District 1
Feb. 16th @ Higher Seed; @ Valley City State University Feb. 23, 26, & 27
Friday February 16th
Play In - #8 Maple River def #9 Enderlin 54-37
Friday February 23rd
G1 - #1 (10) Sargent County def #8 Maple River 56-47
G2 - #5 Wyndmere-Lidgerwood def #4 Oakes 67-64
G3 - #2 (8) Hankinson def #7 Tri-State 78-53
G4 - #3 Barnes County North def #6 Richland 54-41
Saturday February 26th
G5 - #4 Oakes def #8 Maple River 71-38
G6 - #7 Tri-State def #6 Richland 53-41
G7 - #1 (10) Sargent County def #5 Wyndmere-Lidgerwood 74-53
G8 - #2 (8) Hankinson def #3 Barnes County North 62-53
Monday February 27th
G9 - Region Qualifier - #3 Barnes County North def #4 Oakes 59-58 OT
G10 - Region Qualifier - #5 Wyndmere-Lidgerwood def #7 Tri-State 60-58 2OT
G11 - District 1 Title Game - #2 (8) Hankinson def #1 (10) Sargent County 52-42
District 2
Play In @ Higher Seed; @ Jamestown Civic Center; Feb. 23, 26, 27
Saturday February 17th
Play In - #8 Kidder County def #9 Strasburg-Zeeland 66-33
Friday February 23rd
G1 - #1 (7) Edgeley-Kulm-Montpelier def #8 Kidder County 70-15
G2 - #4 LaMoure-L-M def #5 Medina-Pingree-Buchanan 55-46
G3 - #2 (9) Linton-HMB def #7 Napoleon-Gackle-Streeter 72-39
G4 - #3 Ellendale def #6 South Border 63-51
Monday February 26th
G5 - #5 Medina-Pingree-Buchanan def #8 Kidder County (2-19) 61-37
G6 - #6 South Border def #7 Napoleon-Gackle-Streeter (6-14) 68-40
G7 - #1 (7) Edgeley-Kulm-Montpelier def #4 LaMoure-L-M 54-44
G8 - #3 Ellendale def #2 (9) Linton-HMB 55-33
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #2 (9) Linton-HMB def #5 Medina-Pingree-Buchanan 60-47
G10 - Region Qualifier - #4 LaMoure-L-M def #6 South Border 44-42
G11 - District 2 Title Game - #1 (7) Edgeley-Kulm-Montpelier def #3 Ellendale 72-45
District 3
Play In @ Higher Seed @ Langdon High School; Feb. 23, 26, 27
Saturday February 17th
Play In - #9 Drayton Valley-Edinburg def #8 St. John 50-48
Friday February 23rd
G1 - #1 (1) North Star def #9 Drayton Valley-Edinburg 56-30
G2 - #4 Langdon-Edmore-Munich def #5 North Border 51-48
G3 - #2 (RV) Cavalier def #7 Park River-F-L 79-61
G4 - #3 Midway-Minto def #6 North Prairie 77-52
Saturday February 26th
G5 - #5 North Border def #9 Drayton Valley-Edinburg 65-50
G6 - #7 Park River-F-L def #6 North Prairie 56-50
G7 - #1 (1) North Star def #4 Langdon-Edmore-Munich 61-54
G8 - #3 Midway-Minto def #2 (RV) Cavalier 62-61
Monday February 27th
G9 - Region Qualifier - #5 North Border def #2 (RV) Cavalier 65-52
G10 - Region Qualifier - #4 Langdon-Edmore-Munich def #7 Park River-F-L 61-45
G11 - District 3 Title Game - #1 (1) North Star def #3 Midway-Minto 70-54
District 4
@ Larimore High School
Friday February 23rd
G1 - #1 Nelson County def #8 Warwick 69-57
G2 - #5 New Rockford-Sheyenne def #4 Benson County 56-42
G3 - #7 May-Port-C-G def #2 Larimore 62-61
G4 - #3 Griggs-Midkota def #6 Hatton-Northwood 62-53
Monday February 26th
G5 - #8 Warwick def #4 Benson County 85-55
G6 - #6 Hatton-Northwood def #2 Larimore 59-49
G7 - #1 Nelson County def #5 New Rockford-Sheyenne 63-55 OT
G8 - #7 May-Port-C-G def #3 Griggs-Midkota 61-59
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #8 Warwick def #3 Griggs-Midkota 57-55 OT
G10 - Region Qualifier - #5 New Rockford-Sheyenne def #6 Hatton-Northwood 75-50
G11 - District 4 Title Game - #7 May-Port-C-G def #1 Nelson County 59-49
District 5
Play In @ Higher Seed; @ Bowman County High School
Saturday February 17th
Play In G1 - #8 South Heart def #9 Beach 74-60
Play In G2 - #7 Grant County-Mott-Regent def #10 Richardton-Taylor 52-37
Friday February 23rd
G1 - #1 (2) Glen Ullin-Hebron def #8 South Heart 49-34
G2 - #4 New England def #5 Belfield 80-67
G3 - #2 (4) Bowman County def #7 Grant County-Mott-Regent 80-43
G4 - #3 Flasher def #6 Hettinger-Scranton 58-50
Monday February 26th
G5 - #8 South Heart def #5 Belfield 52-51
G6 - #6 Hettinger-Scranton def #7 Grant County-Mott-Regent 59-50 OT
G7 - #4 New England def #1 (2) Glen Ullin-Hebron 62-57
G8 - #2 (4) Bowman County def #3 Flasher 72-50
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #3 Flasher def #8 South Heart 57-55 OT
G10 - Region Qualifier - #6 Hettinger-Scranton def #1 (2) Glen Ullin-Hebron 52-49
G11 - District 5 Title Game - #2 (4) Bowman County def #4 New England 91-58
District 6
@ White Shield High School
Friday February 23rd
G1 - #1 Garrison def #8 Mandaree 72-26
G2 - #4 Washburn def #5 Central McLean 54-53
G3 - #2 (6) Wilton-Wing def #7 Center-Stanton 85-42
G4 - #3 New Salem-Almont def #6 White Shield 52-45
Monday February 26th
G5 - #5 Central McLean def #8 Mandaree (0-17) 67-36
G6 - #6 White Shield def #7 Center-Stanton (7-13) 59-47
G7 - #1 Garrison def #4 Washburn 65-52
G8 - #2 (6) Wilton-Wing def #3 New Salem-Almont 63-55
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #5 Central McLean def #3 New Salem-Almont 65-51
G10 - Region Qualifier - #4 Washburn def #6 White Shield 82-75
G11 - District 6 Title Game - #1 Garrison def #2 (6) Wilton-Wing 71-69
District 7
Play In @ Higher Seed; @ 4 Bears Event Center in New Town
Saturday February 20th
Play In - #8 Tioga def #9 Divide County (1-18) 69-47
Friday February 23rd
G1 - #1 Kenmare-Bowbells def #8 Tioga 58-36
G2 - #4 (RV) Alexander def #5 Parshall-North Shore-Plaza 65-35
G3 - #2 (RV) Trinity Christian def #7 Trenton 76-50
G4 - #3 Powers Lake-Burke Central def #6 Ray 67-54
Monday February 26th
G5 - #5 Parshall-North Shore-Plaza def #8 Tioga 56-50
G6 - #6 Ray def #7 Trenton 53-35
G7 - #4 (RV) Alexander def #1 Kenmare-Bowbells
G8 - #2 (RV) Trinity Christian def #3 Powers Lake-Burke Central 78-55
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #3 Powers Lake-Burke Central def #5 Parshall-North Shore-Plaza (10-11) 52-50
G10 - Region Qualifier - #1 Kenmare-Bowbells def 6 Ray 80-48
G11 - District 7 Title Game - #2 (RV) Trinity Christian def #4 (RV) Alexander 63-51
District 8
Play In @ Higher Seed; @ Minot Auditorium
Saturday February 17th
Play In G1 - #8 Surrey def #9 Drake-Anamoose 67-37
Play In G2 - #7 Mohall-Lansford-Sherwood def #10 Berthold 68-18
Play In G3 - #6 Harvey-Wells County def #11 Glenburn 84-33
Friday February 23rd
G1 - #2 (5) Westhope-Newburg def #7 Mohall-Lansford-Sherwood (13-7) 51-48
G2 - #3 Velva def #6 Harvey-Wells County (12-8) 73-56
G3 - #1 (3) Bishop Ryan def #8 Surrey (9-11) 77-55
G4 - #4 (RV) Our Redeemer's def #5 Towner-Granville-Upham (13-6) 56-35
Monday February 26th
G5 - #7 Mohall-Lansford-Sherwood def #6 Harvey-Wells County 48-37
G6 - #5 Towner-Granville-Upham def #8 Surrey 61-51
G7 - #2 (5) Westhope-Newburg def #3 Velva 70-45
G8 - #1 (3) Bishop Ryan def #4 (RV) Our Redeemer's 46-45 OT
Tuesday February 27th
G9 - Region Qualifier - #5 Towner-Granville-Upham def #3 Velva 71-66 OT
G10 - Region Qualifier - #4 (RV) Our Redeemer's def #7 Mohall-Lansford-Sherwood 38-24
G11 - District 8 Title Game - #1 (3) Bishop Ryan def #2 (5) Westhope-Newburg 66-64