noles4ever wrote:I am fairly positive my picks will be totally an utterly wrong, so in order to save some face and be captain obvious on valentine's day I am going to list the teams, that in my opinion, have a chance and then select my winner from those:
Region 1- Oak Grove, Milnor, Kindred, Central Cass- 2 top shelf and 2 lower shelf but this is my upset pick, KINDRED
Region 2- Cavalier, Grafton- I thought earlier that grafton had a shot but now am of the opinion that cavalier is head and shoulders above everyone else CAVALIER (I just died a little bit in side when I typed that)
Region 3- Linton-HMB, Strasburg-Zeeland, Lamoure- Carr is a great coach and is clutch in the post season BUT, i just have a feeling- LAMOURE
Region 4- Four Winds-M, St. John, North Star- The hotels are booked and the buses are gassed up but I think, as last year we have an upset here, North star is a year away, so it is not them but after having to beat the 2 from district 8 in the semis four winds runs out of gas in the championship to the 3-pt casting- ST. JOHN
Region 5-Shiloh-SHILOH- enough said
Region 6-Rugby, Des Lacs, Berthold, Ryan, Our Redeemer's- whoever wins this one should get an extra trophy, wowzers, gotta go with the team that has impressed me the most this year though- RUGBY
Region 7- Hazen, Beulah, New England, Dickinson Trinity- uff da, another tough one- Dickinson always plays really well late and that is coaching. but we already have shiloh, too many private's sucks- HAZEN
Region 8- New Town, Watford City, Parshall, North Shore-Plaze- This is my sentimental, class B forever, small town, Hoosiers hopeful pick- NORTH SHORE-Plaza
Just for giggles lets go a step further with a seeded tourney of my picks:
1. Rugby -vs- 8. North Shore-Plaza= Rugby big, BIIIIIGGGGG
4. Cavalier -vs- 5. St. John = barn burner, but St. John lives and dies by the 3, and shooting with no background hurts this area of the game the most, Cavalier
2. Shiloh -vs- 7. Kindred= Kindred squeaked by to get in, that only works so far, Shiloh
3. Hazen -vs- 6. Lamoure= best game of the night and Hazen in quadruple overtime and game gets over at 2:30 a.m.
Semi's
Rugby -vs- Cavalier Heidelbaugh is > any 2 Cavalier players, game, set, match Rugby
Shiloh -vs- Hazen= Playoff to be the sacrificial lamb in the final, plus Hazen played quadruple overtime the night before and are really tired, I'll take Shiloh
Championship
Rugby -vs- Shiloh= Rugby in a rout.
Before you blast me, this is all in good fun, remember that, and if my seeding is wrong, oh well, it was fun analyzing.
noles4ever wrote:I am fairly positive my picks will be totally an utterly wrong, so in order to save some face and be captain obvious on valentine's day I am going to list the teams, that in my opinion, have a chance and then select my winner from those:
Region 1- Oak Grove, Milnor, Kindred, Central Cass- 2 top shelf and 2 lower shelf but this is my upset pick, KINDRED
Region 2- Cavalier, Grafton- I thought earlier that grafton had a shot but now am of the opinion that cavalier is head and shoulders above everyone else CAVALIER (I just died a little bit in side when I typed that)
Region 3- Linton-HMB, Strasburg-Zeeland, Lamoure- Carr is a great coach and is clutch in the post season BUT, i just have a feeling- LAMOURE
Region 4- Four Winds-M, St. John, North Star- The hotels are booked and the buses are gassed up but I think, as last year we have an upset here, North star is a year away, so it is not them but after having to beat the 2 from district 8 in the semis four winds runs out of gas in the championship to the 3-pt casting- ST. JOHN
Region 5-Shiloh-SHILOH- enough said
Region 6-Rugby, Des Lacs, Berthold, Ryan, Our Redeemer's- whoever wins this one should get an extra trophy, wowzers, gotta go with the team that has impressed me the most this year though- RUGBY
Region 7- Hazen, Beulah, New England, Dickinson Trinity- uff da, another tough one- Dickinson always plays really well late and that is coaching. but we already have shiloh, too many private's sucks- HAZEN
Region 8- New Town, Watford City, Parshall, North Shore-Plaze- This is my sentimental, class B forever, small town, Hoosiers hopeful pick- NORTH SHORE-Plaza
Just for giggles lets go a step further with a seeded tourney of my picks:
1. Rugby -vs- 8. North Shore-Plaza= Rugby big, BIIIIIGGGGG
4. Cavalier -vs- 5. St. John = barn burner, but St. John lives and dies by the 3, and shooting with no background hurts this area of the game the most, Cavalier
2. Shiloh -vs- 7. Kindred= Kindred squeaked by to get in, that only works so far, Shiloh
3. Hazen -vs- 6. Lamoure= best game of the night and Hazen in quadruple overtime and game gets over at 2:30 a.m.
Semi's
Rugby -vs- Cavalier Heidelbaugh is > any 2 Cavalier players, game, set, match Rugby
Shiloh -vs- Hazen= Playoff to be the sacrificial lamb in the final, plus Hazen played quadruple overtime the night before and are really tired, I'll take Shiloh
Championship
Rugby -vs- Shiloh= Rugby in a rout.
Before you blast me, this is all in good fun, remember that, and if my seeding is wrong, oh well, it was fun analyzing.
noles4ever wrote:I am sorry again, winner, I thought I was clear on the fact that those were the comments within that region not the state. I think cavalier is head and shoulder above everyone else IN THAT REGION, state wise, no.
winner-within wrote:noles4ever wrote:I am sorry again, winner, I thought I was clear on the fact that those were the comments within that region not the state. I think cavalier is head and shoulder above everyone else IN THAT REGION, state wise, no.
certainly no need to apologize...I totally knew you were referring to Region 2...and I still dont believe that....
why? ..because nobody in the 8 Regions is head and shoulders above anybody come the 3erd night of regions.....Not even the 8 top seeds, not even this day in age in Class B (I state this cause of how some think its lopsided) not even when you have defending champs and undefeated teams and, and...well you know what I mean...I've been to a couple Region Tourns in my day, I remember, listening to a few on the old am radio when we couldn't afford to go and I woulda died to have been there.....you can put Class B back into Class B in your own mind...How? just know how tough it is to get there...It takes alot of hard work and resiliency ....It amazes me how the younger think "its easy"..."its a given"...yep Thats exactly how life is...OK maybe not.. ..
MTfan4life wrote:Anyways...
Instead of picking who I think will win each region, this would be my runner-up state tournament.
1. Milnor
Watford City
4. Larimore
North Star
2. Des Lacs-Burlington
Flasher
3. Hazen
Lamoure-LM
Flying Wallenda wrote:MTfan4life wrote:Anyways...
Instead of picking who I think will win each region, this would be my runner-up state tournament.
1. Milnor
Watford City
4. Larimore
North Star
2. Des Lacs-Burlington
Flasher
3. Hazen
Lamoure-LM
Larimore won a ton of close games during the season/lost to the 7th seed in district 3 during the season/got beat in the district semis. I think grafton is the clear #2 from district 3.
Sniper wrote:Region 1 - Milnor, I just can't see Bussman and Mund losing in their region tourney.
Region 2 - Cavalier, Crest, Robbins both very talented plus from what I have heard it is a weaker region.
Region 3 - Linton, good program, good coach, always good around tourney time.
Region 4 - FW-M, watched them last year at state and was impressed.
Region 5 - Flasher, veteran team, Krenz and Schmidt are a tough guard combination.
Region 6 - Rugby, Heidlebaugh is the best player in the region, beat DLB good earlier in the season too.
Region 7 - Beulah, looks like they are starting to click as a team, would not be surprised if Hazen or New England came out of this region.
Region 8 - New Town, have no clue about this region, just a guess.
Flying Wallenda wrote:Flying Wallenda wrote:MTfan4life wrote:Anyways...
Instead of picking who I think will win each region, this would be my runner-up state tournament.
1. Milnor
Watford City
4. Larimore
North Star
2. Des Lacs-Burlington
Flasher
3. Hazen
Lamoure-LM
Larimore won a ton of close games during the season/lost to the 7th seed in district 3 during the season/got beat in the district semis. I think grafton is the clear #2 from district 3.
Sorry meant region 2.
Hinsa wrote:Flying Wallenda wrote:Flying Wallenda wrote:MTfan4life wrote:Anyways...
Instead of picking who I think will win each region, this would be my runner-up state tournament.
1. Milnor
Watford City
4. Larimore
North Star
2. Des Lacs-Burlington
Flasher
3. Hazen
Lamoure-LM
Larimore won a ton of close games during the season/lost to the 7th seed in district 3 during the season/got beat in the district semis. I think grafton is the clear #2 from district 3.
Sorry meant region 2.
Not so fast my high-walking friend. I think District 2 is stepping up their game at just the right time. The Distric 2 games between the top 5 seeds have been close, very entertaining, and some excellent basketball is being played. I don't know if they can beat Cavlier, but I certainly think District 2 can beat any of the other teams in District 3.
Sniper wrote:Region 1 - Milnor, I just can't see Bussman and Mund losing in their region tourney.
Region 2 - Cavalier, Crest, Robbins both very talented plus from what I have heard it is a weaker region.
Region 3 - Linton, good program, good coach, always good around tourney time.
Region 4 - FW-M, watched them last year at state and was impressed.
Region 5 - Flasher, veteran team, Krenz and Schmidt are a tough guard combination.
Region 6 - Rugby, Heidlebaugh is the best player in the region, beat DLB good earlier in the season too.
Region 7 - Beulah, looks like they are starting to click as a team, would not be surprised if Hazen or New England came out of this region.
Region 8 - New Town, have no clue about this region, just a guess.
Users browsing this forum: No registered users and 58 guests