by Run4Fun2009 » Fri Apr 22, 2016 8:16 pm
CHARLIE DENTON RELAYS
@ Bismarck Community Bowl
Friday, April 22nd
**All Qualifiers will be posted...even if not in Top 8**
GIRLS
Team Scores: 1. Century 162, 2. Bismarck 108.33, 3. Watford City 66, 4. Minot 64.5, 5. Dickinson 46.83, 6. Jamestown 45.5, 7. Hillsboro-Central Valley & Hazen 43, 9. Legacy 31, 10. Dickinson Trinity 26.83, 11. Mandan 22, 12. Shanley 19, 13. Grant County-Flasher 13, 14. Williston 11, 15. Harvey-Wells County; New Salem-Almont & Bismarck St. Mary's 10.
100 Meter Dash 1. Kylie Alexander, Minot 12.41 SQ; 2. Cara Haussler, Bismarck 12.56 SQ; 3. Morgan Kleinjan, Century 12.57 SQ; 4. Lindsey Mcginnis, Century 12.73 SQ; 5. Mady Mosolf, Bismarck 12.77 SQ; 6. Megan Erickson, Dickinson 12.82 SQ; 7. Kari Wolfe, HWC 12.83 SQ; 8. Grace Zimmerman, Hazen 12.87 SQ (9. Ricki Lindley, Watford 12.90 SQ; 10. Hannah Deshaak, Century 12.93 SQ; 11. Dekunseh Doe, Century 12.99 SQ; 12. Katie Duttenhefer, Hazen 13.03 SQ)
200 Meter Dash 1. Cara Haussler, Bismarck 25.76 SQ; 2. Kylie Alexander, Minot 25.91 SQ; 3. Madison Barnes, Jamestown 26.13 SQ; 4. Morgan Kleinjan, Century 26.31 SQ; 5. Gracie Wright, HCV 26.48 SQ; 6. Grace Zimmerman, Hazen 26.57 SQ; 7. Kennedy Anderson, Century 26.66 SQ; 8. Dekunseh Doe, Century 26.88 SQ (9. Stephanie Ziegler, Hazen 26.89 SQ; 10. MaKenna Kuhn, Bismarck 26.91 SQ; 11. Kaylene Klein, Hazen 26.93 SQ; 12. Mady Mosolf, Bismarck 26.93 SQ)
400 Meter Dash 1. Gracie Wright, HCV 58.86 SQ; 2. Hannah Deshaak, Century 61.59 SQ; 3. Lindsey Mcginnis, Century 61.83; 4. Kylee Voight, Jamestown 61.92; 5. Taryn Neameyer, Century 62.11; 6. Meg Super, Minot 62.62; 7. Heidi Deplazes, Shanley 62.69; 8. Jaycee Walter, Bismarck 63.03
800 Meter Run 1. Asha Smith, Watford 2:20.88 SQ; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 2:25.29; 3. Kayla Bloomquist, Williston 2:26.29; 4. Allie Wahlund, Minot 2:27.02; 5. Reagan Baesler, HCV 2:27.02; 6. Ellen Erie, Shanley 2:27.40; 7. Kaydee Wescom, Legacy 2:27.64; 8. Gracie Grinsteiner, Century 2:29.25
1600 Meter Run 1. Kelby Anderson, Century 5:12.04 SQ; 2. Asha Smith, Watford 5:17.65 SQ; 3. Abigail Hoffarth, Minot 5:22.95 SQ; 4. Kayla Ogle, Watford 5:27.32 SQ; 5. Meghan Ford, Jamestown 5:29.25 SQ; 6. Allie Wahlund, Minot 5:30.20 SQ; 7. Kayla Bloomquist, Williston 5:33.22; 8. Allie Nelson, Minot 5:34.82
3200 Meter Run 1. Kayla Ogle, Watford 11:36.39 SQ; 2. Fiona Smith, Shanley 11:57.96 SQ; 3. Brianna Rittenbach, Century 12:16.01; 4. Jacey Wilson, Mandan 12:21.64; 5. Mandy Stenehjem, Century 12:47.55; 6. Elizabeth Goebel, Williston 13:16.88
100 Meter Hurdles 1. Kylie Alexander, Minot 15.83 SQ; 2. Samantha Anklam, Legacy 16.14 SQ; 3. Britta Curl, BSM 16.65 SQ; 4. Kaylene Klein, Hazen 16.66 SQ; 5. Chloe Lambrecht, Century 17.02; 6. Josie Anderson, Century 17.13; 7. Bridget Allex, Watford 17.21; 8. Anna Frey, Mandan 17.24
300 Meter Hurdles 1. Kaylene Klein, Hazen 47.43 SQ; 2. Taylor Roehl, GCF 47.93 SQ; 3. Meghan Orr, Jamestown 48.24 SQ; 4. Anna Frey, Mandan 48.75 SQ; 5. Josie Anderson, Century 50.16; 6. Lauren Picard, Minot 50.19; 7. Britta Curl, BSM 50.20; 8. Alanna Sickler, Trinity 50.33
4x100 Meter Relay 1. Jamestown 50.70 SQ; 2. Legacy 51.58 SQ; 3. Century 51.67 SQ; 4. Hazen 51.91 SQ; 5. Dickinson Trinity 52.73 SQ; 6. Mandan 52.73 SQ; 7. Bismarck 52.91; 8. Minot 54.20
4x200 Meter Relay 1. Hazen 1:48.83 SQ; 2. Century 1:49.01 SQ; 3. Dickinson 1:49.30 SQ; 4. Bismarck 1:49.39 SQ; 5. Legacy 1:50.81 SQ; 6. Shanley 1:51.03 SQ; 7. Mandan 1:53.30; 8. Minot 1:54.48
4x400 Meter Relay 1. Century 4:10.55 SQ; 2. Jamestown 4:10.63 SQ; 3. Hillsboro-Central Valley 4:13.35 SQ; 4. Legacy 4:13.79 SQ; 5. Century 'B' 4:13.97 SQ; 6. Shanley 4:15.99 SQ; 7. Bismarck 4:22.51; 8. Watford City 4:22.98
4x800 Meter Relay 1. Century 9:52.07 SQ; 2. Bismarck 10:09.88 SQ; 3. Hillsboro-Central Valley 10:22.04; 4. Dickinson Trinity 10:51.47; 5. Dickinson 11:09.17
Long Jump 1. Ricki Lindley, Watford 17-7.5 SQ; 2. Masy Kuntz, Trinity 17-2.5 SQ; 3. Lexi Spotts, Century 17-2 SQ; 4. Taylor Roehl, GCF 16-10 SQ; 5. Krista Slaubaugh, Hazen 16-9 SQ; 6. Katja Berge, HCV 16-8 SQ; 7. Rachel Schumacher, Bismarck 16-4.5; 8. Ashley Hulm, Legacy 16-3
Triple Jump 1. Ricki Lindley, Watford 37-3.5 SQ; 2. Rachel Schumacher, Bismarck 35-10 SQ; 3. Shelby Arman, Bismarck 34-9.5 SQ; 4. Krista Slaubaugh, Hazen 34-9.5 SQ; 5. Josie Anderson, Century 34-9.5 SQ; 6. Markel Gross, Legacy 34-3 SQ; 7. Katja Berge, HCV 33-8; 8. Madi Klein, Century 32-4
High Jump 1. Rachel Schumacher, Bismarck 5-3 SQ; 2. Katja Berge, HCV 5-1 SQ; 3. Allie Nelson, Minot & Lexi Jordheim, Dickinson 4-11; 5. Abby Kallenbach, Jamestown 4-11; 6. Megan Henderson, Bismarck 4-11; 7. Calista Moch, Century 4-9; 8. Mariah Mortensen, Dickinson 4-9
Pole Vault 1. Mikka Haugeberg, Watford 9-0 SQ; 2. Faith Beck, Trinity; Mckenzie Johnson, Bismarck & Meghan Ackerman, Dickinson 8-3; 5. Lexi Jordheim, Dickinson 8-3; 6. Taylor Tonneson, Mandan & Erin Hillerud, Jamestown 7-9; 8. Sara Zachmeier, Mandan & Nichole Praus, Trinity 7-9
Shot Put 1. Aubrie Malnourie, Century 39-4 SQ; 2. Elizabeth Lucy, Minot 38-0 SQ; 3. Regan Dennis, Century 37-7 SQ; 4. Onna Scheuer, Century 36-7 SQ; 5. Camari McCarroll, Bismarck 36-4 SQ; 6. Leah Grove, Dickinson 36-0 SQ; 7. Megan Heick, BSM 34-11; 8. Demi Lorenzor, Bismarck 34-8
Discus 1. Kelsey Calhoun, Dickinson 133-10 SQ; 2. Katie German, Bismarck 119-7 SQ; 3. Aubrie Malnourie, Century 119-3 SQ; 4. Regan Dennis, Century 118-1 SQ; 5. Anna Roaldson, Bismarck 117-5 SQ; 6. Kate Little, Century 113-3; 7. Brittany Hawkinson, Bismarck 113-2; 8. Kylie VanderVorste, Bismarck 112-1
Javelin 1. Abigail Hulm, NSA 118-11 SQ; 2. Kari Wolfe, HWC 115-1 SQ; 3. Madi Klein, Century 113-0 SQ; 4. Lexus Mosbrucker, Bismarck 111-10 SQ; 5. Kelsey Calhoun, Dickinson 108-0; 6. Alicia Weiand, Mandan 107-11; 7. Tylla Roshau, Trinity 104-4; 8. Regan Dennis, Century 100-11
BOYS
Team Scores: 1. Century 184.5, 2. Bismarck 108, 3. Minot 68.5, 4. Legacy 67.5, 5. Fargo South 63, 6. Dickinson Trinity 49, 7. Dickinson 41, 8. New Town 32, 9. Williston 31, 10. Jamestown 30.5, 11. Bismarck St. Mary's 16, 12. Shanley 11, 13. Hillsboro-Central Valley 9, 14. Harvey-Wells County; Watford City & Grant County-Flasher 8, 17. Mandan 5, 18. Hazen 1.
100 Meter Dash 1. Hunter Johnson, Bismarck 10.90 SQ; 2. Cole Anderson, Century 10.95 SQ; 3. Dawson Kram, Trinity 11.03 SQ; 4. Brandon Lewis, Legacy 11.16 SQ; 5. Devin Kramer, Minot 11.19 SQ; 6. Max Cook, Century 11.20 SQ; 7. Kaden Kuntz, Trinity 11.20 SQ; 8. Adrian Davis-Aguilar, Minot 11.23 SQ (9. Haley Bucholz, Shanley 11.26 SQ; 10. Tyler Boone, Legacy 11.27 SQ; 11. Austin Smith, Minot 11.27 SQ; 12. Tevan Thompson, Dickinson 11.31 SQ; 13. Prince Gowah, South 11.43 SQ)
200 Meter Dash 1. Hunter Johnson, Bismarck 21.97 SQ; 2. Max Cook, Century 22.40 SQ; 3. Adrian Davis-Aguilar, Minot 22.41 SQ; 4. Dawson Kram, Trinity 22.51 SQ; 5. Kaden Kuntz, Trinity 22.85 SQ; 6. Alex Brosseau, Legacy 22.88 SQ; 7. Jeremiah Morrissette, Century 22.93 SQ; 8. Noah Sickler, Trinity 23.13 SQ (9. Alphonso Gowah, South 23.19 SQ; 10. Devin Kramer, Minot 23.23 SQ)
400 Meter Dash 1. Logan Goheen, Minot 52.13 SQ; 2. Alphonso Gowah, South 52.68; 3. Thomas Tieszen, Legacy 52.99; 4. Titus Gruanue, South 53.02; 5. Jace Johnson, Minot 53.85; 6. Isaiah Olsen, Bismarck 54.24; 7. Tanner Davidson, Dickinson 54.30; 8. Andrew Hornung, Jamestown 54.47
800 Meter Run 1. Sam Wilke, BSM 1:59.66 SQ; 2. Beau Brannan, Legacy 2:00.77 SQ; 3. Ryan Wheeling, NT 2:01.03 SQ; 4. Brandon Kraenzel, Century 2:05.14; 5. Sam Clausnitzer, Bismarck 2:06.23; 6. Muqsin Hussien, South 2:07.90; 7. Menkeh Mendin, South 2:08.26; 8. Stuart Wolf, Bismarck 2:09.07
1600 Meter Run 1. Ryan Wheeling, NT 4:28.44 SQ; 2. Chace Hale, NT 4:39.85 SQ; 3. Jaden Rittenbach, Century 4:42.15; 4. Muhend Abaker, South 4:44.06; 5. Russell Swagger, Bismarck 4:44.48; 6. Mason Stenehjem, Century 4:44.58; 7. Joe Chase, NT 4:46.29; 8. Muqsin Hussien, South 4:46.89
3200 Meter Run 1. Leif Everson, Williston 9:51.67 SQ; 2. Evan Sayler, Century 10:04.86 SQ; 3. Munir Isahak, South 10:05.00 SQ; 4. Jaiven Hale, NT 10:12.13 SQ; 5. Ryan Kohler, Century 10:17.29; 6. Joseph Wolfe, Century 10:18.18; 7. Mason Stenehjem, Century 10:18.72; 8. Keaton Mack, Williston 10:23.96
110 Meter Hurdles 1. Dominic Martinez, Williston 15.13 SQ; 2. Dylan Koenig, Jamestown 15.73 SQ; 3. Preston Johnson, Minot 15.75 SQ; 4. Jeremiah Morrissette, Century 15.90 SQ; 5. Connor Dennis, Watford 15.98 SQ; 6. Roarick Schollmeyer, Century 16.20; 7. Brett Davis, Minot 16.22; 8. David Schwartz, BSM 16.30
300 Meter Hurdles 1. Jeremiah Morrissette, Century 41.87 SQ; 2. Roarick Schollmeyer, Century 42.44; 3. Dominic Martinez, Williston 42.67; 4. Keegan Schwab, Bismarck 42.77; 5. Jordan Sanford, Bismarck 42.78; 6. Aric Knopik, Trinity 43.37; 7. Mike Herauf, Dickinson 43.75; 8. Connor Dennis, Watford 43.76
4x100 Meter Relay 1. Century 44.14 SQ; 2. Bismarck 44.36 SQ; 3. Legacy 44.77 SQ; 4. Minot 44.95 SQ; 5. Williston 45.31 SQ; 6. Shanley 45.74; 7. Fargo South 45.93; 8. Dickinson 46.25
4x200 Meter Relay 1. Dickinson Trinity 1:33.10 SQ; 2. Dickinson 1:33.90 SQ; 3. Minot 1:34.12 SQ; 4. Century 1:34.53; 5. Fargo South 1:36.46; 6. Hillsboro-Central Valley 1:37.25; 7. Bismarck 1:37.93; 8. Hazen 1:40.59
4x400 Meter Relay 1. Fargo South 3:33.11 SQ; 2. Dickinson Trinity 3:33.15 SQ; 3. Century 3:34.58; 4. Legacy 3:36.00; 5. Dickinson 3:36.33; 6. Bismarck 3:39.43; 7. Shanley 3:39.83; 8. Hillsboro-Central Valley 3:41.86
4x800 Meter Relay 1. Bismarck 8:23.18 SQ; 2. Fargo South 8:26.00; 3. Shanley 8:47.79; 4. Minot 8:53.59; 5. Mandan 9:09.32; 6. Watford City 9:12.55; 7. Dickinson Trinity 9:12.82; 8. New Town 9:33.15
Long Jump 1. Brandon Lewis, Legacy 21-10 SQ; 2. Max Cook, Century 21-3.25 SQ; 3. Derek Leingang, Bismarck 21-2.5 SQ; 4. Josh Sipes, Century 20-3.25; 5. Noah Wanzek, Jamestown 20-2.75; 6. Talon Staudinger, Century 20-1; 7. Justin Engg, Minot 20-0; 8. Aanen Moody, Dickinson 19-11.5
Triple Jump 1. Talon Staudinger, Century 42-11 SQ; 2. Kaden Kuntz, Trinity 42-1 SQ; 3. Andrew Holen, Century 41-5; 4. Ty Nygaard, Minot 40-9; 5. Jalen Ballard, Minot 40-8.5; 6. Noah Wanzek, Jamestown 40-8.5; 7. Austin Hudson, South 40-1.5; 8. Casey Uhler, BSM 40-1.5
High Jump 1. Austin Wolf, Legacy 6-4 SQ; 2. Payton Granger, HWC 6-2 SQ; 3. Lucas Mayer, Century 6-0; 4. Gavin Longthorne, HCV 6-0; 5. Noah Wanzek, Jamestown & Kade Amundson, Century 5-10; 7. Zach Sweep, Century 5-10; 8. Bradyn Just, Bismarck 5-10
Pole Vault 1. Mike Herauf, Dickinson 14-0 SQ; 2. Kevin Vanderpan, Century 12-6 SQ; 3. Thomas Kellington, Bismarck 12-6 SQ; 4. Conor Wright, Legacy 11-6; 5. Logan Ackerman, Dickinson 11-6; 6. Grant Schmeichel, Legacy & Cole Armagost, Minot 11-0; 8. Isaac Watson, Mandan & Dylan Fleck, Mandan 11-0
Shot Put 1. Bradyn Thomas, Bismarck 53-10 SQ; 2. Nic Rivinius, GCF 53-4 SQ; 3. Bostin Svihovec, Century 53-0 SQ; 4. Preston Mayer, Bismarck 50-9 SQ; 5. Tyson Lytle, South 49-5 SQ; 6. Dual Keck, Dickinson 49-4 SQ; 7. Levi Rockey, Century 48-9 SQ; 8. Kyle Routledge, Minot 46-10
Discus 1. Bostin Svihovec, Century 170-3 SQ; 2. Levi Rockey, Century 152-0 SQ; 3. Dual Keck, Dickinson 142-0; 4. Matthew Marler, Minot 141-6; 5. Tyler Mahoney, Bismarck 139-10; 6. Preston Mayer, Bismarck 138-11; 7. Devin Beck, Legacy 135-5; 8. Josh Lawyer, Bismarck 133-7
Javelin 1. Travis Beach, Jamestown 178-8 SQ; 2. Talon Staudinger, Century 168-6 SQ; 3. Bradyn Thomas, Bismarck 163-11 SQ; 4. Derek Wax, Legacy 160-0 SQ; 5. Casey Uhler, BSM 158-2; 6. Logan Steining, South 156-0; 7. Zack Kuhn, Bismarck 155-9; 8. Ben Hanson, Jamestown 151-2