington, Ceter, Anamoose
1983: Hettinger, Mayville-Portland, Grenora, Munich, Kindred, Steele, Surrey, Towner
1984: Linton, Newburg, Hillsboro, Glen Ullin, Towner, Lankin-Adams, Beulah, Kindred
1985: Linton, Newburg, Hazen, Karlsruhe, Ellendale, Tolna, Langdon, New England
1986: Newburg, Belfield, Watford City, Hillsboro, Carrington, Langdon, Fargo Oak Grove, Steele-Dawson
1987: Mayville-Portland, Linton, Page, Leeds, Glen Ullin, Dunseith, Divide County, Starkweather
1988: Edinburg, Divide County, Glen Ullin, Hankinson, Carrington, Kenmare-Donnybrook, Hillsboro, Strasburg
1989: Bisbee-Egeland, Newburg, Hillsboro, Beulah, Standing Rock, Cass Valley North, Edgeley, Warwick
1990: Edgeley, Dunseith, Cavalier, Northwood, Ray, Reeder, Minnewauken, Enderlin
1991: Watford City, Munich, Central Cass, Steele-Dawson, Leeds, Westhope-Souris, Litchville, Reeder
1992: Munich, Leeds-Wolford, Hillsboro, Napoleon, Watford City, LaMoure, Des Lacs-Burlington, Elgin
1993: Central Valley, Des Lacs-Burlington, Bottineau, Leeds-Wolford, Sargent Central, Gackle-Streeter, Garrison, Standing Rock
1994: Bishop Ryan, Dakota Prairie (Tolna), Dunseith, Halliday, Hettinger, St. Thomas-Valley, Linton, Oakes
1995: Carrington, Grenora, Halliday, MPCG, Oakes, L-M-M, Rhame, Munich
1996: MPCG, Beulah, Langdon, New England, Shiloh Christian, Enderlin, Glenburn, Warwick
1997: MPCG, Glenburn, Beulah, Central Cass, Leeds-Wolford, New England/Regent, L-M-M, Rugby
1998: Standing Rock, Leeds, MPCG, Des Lacs-Burlington, Beulah, Lisbon, Bottineau, Shiloh Christian
1999: Leeds, Dickinson Trinity, Bishop Ryan, Center, Lisbon, L-M-M, Hillsboro, Mandaree
2000: Fargo Oak Grove, Bishop Ryan, Center, Sheyenne/Minnewauken, Scranton, Park River, L-M-M, Watford City
2001: North Border, Cando, Dickinson Trinity, Surrey, W-T-P-R, Williston Trinity Christian, Fargo Oak Grove, Wilton
2002: MPCG, Berthold, Strasburg, Wells County, Dickinson Trinity, Kindred, Mandaree, Standing Rock
2003: MPCG, Dickinson Trinity, Shiloh Christian, Westhope-Newburg, Linton, New Rockford, Williston Trinity Christian, Kindred
2004: Dickinson Trinity, Milnor, Linton, Cavalier, New Rockford, Trenton, Bishop Ryan, Shiloh Christian
2005: New Rockford-Sheyenne, Bottineau, Dickinson Trinity, MPCG, Linton, Flasher, Divide County , Central Cass
2006: Dickinson Trinity, MPCG, Four Winds, Shiloh Christian, Bishop Ryan, P-B-K, Parshall, Richland
2007: Parshall, Dickinson Trinity, North Border, Bishop Ryan, Four Winds, Hankinson, Shiloh Christian, Barnes County North
2008: Grafton, Turtle Lake-Mercer, LaMoure, Watford City, Four Winds, Mott-Regent, Bishop Ryan, Lisbon
2009: Linton, Dakota Prairie, Turtle Lake-Mercer, North Sargent, Watford City, Bowman County, North Star, Berthold
2010: Carrington, Berthold, Cavalier, Kidder County, Mandaree, Fargo Oak Grove, Beulah, Shiloh Christian
2011: North Star, Grafton, New Town, Dickinson Trinity, Fargo Oak Grove, Bishop Ryan, Linton-HMB, Standing Rock


Great List and a lot of Fun to look at.....I really Believe there is a reality to the list starting from the beginning all the way to the early 80's, (with exception of a few teams in the 70's, like hillsboro and a couple others).... that it was the players that dictated how far they went verses the coaches and programs...The huge family's, Brothers and cousins etc.
There is still Blood that is driving the train in some communities out there but the Competitiveness and the summer ball and camps and weight rooms and coaches and programs play a much bigger part in the success of a team than it did back when...Things have really changed looking at this list in the last 20 years...Wow!
"It doesn't matter who scores the points, it's who can get the ball to the scorer" - Larry Bird
winner-within
NDPreps Legend
 
Posts: 4077
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:08 am

Re: Past State Champions

Postby nodaker » Thu Mar 17, 2011 4:17 pm

1942: Lakota, Elbowoods, Fargo Sacred Heart, Alamo, Minot St. Leo's, Assumption Abbey, New England, Maddock-Benson County


Here's some trivia....
This entry is not entirely correct.
Care to take a stab anyone?
nodaker
NDPreps Starter
 
Posts: 89
Joined: Sat Jan 08, 2011 12:31 pm

Re: Past State Champions

Postby BB11 » Thu Mar 17, 2011 6:20 pm

Yes, Elbowoods won - I thought that too when I looked at it. Lakota was disqualified for playing an ineligible player correct?
"As God as my witness, I thought Turkeys could fly."
BB11
NDPreps All-State
 
Posts: 673
Joined: Thu Feb 15, 2007 2:49 pm

Re: Past State Champions

Postby nodaker » Thu Mar 17, 2011 10:19 pm

Yes you are correct
No trophy was awarded.
In 2002, after 60 years of petitions, Elbowoods was awarded the state title and trophy.
nodaker
NDPreps Starter
 
Posts: 89
Joined: Sat Jan 08, 2011 12:31 pm

Re: Past State Champions

Postby ambition13 » Wed Apr 06, 2011 9:18 am

the 1976 Lamoure team was one of the best teams i've seen in my life, they were solid
A good sermon should be like a woman's skirt: short enough to rouse the interest, but long enough to cover the essentials - Ronald Knox
User avatar
ambition13
NDPreps Starter
 
Posts: 120
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:19 am

Re: Past State Champions

Postby gobison44 » Fri Jan 20, 2012 12:20 am

Why is Region 1 always so poor in the state tournament? Since 2000, only Oak Grove ('00) Milnor ('04) and North Sargent ('09) have made it to the championship bracket.
gobison44
NDPreps Reserve
 
Posts: 39
Joined: Tue Jan 15, 2008 8:14 pm

Re: Past State Champions

Postby ndcharlie55 » Tue Dec 18, 2012 1:19 am

The whole list is great. There are a few minor mistakes. I wonder if I'm the only one who's noticed them.
Does anyone know if a person can go to a ND newspaper and get past sport stories from their archives ?
If so, how would it be done ? Also where, if any place, could I buy books covering some of this information ?
"Charlie"
ndcharlie55
NDPreps Rookie
 
Posts: 2
Joined: Thu Sep 06, 2012 6:25 pm

Re: Past State Champions

Postby Hinsa » Tue Dec 18, 2012 5:14 pm

Every newspaper keeps copies of old newspapers, either hard copy or electronic. Most weeklies have older volumes that are in great big hard bound "books." You just walk in and ask to see such and such a year and they will pull it out for you.
Twins and Vikings Forever!
User avatar
Hinsa
NDPreps Hall of Fame
 
Posts: 1901
Joined: Mon Sep 10, 2007 4:53 am
Location: THE Red River Valley Conference

Re: Past State Champions

Postby woodchuck10 » Mon Mar 04, 2013 1:39 am

Class B 1952 Minot Model placed first and seventh? how?
User avatar
woodchuck10
NDPreps Starter
 
Posts: 194
Joined: Wed Feb 27, 2008 7:38 pm
Location: St. John, North Dakota

Re: Past State Champions

Postby Flip » Mon Mar 04, 2013 2:01 am

1942: Lakota, Elbowoods, Fargo Sacred Heart, Alamo, Minot St. Leo's, Assumption Abbey, New England, Maddock-Benson County

Elbowoods, Alamo, and Assumption Abbey sound made up.
User avatar
Flip
NDPreps Legend
 
Posts: 2934
Joined: Sat Feb 23, 2008 1:35 am

Re: Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Mon Mar 04, 2013 2:40 am

woodchuck10: good observation...it was supposed to be Bottineau; its now fixed

Flip: Nope they were schools back in the day.

Elbowoods - located in Lake Sakakawea (flooded the city)...link below explains it
http://ghostlakes.blogspot.com/2012/02/ ... plain.html

Alamo - approx. 37 miles north of Williston

Assumption Abbey - located in Richardton, ND
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: Past State Champions

Postby Flip » Mon Mar 04, 2013 2:53 am

I looked up all those towns too. Assumption Abbey a christian school?
User avatar
Flip
NDPreps Legend
 
Posts: 2934
Joined: Sat Feb 23, 2008 1:35 am

Re: Past State Champions

Postby Run4Fun2009 » Mon Mar 04, 2013 3:02 am

Flip wrote:I looked up all those towns too. Assumption Abbey a christian school?


Yeah...the Abbey is still there in Richardton (NW part of town)
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10720
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Next

Return to Boys

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest