by Run4Fun2009 » Thu Feb 14, 2019 7:15 pm
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT
CLASS B
Team Scores: 1. Lisbon 177, 2. New Salem-Almont 151, 3. Central Cass 114, 4. South Border 113, 5. Carrington 106.5, 6. Bowman County/Beach 103, 7. Hillsboro-Central Valley 96.5, 8. Napoleon/Gackle-Streeter 96, 9. Oakes 78, 10. Hettinger-Scranton 71, 11. Velva 70, 12. Harvey-Wells County 59.5, 13. Bishop Ryan 57, 14. Kindred 55, 15. Ellendale/Edgeley-Kulm 54, 16. Killdeer 53, 17. Linton-HMB 47, 18. Pembina County North 42, 19. Rugby 37, 20. LaMoure-LM 33, 21. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 31, 22. Northern Lights 29.5, 23. Beulah-Hazen 29, 24. Stanley 27, 25. Williams County 24, 26. Grafton 19, 27. Larimore 15.5, 28. Kenmare/Bowbells/Burke Central 15, 29. Mon-Dak 14, 30. Alexander 8, 31. May-Port-CG 7, 32. Standing Rock 3.
WEIGHT CLASS RESULTS
106
1st Place: #1 Boeden Greenley (Lisbon) DEF. #2 Jake Deutsch (CC) Dec 7-2
3rd Place: #4 Marshall Lindgren (SB) DEF. #6 Trevor Hinkle (PCN) Dec 12-6
5th Place: #3 Matthew Duchscherer (Carrington) DEF. #5 Gus Bohmbach (Killdeer) Dec 4-0
7th Place: #8 Isaiah Carruth (EEK) DEF. Cole Gerhardt (NSA) Dec 5-2
113
1st Place: #1 Caleb Nielsen (Lisbon) DEF. #2 Gunnar Mogen (Velva) Dec 3-0
3rd Place: #5 Treston Lura (Carrington) DEF. #3 Jakob Hudson (NL) Dec 7-6
5th Place: Dawson Sessing (Stanley) DEF. Cody Irwin (NSA) FALL 3:37
7th Place: #6 Robert Norman (Larimore) DEF. Connor Bosch (B-H) Dec 12-5
120
1st Place: #1 Clay Gerhardt (NSA) DEF. #2 Carter Schmitz (Kindred) Dec 7-0
3rd Place: #5 Alex Madrigal (BC/B) DEF. #3 Isaac Felche (HWC) Dec 7-2
5th Place: #4 Luke Leshuk (HCV) DEF. #6 Grant Schneider (SB) Dec 7-2
7th Place: #7 Conner Andress (H-S) DEF. #8 Ridley Odden (Rugby) FALL 2:21
126
1st Place: #1 Kyle Burwick (H-S) DEF. #2 Chanlder Nagel (Linton-HMB) TF-1.5 4:51 (19-4)
3rd Place: #4 Brecken Lura (Carrington) DEF. #5 Matt Anderson (HCV) SV-1 8-6
5th Place: #3 Ethan Wonser (Williams Cty) DEF. #6 Alex Ibanez (Grafton) Dec 8-5
7th Place: #8 Seth Hubbard (Larimore) DEF. Wesley Harvey (Bishop Ryan) TF-1.5 5:00 (18-3)
132
1st Place: #2 Coy Awender (Oakes) DEF. #1 Tayt Wolding (NSA) Dec 3-2
3rd Place: #3 Andrew Volk (CC) DEF. #6 Garrett Hebl (L-LM) FALL 1:43
5th Place: #4 Trey Jacob (Linton-HMB) DEF. #8 D'Marco Land (Mon-Dak) Dec 3-2
7th Place: #5 Kyle Alfson (HCV) DEF. #7 Cade Warbis (H-S) MD 15-7
138
1st Place: #1 Ryan Zachmeier (Rugby) DEF. #2 Lucas Geiszler (Carrington) MD 10-1
3rd Place: #4 Hunter Schwab (Lisbon) DEF. #3 Brock Roesler (Kindred) FALL 3:37
5th Place: #5 Brackin Awender (Oakes) DEF. #7 Carlos Martinez (H-S) Dec 6-1
7th Place: #6 Dylan Tabor (Killdeer) DEF. #8 Ethan Hammons (NSA) FALL 5:00
145
1st Place: #2 Chauncey Dillus (NSA) DEF. #1 Tanner Urlaub (PCN) Dec 9-2
3rd Place: #3 Mark Jochim (SB) DEF. #6 Easton Ogren (Kindred) Dec 6-4
5th Place: #5 Nolan Behrens (NGS) DEF. Jacoby Mattern (BC/B) Dec 7-4
7th Place: #7 Cody Rudolph (Stanley) DEF. Logan Sharpless (Bishop Ryan) Med Forfeit
152
1st Place: #1 Jordan Sours (Lisbon) DEF. #2 Josh Irwin (NSA) Dec 9-4
3rd Place: #6 Tate Hoggarth (Carrington) DEF. #5 Michael Thomas (Velva) FALL 2:18
5th Place: #7 Nathan Schauer (SB) DEF. #4 Brett Wendel (L-LM) FALL 4:50
7th Place: Skylar Ford (KBB) DEF. Brady Volk (Rugby) MD 11-3
160
1st Place: #1 Nathan Weigel (NGS) DEF. #2 Jake Herr (SB) Dec 3-2
3rd Place: #5 Ethan Carruth (EEK) DEF. #4 Zach Andersen (Killdeer) Dec 12-9
5th Place: #3 Chase Gross (CC) DEF. #7 Gavin Wright (HCV) Dec 3-2
7th Place: Rylee Thompson (MPCG) DEF. #8 Jacob Ruggles (BC/B) Dec 3-2
170
1st Place: #1 Garrett Jangula (NGS) DEF. #3 Jeremiah Sullivan (CC) MD 10-0
3rd Place: #2 Clayton Mattern (BC/B) DEF. #5 Bridger Mathern (EEK) FALL 4:34
5th Place: #8 Bryce Selzler (Velva) DEF. #7 Marc Seyer (Oakes) Dec 7-1
7th Place: #4 Clark Thielges (L-LM) DEF. Cody Luck (Bishop Ryan) Dec 3-1
182
1st Place: #1 Mark Hastings (HCV) DEF. #2 Corbin Okeson (Bishop Ryan) Dec 7-6
3rd Place: #3 Isaiah Huus (NSA) DEF. #4 Logan Sell (Oakes) TB-1 2-1
5th Place: #5 Levi Schwab (Lisbon) DEF. #6 Joe Ellison (CC) MD 10-1
7th Place: #7 Alex Charette (NL) DEF. #8 Beau Retzlaff (Carrington) Dec 4-0
195
1st Place: #1 Coy Spooner (DLB/L&C) DEF. #2 Bailey Lawson (HWC) Dec 7-3
3rd Place: #3 Gavin Reinke (Lisbon) DEF. Ethan Ellingson (EEK) FALL 3:30
5th Place: #6 Peyton Grunefelder (NGS) DEF. #4 Colton Buskness (Carrington) Med. Forfeit
7th Place: #7 Braydon Schmidt (Linton-HMB) DEF. Carlton Turnquist (Alexander) FALL 3:41
220
1st Place: #3 Beau Jeffers (BC/B) DEF. #4 Kaden Sago (B-H) Dec 5-3
3rd Place: #1 Cade Merrigan (CC) DEF. #2 Sam Rieger (Lisbon) Dec 5-1
5th Place: #6 Colin Mertz (HWC) DEF. #7 Hunter Greenmyer (Oakes) FALL 1:57
7th Place: #5 Adam Morman (NSA) DEF. Zachary Schultz (Williams Cty) FALL 3:53
285
1st Place: #2 Riley Molter (SB) DEF. #1 Ben Shearer (Lisbon) Dec 4-0
3rd Place: #5 Seth Owens (HCV) DEF. Andrew Miller (NGS) FALL 2:59
5th Place: #3 Curtis Hall (Kindred) DEF. #7 Keegan Henjum (Bishop Ryan) FALL 2:33
7th Place: #8 Nate Boehm (BC/B) DEF. #6 Kutter Blumhagen (Velva) Dec 1-0