DISTRICT 2
@ Kindred, ND
May 7th, 2013
BOYS
Team Totals: 1. Kindred 247; 2. Northern Cass 101; 3. Central Cass 98; 4. Oak Grove 97; 5. Maple Valley-Enderlin 77; 6. Richland 73; 7. Finley-Sharon-Hope-Page 15.
100 Meter Dash: 1. Justin Anders, Kindred 11.02 (SQ); 2. Kayne Griffith, Richland 11.18 (SQ); 3. Scott Cramer, Kindred 11.24; 4. Thomas Carvell, CC 11.64; 5. Nick Freitag, Kindred 11.68; 6. Nate Volk, CC 11.74; 7. Austin Dixson, MVE 11.78; 8. Andrew Frederick, Kindred 11.80
200 Meter Dash: 1. Adam Breske, CC 23.33; 2. Kayne Griffith, Richland 23.81; 3. Justin Anders, Kindred 23.84; 4. Austin Dixson, MVE 24.81; 5. Brian Schreiner, NC 24.94; 6. Jake Freitag, Kindred 25.43; 7. Garrett Williams, NC 25.77; 8. Adam Schreiner, NC 26.62
400 Meter Dash: 1. Eric Bachmeier, Kindred 52.18; 2. Scott Cramer, Kindred 52.37; 3. James Hollister, NC 54.74; 4. William Moffet, Kindred 54.87; 5. Andrew Frederick, Kindred 58.78; 6. Tucker Schoenfish, OG 59.52; 7. Devon Patton, FSHP 62.96; 8. Brandon Fowler, Kindred 64.30
800 Meter Run: 1. Brandon Quibell, Kindred 2:08.23; 2. William Moffet, Kindred 2:08.72; 3. Christian Adams, OG 2:09.21; 4. Ryan Larson, MVE 2:11.24; 5. Jake Lingen, Kindred 2:14.15; 6. Austin Promersberger, OG 2:18.08; 7. Michael Dominguez, MVE 2:18.52; 8. Kyle Huffman, Kindred 2:18.87
1600 Meter Run: 1. Kyle Schultz, CC 4:52.84; 2. Jaxon Handt, Kindred 4:54.75; 3. Jacob Olson, OG 4:58.91; 4. Brandon Quibell, Kindred 5:00.88; 5. Josh Mangin, CC 5:09.94; 6. Dallas Patton, FSHP 5:14.50; 7. Kyle Huffman, Kindred 5:21.18; 8. Jake Lingen, Kindred 5:24.41
3200 Meter Run: 1. Kyle Schultz, CC 10:53; 2. Jaxon Handt, Kindred 10:56; 3. Jacob Olson, OG 11:27; 4. Josh Mangin, CC 11:44; 5. Austin Collins, Kindred 12:23; 6. Brady Stokke, CC 12:31; 7. Zach Plecity, Kindred 12:48; 8. Trace Bakke, Kindred 13:38
110 Meter Hurdles: 1. TJ Hochstetler, NC 16.12; 2. Michael Waltz, Kindred 16.31; 3. Collin Asheim, OG 17.83; 4. Chris Anderson, Richland 19.15; 5. Austin Hinsz, CC 19.72; 6. Jared Dullum, NC 20.24; 7. Alex Haas, FSHP 21.52; 8. Alex Kinston, FSHP 22.71
300 Meter Hurdles: 1. Michael Waltz, Kindred 42.93; 2. James Hollister, NC 43.46; 3. Collin Asheim, OG 47.87; 4. Derek Houska, Kindred 49.02; 5. James Richman, MVE 49.44; 6. Trevor Flaa, Richland 49.44; 7. Austin Hinsz, CC 50.02; 8. Jared Dullum, NC 50.75
4x100 Meter Relay: 1. Central Cass 46.37; 2. Kindred 46.81; 3. Northern Cass 47.32; 4. Kindred "B" 49.66; 5. Oak Grove 49.72; 6. Maple Valley-Enderlin 53.34
4x200 Meter Relay: 1. Northern Cass 1:36.84; 2. Central Cass 1:37.43; 3. Kindred 1:38.00; 4. Oak Grove 1:42.72; 5. Maple Valley-Enderlin 1:43.46
4x400 Meter Relay: 1. Kindred 3:32.56 (SQ); 2. Maple Valley-Enderlin 3:47.18; 3. Oak Grove 3:47.70; 4. Northern Cass 3:57.46; 5. Kindred "B" 4:02.28
4x800 Meter Relay: 1. Kindred 8:38.72; 2. Maple Valley-Enderlin 9:11.78; 3. FSHP 9:56.30; 4. Oak Grove 10:19.81
High Jump: 1. James Richman, MVE 5' 10"; 2. Logan Tandsater, NC 5' 10"; 3. Chris Anderson, Richland 5' 10"; 4. Graham Hurlburt, MVE 5' 8"; 5. Jacob Dooley, CC 5' 8"; 6. Seth Adkins, NC 5' 6"; 7. Brady Heyen, Richland 5' 6"; 8. Peter Lindgren, MVE 5' 0"
Long Jump: 1. Kayne Griffth, Richland 20' 7"; 2. TJ Hochstetler, NC 19' 5.5"; 3. Adam Breske, CC 19' 1.5"; 4. Eric Bachmeier, Kindred 18' 7"; 5. Brady Heyen, Richland 17' 11.25"; 6. Brandon Bohmert, NC 17' 8"; 7. Corby Richman, MVE 17' 6.5"; 8. Aaron Buchholz, Richland 15' 7.5"
Triple Jump: 1. Scott Cramer, Kindred 40' 11"; 2. James Richman, MVE 39' 1.5"; 3. Seth Adkins, NC 38' 7"; 4. Corby Richman, MVE 37' 1.5"; 5. Aaron Buchholz, Richland 36' 8"; 6. Giovanni MullerDahlberg, OG 34' 10"; 7. Dylan Anderson, Richland 31' 4.5"
Pole Vault: 1. Hunter Gossett, OG 10' 0"; 2. Cameron Flick, CC 9' 6"; 3. Collin Asheim, OG 9' 6"; 4. Jacob Olson, OG 8' 0"; 5. Isaac Askegaard, OG 7' 6"; 6. Yanik Tade, Kindred 7' 0"; 7. Ty Casey, Kindred 6' 6"; 8. Andy Kolling, Kindred 6' 6"
Shot Put: 1. Cole Girodat, Kindred 43' 10"; 2. Charlie Plankers, Kindred 41' 8.5"; 3. Matthew Totay, CC 39' 10"; 4. Chase Zenker, Richland 39' 8"; 5. Chance Olsby, NC 38' 5"; 6. Cole Phillips, NC 38' 0"; 7. David Peterson, OG 37' 0.5"; 8. Brady Sahr, Kindred 35' 9"
Discus: 1. David Peterson, OG 128' 0"; 2. Chase Zenker, Richland 118' 4"; 3. Chance Olsby, NC 116' 10.5"; 4. Cole Girodat, Kindred 115' 3.5"; 5. Charlie Plankers, Kindred 107' 8"; 6. Cole Phillips, NC 107' 0"; 7. Devin Miller, Kindred 105' 7.5"; 8. Jesse Quittschrieber, NC 100' 7"
Javelin: 1. Devin Miller, Kindred 145' 4"; 2. Brady Sahr, Kindred 143' 1"; 3. Charlie Plankers, Kindred 139' 9.5"; 4. John Thompson, Richland 132' 5"; 5. Corby Richman, MVE 130' 7"; 6. Cole Girodat, Kindred 130' 5"; 7. Chase Zenker, Richland 123' 1"; 8. Curtis Brown, FSHP 119' 6"
GIRLS
Team Totals: 1. Kindred 196; 2. Northern Cass 141; 3. Central Cass 107; 4. Oak Grove 71; 5. Richland 52; 6. Finley-Sharon-Hope-Page 51; 7. Maple Valley-Enderlin 48.
100 Meter Dash: 1. Gabby Grommesh, CC 12.23 (SQ); 2. Cheyenne Hanson, NC 12.84; 3. Bailey Maddocks, NC 13.21; 4. Sydney Grommesh, CC 13.21; 5. Kyra Braaten, Kindred 13.40; 6. Chelsea Benedict, FSHP 13.43; 7. Tori Braaten, Kindred 13.43; 8. Brooke Hiatt, Kindred 13.50
200 Meter Dash: 1. Ally Erickson, Kindred 25.91 (SQ); 2. Gabby Grommesh, CC 26.37; 3. Madi Erickson, Kindred 28.69; 4. Petra Leysring, OG 29.06; 5. Lily Pyle, CC 29.11; 6. Sydney Grommesh, CC 29.15; 7. Chelsea Benedict, FSHP 29.47; 8. Taylor Heisler, CC 30.00
400 Meter Dash: 1. Ally Erickson, Kindred 60.63 (SQ); 2. Kellie Schmit, Kindred 64.82; 3. Iveta Harner, Kindred 65.72; 4. Tori Braaten, Kindred 66.44; 5. Kyra Braaten, Kindred 66.85; 6. Lily Pyle, CC 67.05; 7. Taylor Heisler, CC 67.41; 8. Morgan Jacobson, FSHP 67.53
800 Meter Run: 1. Reilee Ruliffson, CC 2:39.90; 2. Mikayla Reinke, Kindred 2:40.86; 3. Annika Thompson, Richland 2:44.31; 4. Ashley Punton, MVE 2:44.77; 5. Taylor Becker, NC 2:48.34; 6. Dakotah Bergstrom, FSHP 2:50.68; 7. Carlyne Murray, NC 2:54.09; 8. Aubri Renfew, CC 2:59.75
1600 Meter Run: 1. Annika Thompson, Richland 6:04; 2. Taylor Becker, NC 6:07; 3. Mikayla Reinke, Kindred 6:16; 4. Carlyne Murray, NC 6:24; 5. Mikayla Koenig, FSHP 6:27; 6. Leighton Fitch, Kindred 6:33; 7. Sydney Lunde, Kindred 6:51; 8. Great Dahl, Kindred 6:58
3200 Meter Run: 1. Leighton Fitch, Kindred 14:53; 2. Taylor Keller, Kindred 15:06; 3. Emily Duval, Kindred 15:57
100 Meter Hurdles: 1. Vanessa Johnson, NC 16.62; 2. Megan Goeser, CC 17.06; 3. Cheyenne Hanson, NC 17.56; 4. Brooke Hiatt, Kindred 18.46; 5. Rachel Hall, Kindred 18.74; 6. Liza Ostmo, FSHP 19.52; 7. Lana Kraft, NC 21.02; 8. Christine Hoppe, NC 21.50
300 Meter Hurdles: 1. Iveta Harner, Kindred 49.81; 2. Megan Goeser, CC 50.46; 3. Gabby Grommesh, CC 53.62; 4. Brooke Hiatt, Kindred 54.46; 5. Christine Hoppe, NC 55.00; 6. Rachel Hall, Kindred 56.59; 7. Jada VonBank, NC 59.06
4x100 Meter Relay: 1. Central Cass 52.21 (SQ); 2. Kindred 52.99; 3. Northern Cass 53.31; 4. Oak Grove 57.27; 5. Richland 57.49; 6. FSHP 57.92
4x200 Meter Relay: 1. Kindred 1:48.78 (SQ); 2. Northern Cass 1:54.21; 3. Central Cass 1:58.87; 4. Oak Grove 2:02.02; 5. FSHP 2:03.12
4x400 Meter Relay: 1. Kindred 4:32.38; 2. Northern Cass 4:53.46; 3. Oak Grove 5:02.94
4x800 Meter Relay: 1. Kindred 10:17.68 (SQ); 2. Central Cass 11:20.78; 3. FSHP 11:54.24; 4. Oak Grove 12:30.46
High Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 5' 5" (SQ); 2. Faith Dooley, CC 4' 11"; 3. Madi Erickson, Kindred 4' 9"; 4. Shantyla Foley, Richland 4' 7"; 5. Mariah Schroeder, MVE 4' 5"; 6. Anna Ellenson, NC 4' 3"; 7. Leighton Fitch, Kindred 4' 3"; 8. Emily Haag, NC 4' 3"
Long Jump: 1. Kellie Schmit, Kidnred 16' 4"; 2. Bailey Maddocks, NC 15' 10.5"; 3. Rikka Bergstrom, OG 15' 3.25"; 4. Flynn Muscha, Richland 13' 8"; 5. Mariah Schroeder, MVE 12' 11"; 6. McKenzy Diehl, OG 12' 9.5"; 7. Hallen Heyerman, NC 12' 9"; 8. Sam Kounovsky, OG 12' 6.5"
Triple Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 33' 6"; 2. Sam Kounovsky, OG 29' 4.5"; 3. Flynn Muscha, Richland 28' 11"; 4. Ashley Punton, MVE 28' 9"; 5. McKenzie Roob, Richland 28' 8"
Pole Vault: 1. Brittany Dixon, OG 8' 0"; 2. Mikayla Reinke, Kindred 6' 6"; 3. Rikka Bergstrom, OG 6' 0"
Shot Put: 1. Kelsey Laufenberg, MVE 42' 1" (SQ); 2. Cassie Hilde, NC 33' 6.5"; 3. Rachel Wieland, CC 31' 4"; 4. Mariah Kienenberger, OG 30' 7.5"; 5. Becca Erickson, FSHP 29' 5"; 6. Allison Widmer, OG 29' 3"; 7. Rebecca Nord, MVE 28' 7"; 8. Emma Weshnevski, MVE 27' 5.5"
Discus: 1. Jennifer Goss, NC 97' 2"; 2. Jessica Thiel, Richland 86' 1"; 3. Becca Erickson, FSHP 85' 8"; 4. Hunter Heyerman, NC 85' 2"; 5. Taylor Workman, FSHP 82' 5.5"; 6. Emma Weshnevski, MVE 78' 8"; 7. Mariah Kienenberger, OG 78' 6.5"; 8. Allison Widmer, OG 77' 6"
Javelin: 1. Becca Erickson, FSHP 116' 9" (SQ); 2. Emma Weshnevski, MVE 96' 9"; 3. Kelsey Laufenberg, MVE 94' 10"; 4. Rachel Hall, Kindred 90' 4"; 5. MacKenzie Roob, Richalnd 84' 9"; 6. Jennifer Goss, NC 76' 9"; 7. Liza Ostmo, FSHP 76' 8"; 8. Hunter Heyerman, NC 75' 4"