Friday Results Only
GIRLS
CLASS A
Team Scores: 1. Century 50, 2. West Fargo 38, 3. Bismarck 35, 4. GF Central 33, 5. Fargo Davies 24, 6. GF Red River 20.5, 7. Dickinson & Legacy 6, 9. Mandan 5, 10. Devils Lake 4, 11. Jamestown, Wahpeton & Minot 3, 14. WF Sheyenne 1.5, 15. Bismarck St. Mary's & Shanley 1.
1600 Meter Run: 1. Karly Ackley, GFC 4:53.76; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 4:58.70; 3. Kelby Anderson, Century 5:01.03; 4. Alexis Roehl, GFC 5:02.82; 5. Jennifer Dufner, WF 5:03.69; 6. Kelby Rinas, Mandan 5:07.08; 7. Ryleigh Wacha, Davies 5:07.17; 8. Callie Clausnitzer, Bismarck 5:07.49
4x800 Meter Relay: 1. Bismarck 9:32.98; 2. GF Central 9:34.42; 3. Century 9:38.52; 4. Legacy 9:39.14; 5. Fargo Davies 9:48.54; 6. Minot 9:51.09; 7. Mandan 9:59.93; 8. WF Sheyenne 10:04.35
Long Jump: 1. Kylee Bergantine, Davies 18-3; 2. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 17-7.5; 3. Lexi Spotts, Century 17-2.5; 4. Grace Emineth, GFRR 17-1.5; 5. Josie Anderson, Century 17-0.5; 6. Amber Lingen, Wahpeton 16-11.5; 7. Katelyn Carlson, Davies 16-10; 8. Taylor Weidner, Legacy 16-8.75
Pole Vault: 1. Grace Finney, GFC 11-6; 2. Morgan Gietzen, Century 11-3; 3. Lexi Jordheim, Dickinson 10-0; 4. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 9-9; 5. Alya Kretchman, Davies 9-6; 6. Erin Hillerud, Jamestown 9-6; 7. Jenna Reith, Davies 9-6; 8. Bailee Enlow, GFRR & Brooke Prochaska, Sheyenne 9-3
Shot Put: 1. Akealy Moton, WF 47-1.5; 2. Keely Walker, WF 44-9; 3. Regan Dennis, Watford 40-11; 4. Aubrey Malnourie, Century 39-5.5; 5. Erin Nelson, DL 38-9; 6. Camari McCarroll, Bismarck 37-3; 7. Lexi Stein, WF 37-3; 8. Megan Heick, BSM 37-2
Javelin: 1. Akealy Moton, WF 145-1; 2. Hannah Arason, GFRR 139-4; 3. Regan Dennis, Century 135-2; 4. Maggie Steffen, GFRR 118-2; 5. Kennedi Sand, WF 116-4; 6. Madi Klein, Century 114-9; 7. Elli Strand, GFRR 114-4; 8. Brooklynn Koenig, Shanley 112-4
CLASS B
Team Scores: 1. Watford City & Carrington 29; 3. Hillsboro-Central Valley 14.5; 4. Southern McLean 14; 5. Bowman County 13; 6. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 11; 7. Rolette-Wolford & Hettinger-Scranton 10; 9. Oak Grove 9; 10. Harvey-Wells County, Griggs County Central & Hazen 8; 13. Ellendale 7; 14. Oakes & Dickinson Trinity 6; 16. Lisbon, Rugby, North Star & Parshall 5; 20. Kidder County-Napoleon & New Salem-Almont 4; 22. Northern Cass 3.5; 23. Beulah, Maple Valley-Enderlin, Des Lacs-Burlington/L&C & Central McLean 3; 27. Finley-Sharon-Hope-Page & Barnes County North 2; 29. Drayton/Valley-Edinburg, Hatton-Northwood, Larimore & Killdeer 1.
1600 Meter Run: 1. Peyton Frolek, MWL 4:59.05; 2. Kate Fox, SM 5:02.73; 3. Ashley Perez, OG 5:06.92; 4. Asha Smith, Watford 5:07.56; 5. Kayla Ogle, Watford 5:08.92; 6. Reagan Baesler, HCV 5:11.98; 7. Mikayla Koenig, FSHP 5:16.34; 8. Mackenzie Holkesvig, HN 5:18.50
4x800 Meter Relay: 1. Watford City 9:49.24; 2. Carrington 9:50.13; 3. Hillsboro-Central Valley 9:55.30; 4. Parshall 9:58.18; 5. Hettinger-Scranton 10:09.53; 6. Central McLean 10:11.44; 7. Barnes County North 10:17.40; 8. Killdeer 10:20.01
Triple Jump: 1. Ricki Lindley, Watford 37-10; 2. Krista Slaubaugh, Hazen 36-8.5; 3. Masy Kuntz, Trinity 35-1; 4. Sara Stier, Rugby 35-0; 5. Elizabeth Bartholmy, H-S 34-10.5; 6. Tessa Schroeder, MVE 34-6; 7. Katja Berge, HCV 34-6; 8. Rikka Bergstrom, OG 34-5
High Jump: 1. Lexy Wittmayer, R-W 5-6; 2. Meggie Fischer, Bowman 5-1; 3. McKenzie Thorson, SM 5-1; 4. Ellie Stafford, Bowman 4-11; 5. Faith Aasen, N. Cass & Katja Berge, HCV 4-11; 7. Isabel Wedell, Ellendale; Laiken Larson, DVE & Emily Baldwin, MWL 4-11
Shot Put: 1. Kauri Hochhalter, Carrington 39-4; 2. Kaylyn Frison, HWC 38-10; 3. Isabel Wedell, Ellendale 38-0; 4. MaKayla Froehlich, Lisbon 37-5; 5. Megan Kleingartner, KCN 36-7.5; 6. Kari Fritel, DLB/L&C 36-0.5; 7. Allison Widmer, OG 35-8; 8. Sloan Smith, Larimore 35-7.5
Javelin: 1. Kauri Hochhalter, Carrington 125-6; 2. Shaylee Andel, GCC 125-0; 3. Shelby Roney, Oakes 120-11; 4. Peyton Halverson, N. Star 118-7; 5. Abigail Hulm, NSA 117-4; 6. Abbey Schantz, Beulah 115-2; 7. Molly Holt, H-S 114-6; 8. Emma Rost, Carrington 111-9
BOYS
CLASS A
Team Scores: 1. Century 41, 2. Bismarck 39, 3. Legacy 20.5, 4. Fargo North 20, 5. GF Red River 19, 6. West Fargo 15, 7. Fargo South 13, 8. Fargo Davies 12, 9. Dickinson 10.5, 10. Bismarck St. Mary's 9, 11. Jamestown, Williston & Minot 8, 14. WF Sheyenne 7, 15. GF Central 4.
1600 Meter Run: 1. Hunter Lucas, Davies 4:13.15; 2. Leif Everson, Williston 4:20.57; 3. Sam Clausnitzer, Bismarck 4:20.63; 4. Sam Wilke, BSM 4:22.89; 5. David Hettich, GFC 4:24.11; 6. Ty Boucher, GFRR 4:24.13; 7. Alex Luz, North 4:26.38; 8. Evan Sayler, Century 4:26.84
4x800 Meter Relay: 1. Fargo North 8:01.22; 2. Fargo South 8:03.09; 3. Century 8:05.75; 4. Minot 8:06.57; 5. Legacy 8:06.82; 6. Bismarck 8:08.19; 7. Fargo Davies 8:20.27; 8. Bismarck St. Mary's 8:22.42
Long Jump: 1. Max Cook, Century 22-7; 2. Brandon Lewis, Legacy 22-1; 3. Noah Wanzek, Jamestown 21-9.5; 4. Zach Sweep, Century 21-8.75; 5. Jacob Levin, WF 21-6; 6. Derek Leingang, Bismarck 21-3.25; 7. Talon Staudinger, Century 21-2.25; 8. Caleb Kuznia, Sheyenne 20-3.25
Pole Vault: 1. Mike Herauf, Dickinson 14-9.5; 2. Connor Fuglseth, North 14-9.5; 3. Devin Schatz, Sheyenne 13-9; 4. Kevin Vanderpan, Century 13-6; 5. Alex Holmes, GFRR 13-6; 6. Eric Klug, Bismarck 12-6; 7. Thomas Kellington, Bismarck 12-6; 8. Logan Ackerman, Dickinson & Grant Schmeichel, Legacy 12-6
Shot Put: 1. Alex Talley, WF 57-10.5; 2. Bradyn Thomas, Bismarck 55-5.5; 3. Bostin Svihovec, Century 53-11.5; 4. Tyson Lytle, South 53-8; 5. Preston Mayer, Bismarck 51-3; 6. JeMario Jones, Minot 50-10.5; 7. Corey Helm, Legacy 49-10; 8. Zach Willis, WF 48-10.5
Javelin: 1. Bradyn Thomas, Bismarck 186-8; 2. Daniel Pierce, GFRR 184-2; 3. Derek Wax, Legacy 174-2; 4. Talon Staudinger, Century 167-6; 5. Ty Ogren, GFRR 167-4; 6. Casey Uhler, BSM 167-1; 7. Travis Beach, Jamestown 166-6; 8. Bostin Svihovec, Century 164-3
CLASS B
Team Scores: 1. New Town 37; 2. Lisbon 25.5; 3. Harvey-Wells County & Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 14; 5. Bowman County 12; 6. Griggs County Central, Northern Cass & Rugby 10; 9. Parshall 9, 10. Grant County-Flasher & LaMoure-LM 8; 12. Richland & Benson County 6; 14. Watford City 5.5; 15. Edgeley-Kulm, Hettinger-Scranton, Glenburn & Maple Valley-Enderlin 5; 19. Trenton-Trinity Christian, Nelson County & Central Cass 4.5; 22. Heart River & Center-Stanton 4; 24. Burke Central & Medina/Pingree-Buchanan 3; 26. Kenmare-Bowbells, Beach, Langdon & Linton-HMB; 30. Hillsboro-Central Valley 1.5; 31. Ellendale & Larimore 1.
1600 Meter Run: 1. Ryan Wheeling, NT 4:20.54; 2. Chace Hale, NT 4:27.74; 3. Jalen Chase, NT 4:28.85; 4. Isaac Huber, EK 4:29.09; 5. Alex Bartholomay, Bowman 4:29.34; 6. Jaiven Hale, NT 4:35.76; 7. Jacob Rodin, K-B 4:36.41; 8. Jaydin Risovi, BC 4:37.07
4x800 Meter Relay: 1. New Town 8:12.63; 2. Bowman 8:20.27; 3. Lisbon 8:26.64; 4. Benson County 8:27.20; 5. Maple Valley-Enderlin 8:29.93; 6. Parshall 8:32.78; 7. Beach 8:42.95; 8. Watford City 8:44.49
Triple Jump: 1. Brant Bohmert, N. Cass 44-1; 2. Adam Sakry, MWL 42-9.75; 3. Brady Heyen, Richland 42-9; 4. Sam Kludt, H-S 41-6; 5. Daniel Kraft, C-S 41-4; 6. Alex Huff, MPB 41-4; 7. Chase Peebles, Langdon 41-1.5; 8. Remi Thurber, Ellendale 41-1.5
High Jump: 1. Ryan Michels, Rugby 6-6; 2. Payton Granger, HWC 6-2; 3. Dillon Haines, CC; Austin Smith, TTC; Alex Otto, NC & Cole McGorman, Watford 6-0; 7. Gavin Longthorne, HCV & Austin Pithey, Lisbon 6-0
Shot Put: 1. Wesley Odegard, GCC 54-3.5; 2. Nicholas Rivinius, GCF 53-8.5; 3. Dallas Reese, Parshall 49-7; 4. Dustin Weeks, Glenburn 48-6; 5. Adolfo Vasquez, MWL 48-0; 6. Josh Baumann, Burke Ctl 47-6; 7. Alix Wisnewski, MWL 47-5.5; 8. Brody Wagner, Larimore 46-9.5
Javelin: 1. Kyle Odegard, Lisbon 201-8; 2. Hunter Sherman, LLM 164-9; 3. Isaiah Merrill, HWC 159-3; 4. Austin Pithey, Lisbon 158-8; 5. Cole Olson, HR 157-6; 6. Brady Sorby, Lisbon 156-9; 7. Garret Roemmich, LHMB 156-1; 8. Peter Lindgren, MVE 155-9