10/2/10's (Unofficial) Results

10/2/10's (Unofficial) Results

Postby revitalize » Sat Oct 02, 2010 4:11 pm

So far all I've heard of is at GF this morning:

-Mendee wins handily from the start
-Central scores 46
-RR scores 57
-WF scores 74?

Every single team had their top 5, except for some rearranging in them. Surprises are Peterson of WF finishes 2nd over Harlow, and RR defeating WF that I can think of.

A friend of mine was at the meet and gave me some of the details so I do not insure the accuracy of what was just given.
revitalize
NDPreps Reserve
 
Posts: 38
Joined: Tue Jul 27, 2010 2:56 pm

Re: 10/2/10's (Unofficial) Results

Postby theman » Sat Oct 02, 2010 5:15 pm

Shanley/OG beat West Fargo too
Run, Run, Run as fast as you can; You can't catch me, I'm theman.
theman
NDPreps All-Conference
 
Posts: 337
Joined: Sun May 10, 2009 8:43 pm

Re: 10/2/10's (Unofficial) Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 02, 2010 6:17 pm

BOYS Team Scores
1. GF Central 46
2. Red River 57
3. Shanley/Oak Grove 62
4. West Fargo 74
5. Devils Lake (score unknown...over 100)

Girls Team Scores
1. West Fargo 44
2. Shanley/Oak Grove 49
3. Valley City 82
4. Red River 90
5. GF Central 95
Last edited by Run4Fun2009 on Sun Oct 03, 2010 7:06 am, edited 1 time in total.
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10478
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 10/2/10's (Unofficial) Results

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 03, 2010 7:05 am

Results from the Fargo Forum from the Willmar Optimist Meet where Fargo North ran on Saturday and the GF meet.

Willmar Optimist Invitational

Team scores: Moorhead 32, Hopkins 61, Buffalo 89, Willmar 121, Fargo North 132, Orono 148, Canby-Minneota-Lincoln 215, Hutchinson 222, Mankato East 233, Redwood Valley 267.

Top 10: 1, Gemar, M, 16:01. 2, Ellingson, M, 16:40.2. 3, Stoks, CML, 16:46.1. 4, Sem, FN, 16:58. 5, Klecker, H, 17:01.1. 6, Olson, M, 17:02.4. 7, Erdman, ME, 17:04.9. 8, Pettit, ME, 17:05.2.. 9, Wedemier, B, 17:05.5. 10, Jacobwith, H, 17:06.6.

Other area finishers

Moorhead: 11, Larson, 17:10.6. 12, Nelson, 17:11.1. 19, Young, 17:25.1. 32, Lillehaugen, 18:02.4.

North: 17, Shepherd, 17:19.9. 31, Weist, 18:01.8. 39, Landman, 18:23.5. 41, Daly, 18:32.6. 54, Quibell, 19:18.1. 56, Lehman, 19:19.9.

Willmar Optimist Invitational

Team scores: Hopkins 48, Moorhead 82, Fargo North 91, Hutchinson 106, Willmar 150, Canby-ML 150, Buffalo 175, Redwood Valley 184, Mankato East 221, Orono 262.

Top 10: 1, Jessen, Canby-ML, 15:12.8. 2, Janssen, M, 15:26.1. 3, Swoboda, RV, 15:32.5. 4, Retterath, Hutchinson, 15:44.1. 5, Downing, B, 15:52.5. 6, Goeman, Hopkins, 15:56.7. 7, Pladson, FN, 15:57.4. 8, Selberg, M, 16:04.6. 9, Shannon-Tamrat, Hopkins, 16:06.1. 10, Klecker, Hopkins, 16:07.6

Other area finishers

Fargo North: 13, S. Swenson, 16:13.2. 14, Harmon, 16:19.2. 24, A. Swenson, 16:55.3. 33, Roche, 17:17.1. 39, Russell, 17:34.5.

Grand Forks Meet

Team scores: Grand Forks Central 46, Grand Forks Central 57, Shanley-Oak Grove 62, West Fargo 74, Devils Lake 147, Hatton-Northwood-Thompson 219, Lisbon 234, Valley City 253, Central Cass 261, May-Port-CG 283

Top 10: 1, Mendee, GFRR, 16:20.98. 2, Peterson, WF, 16:38.05. 3, Harlow, GFC, 16:52.85. 4, Shafer, GFC, 16:59.74. 5, Francois, GFRR, 17:05.03. 6, Fisher, GFC, 17:13.32. 7, Naylor, S, 17:17:48. 8, Monson, HN, 17:20.00. 9, Bjertness, S, 17:27.53. 10, Startz, S, 17:28.23.

Other area finishers

Shanley: 11, Pederson, 17:28.49. 32, Stanga, 18:34.88. 40, Battles, 18:52.30. 44, Thibert, 19:03.58.

West Fargo: 14, Baltezore, 17:33.61. 15, Albrecht, 17:37.92. 21, Hahn, 17:52.12. 22, Johnson, 17:54.59. 27, Schulz, 18:11.81. 41, Pergande, 18:52.98. 42, 18:53.34. 47, Gilliss, 19:20.46. 50, Olson, 19:42.11. 59, Lepird, 24:06.81.

Grand Forks Meet

Team scores: West Fargo 44, Shanley-Oak Grove 49, Valley City 82, Grand Forks Central 90, Grand Forks Red River 95, Devils Lake 173, May-Port-CG 245, Lisbon 261.

Top 10: 1, Jacobson, S, 15:00.33. 2, Backlune, S, 15:17.21. 3, Rosenau, WF, 15:30.27. 4, Lindsey, GFC, 15:47.63. 5, Wysocki, GFRR, 15:56.00. 6, Baumier, S, 15:59.59. 7, Baltezore, WF, 16:04.81. 8, Grooters, WF, 16:05.45. 9, Rivard, S, 16:07.61. 10, Berntson, VC, 16:12.19.

Other area finishers

Shanley: 31, Hoffart, 17:23.73. 40, Asheim, 17:50.80. 42, Jordan, 17:57.83. 44, Nichols, 18:09.57. 46, Rothfusz, 18:19.67.

West Fargo: 12, Dullum, 16:24.90. 14, Milbrath, 16:27.40. 19, Perry, 16:50.98. 23, Hermanson, 17:06.39. 26, Karnopp, 17:13.39. 37, Stoppler, 17:43.12. 38, Sauvageau, 17:48.91. 52, Bucholz, 18:32.60.
Email ND HS Scores to: ndhsscores@yahoo.com
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 10478
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests